Spis treści
Te świąteczne dekoracje i potrawy mogą wywołać objawy alergii
Spotkanie przy świątecznym stole może być niebezpieczne dla osób z alergiami wziewnymi i pokarmowymi. Szczególnie cierpią w tym okresie osoby, które mają uczulenie na zarodniki pleśni. Jednak nie tylko oni muszą uważać na potencjalne źródła alergii i zatruć.
Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, co może cię uczulić podczas świąt.
Co osłabia nas w czasie świąt? Unikaj przejadania się i nadużywania alkoholu
Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to często bardzo intensywny okres. Wielu z nas jest przemęczonych, niewyspanych i zestresowanych. To wszystko sprzyja osłabieniu organizmu i większej podatności na alergie i infekcje.
Po okresie intensywnych przygotowań przychodzi długo wyczekiwana Wigilia, a wraz z nią pojawia się szereg niekoniecznie zdrowych atrakcji. Połączenie ze sobą poniższych czynników może skutkować złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, a nawet chorobą.
- Picie za dużej ilości alkoholu – alkohol często gości na świątecznym stole. Pity symbolicznie może być uzupełnieniem bożonarodzeniowego menu, ale spożywany bez umiaru może powodować odwodnienie, obniżenie poziomu cukru w organizmie, a w efekcie – zespół symptomów znanych powszechnie jako kac.
- Jedzenie bez umiaru – podstawowym błędem popełnianym podczas świątecznych spotkań jest przejadanie się. Organizm zmuszony do trawienia dużej ilości jedzenia traci cenną energię, co skutkuje tym, że jesteśmy ospali i nie mamy na nic siły. Jedząc bez umiaru możemy nabawić się także zgagi, wzdęć i bólu brzucha.
- Niedobór snu – najpierw nocny maraton z pieczeniem ciast i pakowaniem prezentów, a później siedzenie do późna z rodziną i przyjaciółmi – takie odstępstwa od codziennego rytmu snu mogą skutkować rozdrażnieniem, spadkiem odporności, a tym samym zwiększyć podatność na zakażenia oddechowe i reakcje uczuleniowe.
- Suche powietrze i smog – Święta sprzyjają spędzaniu czasu w zamkniętych pomieszczeniach, a w mieszkaniach powietrze bywa wysuszone przez zbyt mocno grzejące kaloryfery i za rzadkie wietrzenie. Niestety, także spacer często okazuje się wcale nie lepszą opcją ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Obydwa te czynniki mogą prowadzić do wysuszenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych oraz nasilenia objawów alergii i astmy.
Źródła: