Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Ryzyko zapłodnienia...

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Ryzyko zapłodnienia podczas miesiączki

Justyna Śmigaruk

Aktualizacja:

tampon

Ryzyko zajścia w ciąże podczas okresu uzależnione jest od cyklu danej kobiety. W większości przypadków jest ono minimalne. ©unsplash.com

Wiele kobiet zastanawia się, czy podczas okresu można zajść w ciążę. Choć teoretycznie są to dni niepłodne, ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu istnieje. Z tego powodu osoby, które nie planują powiększania rodziny i decydują się na seks podczas okresu, powinny zadbać o odpowiednie zabezpieczenie.
tampon

Ryzyko zajścia w ciąże podczas okresu uzależnione jest od cyklu danej kobiety. W większości przypadków jest ono minimalne. ©unsplash.com

Cykl miesiączkowy a dni płodne i niepłodne


Miesiączka to pierwsza faza cyklu menstruacyjnego kobiety. Krwawienie jest oznaką złuszczania się endometrium, czyli wyściółki (błony śluzowej) macicy, przygotowanej w pozostałych fazach cyklu na ewentualne zapłodnienie. w tym czasie usunięta zostaje także niezapłodniona komórka jajowa. Ustanie miesiączkowania jest uznawane za jedną z najwcześniejszych oznak ciąży, choć istnieje wiele innych powodów, dla których zanika menstruacja. Z kolei gdy kobieta regularnie miesiączkuje, uznaje się, że nie zaszła w ciążę.

Prawidłowy, pełny cykl miesiączkowy trwa od 21 do 32 dni. Teoretycznie miesiączka jest fazą, w której trwają dni niepłodne.

Ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu


Choć szansa na zapłodnienie w trakcie okresu jest niewielka, warto liczyć się z faktem, że wpływa na nie nie tylko sam moment cyklu miesiączkowego. Uprawianie seksu w czasie okresu nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą! Wiara w skuteczność takiego postępowania bywa bardzo zawodna.

Nie oznacza to oczywiście, że w tej fazie cyklu nie należy uprawiać seksu. Wszystko zależy od preferencji partnerów. Trzeba jednak pamiętać, że zajście w ciążę podczas okresu jest jak najbardziej możliwe - nawet, gdy prawdopodobieństwo takiego zbiegu okoliczności nie jest wielkie. Warto też zdawać sobie sprawę, że w czasie krwawienia miesiączkowego kobieta jest szczególnie podatna na infekcje dróg rodnych i moczowych, a także wzrasta ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową (dla obojga partnerów). Seks w czasie okresu wymaga więc wzmożonej dbałości o higienę osobistą. Jeśli partnerzy nie starają się o dziecko, powinni także zastosować zwykle używane środki antykoncepcyjne.

Dlaczego można zajść w ciążę podczas okresu?
Choć teoretycznie zajście w ciążę podczas okresu nie powinno być możliwe, istnieje kilka powodów, dla których może się tak zdarzyć.
  • Plemniki żyją do pięciu dni

Plemnik w drogach rodnych kobiety może przeżyć kilka dni. Nawet jeśli nie zapłodni komórki jajowej w trakcie okresu, może dojść do tego w kilka dni po nim. To ryzyko wzrasta u kobiet o krótkim cyklu miesięcznym. W takim przypadku owulacja, czyli uwolnienie dojrzałej do zapłodnienia komórki jajowej, może zdarzyć się tuż po zakończeniu krwawienia lub w ostatnich jego dniach.
  • Miesiączkowanie bywa nieregularne

Niewiele kobiet może powiedzieć, że ich cykle są zawsze regularne i przewidywalne. Nawet jeśli zwykle tak jest, na przesunięcie czasu trwania poszczególnych faz może wpłynąć bardzo wiele czynników (zmęczenie, stres, przyjmowane leki, infekcja).
  • Krwawienia śródmiesiączkowe

U niektórych kobiet zdarzają się także krwawienia śródmiesiączkowe, które można pomylić z okresem, zwłaszcza przy krótkim i nieregularnym cyklu.

Co zrobić, gdy cykl miesiączkowy jest za krótki lub za długi?

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Quizy zdrowotne

Wideo