Samotność w święta bywa dotkliwą koniecznością, ale także świadomym wyborem. Jak skutecznie pomóc sobie i innym w tym trudnym czasie?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Spędzanie świąt w pojedynkę bywa świadomym wyborem, który należy uszanować.  Warto powstrzymać się wtedy od zbędnych komentarzy i przekonywania do zmiany zdania.
Spędzanie świąt w pojedynkę bywa świadomym wyborem, który należy uszanować. Warto powstrzymać się wtedy od zbędnych komentarzy i przekonywania do zmiany zdania. nastya_gepp/pixabay
Samotność w święta najczęściej dotyka osoby starsze i zazwyczaj nie jest to ich wybór. Także wielu młodych ludzi spędza okres Bożego Narodzenia w pojedynkę. W ich przypadku zdarza się, że jest to świadoma decyzja. Co z tymi, którzy cierpią z powodu braku towarzystwa bliskich? Przed pogrążeniem się w depresji może uratować ich drobny gest, na który stać każdego z nas.

Spis treści

Jak samotność wpływa na jakość życia? Może mieć dobre i złe skutki

Każdy człowiek bywa samotny na pewnym etapie swojego życia – po stracie kogoś bliskiego, rozstaniu czy przeprowadzce. Nie zawsze jest to stan odbierany, jako zły i wbrew pozorom może przynieść korzyści.

Dla wielu jest to czas samorozwoju, refleksji czy rozwijania swoich pasji. Często to także szansa na nowy początek. Bywa jednak tak, że im dłużej trwa okres alienacji, tym trudniej go przerwać. Problem ten dotyka przede wszystkim osób starszych.

Badania naukowe przeprowadzone w Indiach potwierdzają, że samotność i izolacja społeczna mają wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, zwiększając ryzyko zachorowania m.in. na:

  • cukrzycę,
  • nowotwory,
  • otyłość,
  • toczeń,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroby naczyniowo-sercowe.

Dłuższe życie w pojedynkę może także zwiększyć ilość wytwarzanego kortyzolu – hormonu stresu oraz wpłynąć negatywnie na jakość snu oraz doprowadzić do nadużywania alkoholu, depresji i agresji.

Jak osoba samotna może pomóc sobie sama? Sposobów jest wiele

Jeśli samotność nie jest wyborem – niesie za sobą smutek i poczucie alienacji – należy bezzwłocznie podjąć działania, mające na celu powrót do życia społecznego. Może w tym pomóc:

  1. Wolontariat – przebywanie wśród ludzi i możliwość niesienia pomocy innym ma terapeutyczny wpływ na samopoczucie. Ponadto daje możliwość nawiązywania nowych znajomości i może przywrócić sens życia.
  2. Czworonożny przyjaciel – sprawowanie opieki nad psem lub kotem działa kojąco na nerwy, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a także motywuje do codziennych aktywności. Spacery z psem mogą sprzyjać nawiązywaniu nowych znajomości.
  3. Hobby – nic nie łączy tak, jak wspólna pasja. Przynależność do różnych klubów i organizacji oraz uprawianie sportów to okazja do przebywania wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach, a tym samym szansa na zawarcie wartościowych znajomości.
  4. Korzystanie z nowoczesnych technologii lub wręcz przeciwnie – osoby starsze, które mają trudności z wychodzeniem z domu, mogą traktować nowoczesne technologie jak „okno na świat”. W przypadku osób młodszych – lepszym rozwiązaniem może być detoks, przerwa w korzystaniu z mediów społecznościowych, które mogą pogłębiać poczucie samotności.

Dowiedz się więcej:

Jak pomóc osobie samotnej w okresie świąt?

Samotność najdotkliwiej odczuwana jest w okresie świąt. Właśnie wtedy osobom, które pozostają w tym czasie same, najbardziej przyda się wsparcie rodziny i znajomych. Pomocną dłoń nie zawsze muszą wyciągnąć najbliższe osoby.

– Jeśli mamy w otoczeniu starszą osobę, która samotnie spędzi święta, możemy wyjść z inicjatywą zaproszenia jej do nas i wspólnego spędzania czasu. Natomiast pamiętajmy, żeby zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem oraz z dużą dozą delikatności – nie dla każdego spędzenie świąt w gronie, bądź co bądź, obcych sobie ludzi to komfortowa sytuacja – mówi terapeutka, Magdalena Pytel.

A co z osobami młodszymi, które spędzą Wigilię w pojedynkę?

– U nich samotność w święta może być wyborem i po prostu chęcią spędzenia czasu w ten sposób. Natomiast, jeśli mamy kogoś w bliskim otoczeniu, kogo znamy i wiemy, że to nie jest jego wymarzony sposób na spędzanie świąt, zaoferujmy nasze towarzystwo i miejsce przy stole – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samotność w święta bywa dotkliwą koniecznością, ale także świadomym wyborem. Jak skutecznie pomóc sobie i innym w tym trudnym czasie? - Strona Kobiet

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia