Tabletki na opóźnienie okresu
Kwestia tego, jak przesunąć okres dla wielu kobiet jest wyjątkowo istotna. Rozwiązaniem w ich przypadku może być wizyta w gabinecie ginekologicznym i konsultacja ze specjalistą. Opóźnienie krwawienia miesiączkowego jest bowiem możliwe przy pomocy leków hormonalnych. Przede wszystkim, chodzi tutaj o tabletki antykoncepcyjne, które są jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży.
Regularne przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych zatrzymuje produkcję hormonów, które sprawiają, że w ciągu całego cyklu dochodzi do okresowych przemian w jajnikach oraz macicy. Kobieta je stosująca nie ma zatem owulacji i nie następuje u niej przerastanie oraz złuszczanie błony śluzowej macicy. W związku z tym krwawienie jest zazwyczaj bardzo skąpe, a w wielu przypadkach w ogóle nie występuje.
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie muszą zatem zbyt długo zastanawiać się nad tym, jak zatrzymać okres. Jest to stosunkowo łatwe, choć oczywiście nie można robić niczego na własną rękę. Należy zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce tabletek oraz najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Natomiast kobiety, które nie stosują tabletek, a chciałyby skorzystać z ich właściwości opóźniających krwawienie, muszą udać się do lekarza z odpowiednim wyprzedzeniem. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką oraz wykonaniu badań ginekolog będzie w stanie dobrać odpowiednie pigułki do potrzeb kobiety.
Przeczytaj również:
Jak przesunąć okres tabletkami?
Opóźnienie okresu w sytuacji, gdy kobieta przyjmuje dwufazowe dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne jest stosunkowo proste. Każde opakowanie ma 28 tabletek zawierających hormony. Po przyjęciu wszystkich pigułek następuje 7 dni przerwy, kiedy pojawia się krwawienie. Aby zatem przesunięcie okresu było możliwe, wystarczy nie robić przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek. Kiedy przyjmiemy ostatnią pigułkę antykoncepcyjną z jednego blistra, kolejnego dnia należy rozpocząć następne opakowanie, czyli musimy przyjąć tabletkę o tej samej porze co zwykle. Kiedy skończymy również to opakowanie i zrobimy tygodniową przerwę, możemy znów stosować tabletki według przyjętego schematu: 21 tabletek z hormonami + 7 dni przerwy.
W przypadku dwuskładnikowych trójfazowych tabletek antykoncepcyjnych sprawa jest już dużo bardziej skomplikowana. Dlatego, jeśli przyjmujemy tego typu pigułki, to ginekolog powinien nam przekazać dokładne instrukcje dotyczące tego, jak postępować, aby opóźnić okres.
Co ciekawe, w sprzedaży pojawiły się również tabletki antykoncepcyjne, które stosuje się bez przerwy przez 91 dni. Jedno opakowanie takiego preparatu zawiera dwa różne rodzaje tabletek. 84 tabletki różowe zawierają w sobie dwa żeńskie hormony, którymi są: lewonorgestrel i etynyloestradiol. Z kolei w 7 tabletkach białych znajduje się mała ilość żeńskiego hormonu etynyloestradiolu. Jeśli zatem kobieta stosuje takie pigułki przez cały czas, w ciągu roku wystąpią u niej tylko 4 miesiączki, gdyż krwawienie pojawia się podczas przyjmowania tabletek białych. Nie każda kobieta może jednak przyjmować tego typu tabletki hormonalne, dlatego ostateczną decyzję podejmuje ginekolog.
Zobacz także:
Jak opóźnić okres plastrami antykoncepcyjnymi?
Plastry antykoncepcyjne działają w taki sam sposób jak pigułki jednofazowe. Oznacza to, że kobieta je stosująca, również może w dość łatwy sposób przesunąć krwawienie, gdy zajdzie taka potrzeba. Po zastosowaniu ostatniego plastra z opakowania nie powinna ona zatem robić tygodniowej przerwy, ale musi od razu nakleić plaster z kolejnego opakowania.
O czym pamiętać, gdy decydujemy się na opóźnienie okresu hormonami?
Zanim zastosujemy jakiekolwiek preparaty hormonalne, konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem. Ich niewłaściwe używanie może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia kobiety. Dlatego nie warto ryzykować i decydować się na skorzystanie z tabletek koleżanki lub też z preparatów, które już kiedyś były przez nas przyjmowane. Nie dajmy się też namówić na kupowanie żadnych preparatów od osób sprzedających tabletki na zatrzymanie okresu bez recepty.
Jeśli chcemy rozpocząć przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, powinniśmy to zrobić przynajmniej 2-3 miesiące przed zaplanowanym wydarzeniem. W niektórych przypadkach, kobiety nie reagują dobrze na przepisany im preparat, dlatego może zajść konieczność jego zmiany. Warto także podkreślić, że podczas ciągłego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, u niektórych kobiet pojawiają się krwawienia międzymiesiączkowe. Są one jednak zazwyczaj bardzo skąpe i nie trwają długo.
Sprawdź także:
Jak opóźnić okres domowymi sposobami?
Kwestia tego, jak przesunąć okres bez tabletek jest bardzo często poruszana na najróżniejszych forach internetowych przeznaczonych dla kobiet. Trzeba jednak podkreślić, że nie ma żadnych naturalnych sposobów na wstrzymanie krwawienia, kiedy tego potrzebujemy. Jedyną skuteczną metodą jest korzystanie z tabletek hormonalnych. Choć w sieci znaleźć można mnóstwo porad dotyczących przyjmowania dużych ilości witaminy C oraz wapna, czy też wypijania naparów z ziół, pietruszki, czy kasztanowca, żadna z tych metod nie wykazuje skuteczności w opóźnianiu okresu.
Przyczyny opóźnienia okresu
Warto również pamiętać o tym, że okres bardzo często przesuwa się w sposób naturalny, zupełnie bez naszej pomocy. Wpływ na to, że krwawienie pojawia się w innym terminie niż wynikałoby z naszych obliczeń ma szereg najróżniejszych czynników. Przyczyną opóźnienia okresu może być między innymi:
- duży stres,
- przyjmowanie niektórych leków,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- zmiana klimatu (np. z powodu podróży) lub zmiana pór roku,
- dieta bogata w ostre przyprawy i produkty.
ZOBACZ: Antykoncepcja długoterminowa. Czy można pozbyć się miesiączki?
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?