Czym jest toczeń rumieniowaty?
Toczeń to choroba autoimmunologiczna powodująca powstawanie stanów zapalnych w wielu tkankach i narządach. Inaczej określany jest również jako SLE (od ang. systemic lupus erythematosus), liszaj lub toczeń rumieniowaty trzewny, łacińska nazwa lupus erythematosus systemicus. Organizm, z niewiadomych przyczyn produkuje przeciwciała, którymi atakuje swoje własne komórki i narządy. W organizmie chorego możemy znaleźć przeciwciała przeciwjądrowe ANA, przeciw DNA oraz przeciw białku Sm. Ich obecność powoduje, że w organizmie toczy się przewlekły stan zapalny, układ odpornościowy jest cały czas w gotowości, ciągłe wytwarzanie przeciwciał nadwyręża go i przeciąża. Przeciwciała natomiast atakują narządy uszkadzając je i doprowadzając do ich zniszczenia. O stanie pacjenta w głównej mierze decyduje prawidłowe i wczesne rozpoznanie choroby.
Sprawdź także:
Rodzaje tocznia – toczeń rumieniowaty skórny i toczeń rumieniowaty układowy
Istnieją dwa główne rodzaje tocznia: toczeń rumieniowaty skórny (zewnętrzny) i toczeń rumieniowaty układowy (TRU) (wewnętrzny).
Toczeń rumieniowaty skórny, jak sama nazwa mówi, obejmuje skórę, na której pojawiają się zmiany w postaci rumienia i wysypki głównie na twarzy i szyi, ale często też w obrębie tułowia. Najbardziej charakterystycznym jego objawem jest rumień w kształcie motyla na twarzy pojawiający się na nosie i policzkach, ale nigdy nie przekraczający bruzd nosowo-wargowych.
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) może objąć prawie każdy narząd i układ ciała. Atakuje głównie stawy, serce, nerki, płuca, układ krwionośny, nerwowy, oddechowy.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj tocznia, a mianowicie toczeń polekowy (DIL), który jest wywoływany działaniem konkretnych leków i ustępuje całkowicie po ich odstawieniu. Do leków mogących wywołać toczeń należą m.in.: hydralazyna, prokainamid, izoniazyd, metyldopa, chinidyna, penicylamina, infliksymab, karbamazepina. Są to leki na nadciśnienie, neuroleptyki, leki przeciwmalaryczne, przeciwgruźlicze.
Zobacz też:
Pierwsze objawy tocznia i powikłania choroby
Toczeń jest chorobą przewlekłą i bardzo podstępną, gdyż daje objawy wielu innych schorzeń. U większości pacjentów występują okresy zaostrzenia i wycofania się choroby, ale w niektórych przypadkach stan chorego jest bardzo poważny i może doprowadzić nawet do śmierci spowodowanej niewydolnością narządów. Pierwsze objawy tocznia są dość niepozorne i należą do nich: