Dlaczego warto mieć zwierzę domowe? Wpływ pupili na nasze zdrowie psychiczne. Pies i kot pomogą na skołatane nerwy i depresję

Marta Siesicka-Osiak
Pies czy kot? Spór o to, kto jest najlepszym przyjacielem człowieka trwa od wieków. Jedno jest pewne, każdy pupil wnosi pod nasz dach tyle samo radości.
Pies czy kot? Spór o to, kto jest najlepszym przyjacielem człowieka trwa od wieków. Jedno jest pewne, każdy pupil wnosi pod nasz dach tyle samo radości. soloway/123rf
Zwierzęta domowe towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Oswojone przez nas wilki, czyli psy i udomowione dzikie koty, to dziś nasi najlepsi czworonożni przyjaciele. Kontakt z nimi przynosi nie tylko wiele radości, ale także szereg korzyści dla naszego zdrowia. Już kilka minut głaskania miękkiej sierści potrafi obniżyć poziom stresu zarówno u psa, jak i jego właściciela. Sprawdź, jak jeszcze możesz skorzystać na kontakcie ze swoim pupilem.

Spis treści

Bliskość zwierzęcia domowego jest nieprzeceniona dla naszej psychiki, choć zazwyczaj na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kontakt z pupilem może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu i agresji, jednocześnie zwiększając odczuwanie empatii i zaufania w stosunku do innych ludzi.

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Ostatnie szacunki mówią, że w Polsce mamy ponad 7,8 miliona psów, co daje nam piąte miejsce w Europie pod względem posiadanych czworonożnych przyjaciół. Znakomita część z nich to mieszańce, czyli kundelki, a wśród najpopularniejszych rodowodowych psów w Polsce wymienia się rasy takie jak:

  • owczarek niemiecki,
  • yorkshire terier,
  • chihuahua,
  • labrador i golden retriever,
  • buldog francuski i angielski.

Niezależnie od swojego pochodzenia, wielkości, wieku i wyglądu, psy przynoszą nam wiele radości. Są wiernymi kompanami, towarzyszami spacerów, zawsze chętnie się przytulają, a kiedy trzeba potrafią pocieszyć. Nie są to tylko nasze subiektywne odczucia, ale fakty potwierdzone naukowo.

Akcesoria dla Twojego pupila!

Dlaczego warto mieć kota?

Kot brytyjski, kot syberyjski czy dachowiec? Który z nich będzie lepszy dla naszego zdrowia psychicznego? Odpowiedź jest prosta: każdy. Mruczący kłębek zwinięty na kolanach czy uganiający się za zabawkową myszką, niezależnie od swojego pochodzenia przynosi tyle samo radości swojemu właścicielowi.

Pod względem liczby kotów przebywających pod naszymi dachami, Polska także ma się czym pochwalić – w naszych domach zamieszkuje aż 6,3 miliona kociaków. Choć często mówi się o tym, że koty mają trudny charakter, wszyscy kociarze zgodnie potwierdzą, że ich zdaniem to właśnie kot jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Akcerosia dla kociarzy

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wpływ zwierząt domowych na nasze zdrowie

Wpływ zwierząt na nasze samopoczucie potwierdzają liczne badania naukowe. Jedno z ostatnich, przeprowadzone w 2020 r. przez zespół dr Janette Young, wykładowczynię nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Południowej Australii, wykazało jakie korzyści płyną z posiadania zwierząt domowych podczas pandemii.

Uczestnicy badania stwierdzili, że dotykanie swoich zwierząt zapewnia im poczucie:

  • komfortu,
  • relaksacji,
  • zażyłości.

Jak twierdzi autorka badania dotyk jest niedostatecznie zbadanym zmysłem, ale istniejące dowody wskazują, że ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, rozwoju i zdrowia, a także obniżenia poziomu hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie. Uważa się również, że dotyk może być szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ ich inne zmysły słabną.

