Spis treści
Prosaki mogą pojawić się zarówno u noworodków, starszych dzieci, jak i dorosłych osób! To niewielkie kuleczki, które przybierają barwę białą, żółtą lub kremową. Występują grupowo i często mylone są z kaszakami i trądzikiem. Są twarde i nie da się ich wycisnąć. Najczęściej można je zaobserwować na twarzy w okolicach oczu, skroni, czole i nosie.
Prosaki na twarzy – jak powstają?
Prosaki na twarzy powstają w wyniku zapchania mieszków włosowych przez sebum. Lekarze twierdzą, że najczęstszymi przyczynami ich powstawania są:
- geny,
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- zmiany hormonalne.
Prosaki na twarzy to głównie przypadłość niemowląt, ale zdarzają się również u starszych dzieci jak i dorosłych. Mogą występować na twarzy i raczej nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak zobaczysz prosaka na powiece lub w okolicach oczu, warto wybrać się do okulisty. To miejsce jest szczególnie wrażliwe.
Jak zapobiec powstawaniu prosaków?
Odpowiednia pielęgnacja, to najlepszy sposób na to, aby cieszyć się skórą twarzy bez prosaków. Dlatego zawsze przed pójściem spać usuwaj makijaż i oczyszczaj skórę. Najlepszy będzie do tego żel, wszelkiego rodzaju olejki mogą być zbyt obciążające. Unikaj również bardzo tłustych i ciężkich kremów oraz mocno kryjących podkładów. Warto również regularnie stosować peelingi enzymatyczne lub chemiczne oraz używać produktów na bazie kwasów złuszczających.
Dowiedz się więcej:
Jak pozbyć się prosaków w domu i u kosmetyczki?
Pomimo tego, że prosaki nie są groźne, to ze względów estetycznych warto je usunąć. Można to zrobić u kosmetyczki lub w domowym zaciszu.
Sposoby na usunięcie prosaków u kosmetyczki:
- nakłucie prosaka igłą pod odpowiednim kątem w celu łatwiejszego usunięcia łoju,
- elektrokoagulacja,
- wymrażanie,
- peeling chemiczny,
- mikrodermabrazja,
- laser.
Uwaga! Niestety prosaki na twarzy wracają - nie ma znaczenia czy usuniesz je u kosmetyczki, czy domowymi sposobami.
Czy można usunąć prosaki z twarzy domowymi sposobami?
Niestety nie ma wielu skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów usuwania prosaków. W tej kwestii świetnie się sprawdzi metoda: lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeśli chcesz uniknąć prosaków na twarzy, warto stosować się do powyższych zaleceń:
- dbaj o skórę,
- unikaj tłustych kremów, które blokują pory,
- nie nakładaj kilku warstw fluidu na twarz,
Jeśli pojawiły się prosaki na twarzy spróbuj:
- kremów, które zawierają kwas glikolowy, migdałowy, AHA, PHA, BHA – stosuj je codziennie przez 3 miesiące i tylko w okresie jesiennym lub wczesną wiosną,
- okładów z olejku herbacianego, który przez 3 godziny przykłada się do miejsca na skórze.