Cykl miesiączkowy i prawidłowe krwawienie
Prawidłowy cykl menstruacyjny kobiety trwa 21-35 dni i rozpoczyna go miesiączka, czyli comiesięczne krwawienie z pochwy, które jest wynikiem złuszczania się błony śluzowej macicy. Objaw ten jest naturalny i wynika z oczyszczania się macicy, która w ciągu miesiąca narastała tworząc wyściółkę pozwalającą na zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka. Miesiączka trwa 3-7 dni, a następnie pojawia się śluz o różnej konsystencji w zależności od fazy cyklu.
Mniej więcej w połowie cyklu następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, która w tym czasie jest gotowa do zapłodnienia. Naturalnym objawem owulacji jest śluz płodny, który przybiera konsystencję białka jaja kurzego – jest śliski, przezroczysty i rozciągliwy. Jeśli nie nastąpi zapłodnienie komórka jajowa zostaje wydalona wraz ze złuszczonym endometrium (pogrubioną wyściółką jamy macicy) w postaci kolejnego krwawienia. Cały cykl powinien powtarzać się regularnie i trwać mniej więcej tyle samo czasu. Jeśli krwawienie z pochwy nastąpi poza momentem menstruacji może to świadczyć o wystąpieniu zaburzeń, które należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Ustali on ich przyczynę i zaleci odpowiednie postępowanie.
Krwawienie z pochwy pomiędzy miesiączkami może świadczyć o zaburzeniach miesiączkowania, które związane są nie tylko z nieregularnymi krwawieniami, ale również z ich nieprawidłową długością (poniżej 3 dni oraz powyżej 7) i nasileniem (zbyt skąpe lub intensywne krwawienia).
Zobacz także:
Jakie mogą być przyczyny krwawienia z pochwy między miesiączkami?
Plamienie z pochwy w zależności od przyczyny można podzielić na dwie grupy: krwawienie związane z cyklem menstruacyjnym i nie związane z jego przebiegiem.
Plamienie wynikające z przebiegu cyklu zwykle pojawia się w jego połowie i jest związane z owulacją. Plamienie owulacyjne jest zjawiskiem naturalnym, które jednak nie występuje u każdej kobiety. O wystąpieniu owulacji poza plamieniem świadczą najczęściej objawy takie jak: podwyższona temperatura ciała, ból piersi i wzrost libido. Niektóre kobiety obserwują u siebie dolegliwości bólowe z jednej strony podbrzusza związane z bólem jajnika, z którego w danym cyklu uwalniana jest komórka jajowa. Plamienie owulacyjne powinno być nieznaczne i trwać 1-3 dni. Jeśli jest intensywne i trwa dłużej należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Plamienie z pochwy nie zawsze związane jest z cyklem menstruacyjnym. Może ono pojawić się w dowolnym momencie cyklu, ale również w okresie okołoowulacyjnym, a także tuż przed miesiączką i być wynikiem zmian hormonalnych. Gdy taka sytuacja zdarzyła się tylko raz, to należy się obserwować i zgłosić do lekarza w momencie powtórzenia się tego objawu.
Związane ze zmianami hormonalnymi krwawienie z pochwy pomiędzy miesiączkami wynika także ze stosowania antykoncepcji hormonalnej – szczególnie podczas pierwszych trzech miesięcy zażywania pigułek antykoncepcyjnych mogą pojawiać się nieregularne plamienia. Wynikają one z przyzwyczajania się organizmu do stymulacji hormonalnej, ale jeśli trwają zbyt długo należy się zgłosić do lekarza. Taka sytuacja może wynikać ze źle dobranego produktu, który należy zmienić na inny.
Krwawienie może pojawić się również w wyniku pominięcia jednej czy kilku tabletek lub odklejenia się plastra antykoncepcyjnego na dłużej niż 3-4 godziny. Występuje wtedy tzw. krwawienie z odstawienia, na skutek zmniejszenia stężenia hormonów. Także po założeniu wkładki domacicznej pojawia się krwawienie, które jednak nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące. W przeciwnym razie wymaga konsultacji z lekarzem i najprawdopodobniej zmiany środka antykoncepcyjnego na inny.
Inne przyczyny krwawienia z pochwy między miesiączkami to:
- mięśniaki macicy – jeśli pojawiają się na zewnątrz i wewnątrz ściany macicy to nie powodują żadnych dolegliwości, natomiast, gdy znajdują się w środku jamy macicy wywołują krwawienia,
- polipy – niezłośliwe zmiany pojawiające się na endometrium lub szyjce macicy,
- infekcje intymne i choroby weneryczne (grzybica, chlamydioza, rzężączka),
- nowotwory (rak szyjki macicy, rak trzonu macicy),
- nadżerki szyjki macicy,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Czym się różni plamienie z pochwy od krwawienia?
Krwawienie może być niekiedy mylone z plamieniem. Podstawowa różnica pomiędzy tymi objawami polega na tym, że plamienie jest zwykle niewielkie, pojawiają się jedynie plamy na bieliźnie koloru jasno- lub ciemnoczerwonego, a nawet rdzawego. Krwawienie natomiast charakteryzuje się dużo większą ilością wydzieliny. Plamienie możliwe jest w niektórych dniach cyklu np. pojawia się na początku miesiączki lub w połowie cyklu (plamienie owulacyjne) i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, natomiast intensywne krwawienie może być już groźne dla zdrowia. Prawidłowa wydzielina z pochwy występująca poza miesiączką powinna być bezzapachowa i jednolita.
Plamienie może wystąpić w formie upławów, czyli niefizjologicznej wydzieliny z pochwy, która ma kolor szary, różowy, zielony lub mlecznobiały, jest gęsta i ma nieprzyjemny zapach. Gdy jej pojawieniu się towarzyszą inne objawy takie jak ból, pieczenie, swędzenie oznacza to infekcję intymną lub jest objawem innych chorób narządu rodnego i wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do ginekologa.
O czym świadczą brązowe upławy po okresie?
U niektórych kobiet bezpośrednio po miesiączce pojawiają się brązowe upławy. Jest to zwykle zjawisko naturalne, które świadczy o tym, że organizm pozbywa się resztek krwi i tkanek endometrium, które zbyt długo zalegały w macicy i stąd ich ciemnobrązowy lub brunatny kolor.
Jeśli upławy są obfite, trwają dłużej niż 2-3 dni i mają nieprzyjemny zapach mogą świadczyć o infekcji, chorobie wenerycznej lub pojawieniu się nadżerek, polipów lub mięśniaków. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem i podania odpowiednich leków lub przeprowadzeniu zabiegu usunięcia zmian.
Sprawdź również:
Czy plamienie w ciąży zawsze jest niebezpieczne?
W pierwszych dniach po zapłodnieniu w dniu spodziewanej miesiączki może pojawić się lekkie plamienie tzw. implantacyjne, które świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Plamienie w ciąży może wynikać także ze zmian hormonalnych, a nawet ze zwykłego zmęczenia. Jednak może ono świadczyć również o ciąży pozamacicznej lub poronieniu. Każde plamienie i krwawienie z dróg rodnych w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli okaże się, że plamienie jest oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej może być konieczne wykonanie zabiegu, który ma na celu oczyszczenie dróg rodnych. W niektórych przypadkach poronień zagrażających ciążę można jeszcze uratować. Jednak, aby nie doszło do jej przedwczesnego zakończenia należy jak najszybciej udać się do lekarza lub szpitala.
ZOBACZ: Jaki jest związek pomiędzy obfitymi miesiączkami a otyłością?