Znajdź idealny drapak dla swojego kota

Naukowcy od dawna obserwują wpływ kontaktu ze zwierzętami domowymi na nasze zdrowie psychiczne. Liczne badania potwierdzają korzyści zdrowotne płynące z posiadania czworonożnych pupili. Wymieniane są wśród nich:

  1. Zwiększone poczucie komfortu – amerykańskie badania wykazały, że kobiety śpiące w jednym łóżku z psami czuły się bezpieczniej i bardziej komfortowo.
  2. Zmniejszenie objawów depresji – inne amerykańskie badania potwierdziły, że terapia z udziałem zwierząt ma wpływ na mniejszą liczbą objawów depresyjnych.
  3. Redukcja stresu – naukowcy zaobserwowali, że kontakt z psem obniża poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, a co za tym idzie zmniejsza odczuwanie niepokoju.
  4. Lepsza pamięć – najnowsze dane wykazały związek między długoletnim posiadaniem pupila, a późniejszą utratą pamięci oraz pogorszeniem innych funkcji poznawczych u osób po 50. roku życia.
  5. Niższe ciśnienie krwi i tętna – liczne obserwacje naukowe udowodniły wpływ kontaktu z pupilem na obniżenie poziomu krwi oraz tętna, a tym samym poprawę pracy serca.
Lubisz spać z psem w jednym łóżku? To bardzo dobrze! Oboje na tym skorzystacie

Lubisz spać z psem w jednym łóżku? To bardzo dobrze! Oboje na tym skorzystacie

Badania pokazują, że ponad 50 proc. właścicieli czworonogów przyznaje się do tego, że... wpuszcza do łóżka swojego psa. Jednak czy na pewno spanie z pupilem wychodzi im na zdrowe? Naukowcy postanowili...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czy alergia przekreśla szansę na posiadanie kota?

Niestety z towarzystwa dachowców i części rasowych pupili muszą zrezygnować osoby, które cierpią na alergię na koty. Występuje ona dwa razy częściej niż uczulenie na psa i dotyka 10 proc. społeczeństwa Zachodu.

Coś, co Twój kot na pewno pokocha!

Alergia na koty, nie jest jedynie uczuleniem na ich sierść, ale przede wszystkim na substancję znajdujące się w kociej ślinie i innych wydzielinach np. w moczu. Alergicy nie muszą jednak rezygnować z posiadania kota! Mogą zdecydować się na kupno lub adopcję pupila jednej z ras, które uznawane są za najmniej alergizujące:

  • kot syberyjski
  • kot syjamski,
  • kot balijski,
  • kot jawajski,
  • kot abisyński,
  • kot orientalny krótkowłosy,
  • kot sfinks,
  • kot Devon Rex,
  • kot Cornish Rex.

Dowiedz się więcej:

Najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce

Raport „Facts & Figures 2020 Eurpoean Overview” pokazuje, jak dużo zwierząt hodujemy w polskich domach. Aż 42 proc. gospodarstw domowych posiada psa, a 33 proc. mieszka razem z kotem. Inne najpopularniejsze zwierzęta domowe w naszym kraju to:

  • małe ssaki domowe np. króliki czy chomiki – mamy ich ponad 1 milion,
  • akwaria – posiadamy 400 tys. zbiorników,
  • gady np. żółwie i jaszczurki – hodujemy 215 tys. osobników.

Masz w domu psa? To może się przydać!

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Małe zwierzęta są alternatywą dla osób, które nie mają w swoim domu przestrzeni dla psa albo kota. Ponadto są świetnym rozwiązaniem dla alergików. Także osoby, które spędzają dużo czasu poza domem, mogą pokusić się o zakup jednego z mniej wymagających zwierząt.

Zajmij czas swojego psa!

Czy obcowanie z ptakiem, rybami czy królikiem przyniesie podobne korzyści zdrowotne, jak opieka sprawowana nad psem czy kotem? Jak najbardziej! Zapewnią nam towarzystwo, dostymulują zmysły, pomogą nawiązać relacje z osobami o podobnych zainteresowaniach, a także wymuszą dodatkową aktywność, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Zobacz także:

Bliskość kota w większości przypadków działa na nas kojąco, pomaga się odprężyć i uspokoić. Jednak nie każdy może cieszyć się towarzystwem mruczącego pupila. Sprawdź na kolejnych slajdach, komu może pomóc domowa felinoterapia.

Kot śpi z tobą w jednym łóżku? I bardzo dobrze! Może wyjść c...

Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe wybrać dla dziecka?

Zwierzę w życiu dziecka. Jakie zwierzątko domowe wybrać dla dziecka?

Zwierzę dla dziecka może okazać się prawdziwym przyjacielem. Poza tym uczy odpowiedzialności, regularności, a także wyrabia w najmłodszych dobre nawyki. Zwierzęta domowe mogą mieć niezwykły wpływ na ż...

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia