Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Cyberpsychology, Behavior and Social Networking” już tygodniowa przerwa od mediów społecznościowych może znacznie zmniejszyć uczucie lęku i depresji oraz poprawić nastrój i ogólne samopoczucie.
Spis treści
Przerwa od Facebooka i TikToka poprawia zdrowie psychiczne
W badaniu wzięło udział 154 uczestników w wieku od 18 do 72 lat (średni wiek 29,6 lat), którzy codziennie korzystali z mediów społecznościowych. Badanych podzielono losowo na dwie grupy: pierwsza z nich przez tydzień przestała korzystać z mediów społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram i TikTok, a druga korzystała z nich jak zwykle. Na początku badania uczestnicy zgłosili, że spędzali średnio 8 godzin tygodniowo w mediach społecznościowych.
Zobacz też: Fantomowy tłuszcz. Dlaczego zostaje po schudnięciu?
Po tygodniu uczestnicy, którzy zrobili sobie przerwę od social mediów wykazali znaczną poprawę samopoczucia i rzadziej odczuwali nerwowość, zmartwienie lub zgłaszali objawy depresji. Zgłaszali oni również, że korzystali z mediów społecznościowych średnio przez zaledwie 21 minut w ciągu tygodnia, w porównaniu do średnio 7 godzin w grupie kontrolnej. Badanie pokazuje, że zaprzestanie korzystania z mediów społecznościowych tylko przez 1 tydzień prowadzi do znacznej poprawy samopoczucia oraz zmniejszenia objawów depresji i lęku.
– Wielu uczestników badania zgłosiło pozytywne skutki przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych takie jak poprawa nastroju i ogólnie mniejsze odczuwanie niepokoju. Sugeruje to, że nawet niewielka przerwa może mieć na to wpływ. Oczywiście media społecznościowe są częścią życia i dla wielu ludzi są nieodzowną częścią tego, kim są i jak wchodzą w interakcje z innymi. Ale jeśli spędzasz godziny na przeglądaniu (Facebooka czy Instagrama – przyp. red.) w tygodniu i czujesz, że ma to na ciebie negatywny wpływ, to warto ograniczyć korzystanie z mediów społecznościowych, aby sprawdzić, czy ci to pomoże – powiedział Jeff Lambert, główny autor badania i psycholog na Uniwersytecie w Bath.
Naukowcy zapowiadają dalsze badania, w których chcą przeanalizować wpływ mediów społecznościowych na inne grupy osób, np. osoby młodsze czy osoby z chorobami fizycznymi i psychicznymi. Chcą też wydłużyć czas obserwacji, aby sprawdzić, czy pozytywne efekty będą utrzymywać się długoterminowo. Badacze zapowiadają również, że jeśli okaże się, iż detoks od social mediów przyniesie długofalowe pozytywne skutki, to w przyszłości może być on wykorzystywany w leczeniu osób z zaburzeniami psychicznymi.
Już przedszkolaki korzystają z TikToka. To zaburza ich rozwój
Przedszkolaki oglądają filmiki na TikToku, a uczniowie drugiej kasy szkoły podstawowej źle się czują, gdy nie mają dostępu do Facebooka czy Snapchata. Równocześnie wiedzą oni, że spędzają zbyt dużo cz...
Te sygnały oznaczają, że potrzebujesz detoksu od social mediów
Uczestnicy badania tracili średnio 8 godzin w tygodniu na przeglądanie Instagrama, Twitter czy TikToka. Naukowcy zauważają, że wiele osób spędza czas w mediach społecznościowych, bezmyślnie scrollując swoją tablicę. Takie korzystanie z social mediów nie przynosi żadnych korzyści ani radości, a wręcz przeciwnie, niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia psychicznego.
Długotrwałe uczucie przygnębienia i utrata przyjemności z różnych rzeczy, które do tej pory sprawiały nam radość to podstawowe cechy depresji. Objawy takie jak drażliwość, niepokój, zmęczenie, problemy ze snem oraz słaba koncentracja i pamięć często towarzyszą depresji i lękowi. Natomiast sam lęk charakteryzuje się nadmiernym i niekontrolowanym zamartwianiem się.
Jeśli do tego dochodzi jeszcze poczucie smutku, frustracji i niezadowolenia z powodu porównywania się z innymi oraz uczucie wewnętrznego przymusu sprawdzenia powiadomień czy przejrzenia najnowszych informacji to znak, że czas na detoks od mediów społecznościowych.
Jak zrobić sobie przerwę od mediów społecznościowych?
Sama świadomość istnienia problemu to już krok w kierunku zerwania z uzależnieniem od Internetu i mediów społecznościowych. Jednak konieczna jest również zmiana codziennych nawyków:
- wyłącz powiadomienia – im mniej bodźców takich jak dźwięk czy wibracja, które mają cię zachęcić do sięgnięcia natychmiast po telefon, tym lepiej,
- kładź telefon jak najdalej od łóżka – aby nie używać telefonu zaraz po przebudzeniu lub tuż przed snem, najlepiej nie brać go wcale do sypialni lub chociaż kłaść jak najdalej od łóżka. Jeśli używasz go jako budzika, lepiej kup zwykły budzik. Dzięki temu poprawisz jakość swojego snu i się wyśpisz, mózg będzie mógł się odpowiednio zregenerować, co również przełoży się na polepszenie nastroju, pamięci i koncentracji,
- prowadź kalendarz – zaplanuj sobie dokładnie dzień, aby uwzględnić w nim tylko określoną ilość czasu na korzystanie z mediów społecznościowych. Dzięki temu będziesz kontrolować czas tam spędzany,
- znajdź sobie hobby – zajmij się czymś, co lubisz, chociażby czytaniem książek, gotowaniem czy spotkaniami ze znajomymi, aby się nie nudzić. Nuda jest częstym powodem, dla którego sięgamy po telefon, aby sprawdzić, czy coś ciekawego nie dzieje się tam, gdzie nas nie ma,
- zainstaluj aplikację śledzącą – jeśli nadal nie potrafisz ograniczyć czasu spędzanego w mediach społecznościowych pomocne mogą być aplikacje śledzące, które pokazują, ile czasu dziennie spędzasz w Internecie oraz liczą czas korzystania z aplikacji takich jak Facebook czy Instagram. Już samo uświadomienie sobie, ile godzin dziennie tracisz na korzystanie z social mediów może pomóc zwalczyć ten problem.
[i]Źródło: Taking a One-Week Break from Social Media Improves Well-Being, Depression, and Anxiety: A Randomized Controlled Trial Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking