Problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie? Możesz mieć „popcornowy mózg”. Zobacz, skąd się bierze i jak z nim walczyć

Marta Siesicka-Osiak
Nałogowe sprawdzanie wiadomości na telefonie powoduje u większości z nas objawy nazywane mózgowym popcornem.
Nałogowe sprawdzanie wiadomości na telefonie powoduje u większości z nas objawy nazywane mózgowym popcornem. ilona titova / GMVozd / Getty Images
Na co dzień nie możesz się na niczym skupić, a myśli skaczą ci po głowie… niczym podgrzewane ziarenka kukurydzy w garnku? A każde zwykłe zajęcie wydaje ci się mniej atrakcyjne niż to związane z elektroniką? To może znaczyć, że dopadł cię syndrom popcornowego mózgu. Zobacz, z czego wynika i jak z nim walczyć.

Spis treści

Skąd bierze się popcornowy mózg?

Termin popcornowego mózgu został stworzony w 2011 r. przez badacza Davida Levy’ego, profesora na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Użył on go do opisania umysłu tak uzależnionego od elektronicznej wielozadaniowości, że wolniejsze tempo życia offline nie jest dla niego interesujące.

Objawy popcornowego mózgu wynikają z nadmiernej stymulacji umysłu, a dokładnie ośrodka nagrody. Używając telefonu czy laptopa, grając w gry, przeglądając wiadomości lub media społecznościowe, otrzymujemy częste, małe uderzenia dopaminy – neuroprzekaźnika, który pomaga nam odczuwać przyjemność. Jest nam miło, więc chcemy więcej pozytywnych bodźców. Przerwanie tego cyklu jest bardzo trudne, a realne życie... przepływa obok nas.

Taki sposób działania sprawia, że nas mózg uczy się, aby nie koncentrować się zbyt długo na jednej rzeczy i oczekiwać szybkich nagród. Co się dzieje, kiedy nagroda się nie pojawia? Szukamy kolejnego, szybkiego sposobu na jej zdobycie i tym samym „przeskakujemy” na kolejne zadanie.

Badacze dopatrują się przyczyny pogłębiającego się problemu w mediach społecznościowych. Wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Kalifornijski w Irvine wykazały, że średni czas skupienia uwagi na dowolnym ekranie przed przełączeniem się na coś innego zmniejszył się kolejno z 2,5 minuty w 2004 r. do 75 sekund w 2012 r., to zaledwie 47 sekund obecnie.

Jak rozpoznać syndrom popcornowego mózgu?

Wśród syndromów popcornowego mózgu wymienia się przede wszystkim brak zainteresowania realnym życiem, które wydaje się zbyt nudne i powolne. Jednocześnie może występować szereg objawów związanych z układem nerwowym.

Jeśli obserwujesz u siebie, któryś z nich, może to wskazywać na to, że twój mózg został przestymulowany elektroniką:

  • trudności z koncentracją,
  • częste rozpraszanie się,
  • odczuwanie niepokoju,
  • słabe zarządzanie czasem.

U niektórych osób występuję także objawy fizyczne, takie jak zmęczenie oczu i niewyraźne widzenie, bóle głowy, szyi i ramion, a u wielu z nich występują także: zespół widzenia komputerowego (CVS) lub cyfrowe zmęczenie oczu.

Jak pozbyć się problemów z koncentracją i pamięcią?

Według ostatnich danych po telefon sięgamy średnio 2617 razy dziennie! Aby zmniejszyć tę liczbę oraz ograniczyć negatywny wpływ elektroniki na nasz mózg i poprawić swoją koncentrację warto skorzystać z rad ekspertów:

  1. Sprawdź, ile czasu spędzasz na życiu online.
  2. Ustal limity czasu spędzanego online.
  3. Zaplanuj regularne przerwy od urządzeń cyfrowych, trzymaj je z daleka od sypialni.
  4. Skupiaj się na pojedynczych zadaniach, rezygnując z wielozadaniowości.
  5. Medytuj i trenuj uważność. Zacznij od 2 minut patrzenia przez okno.
  6. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej.
  7. Jeśli czujesz, że możesz być uzależniony od telefonu, zasięgnij opinii eksperta.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia