Spis treści
Twoja obecność jest dla mnie ważna
Zespół badaczy z Osaka Metropolitan University w Japonii chciał sprawdzić w jaki sposób praca z innymi wpływa na fizyczną aktywność mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że wsparcie społeczne ze strony innych osób sprawia, że zadanie wydaje się łatwiejsze do wykonania, obniża się również tętno i poziom kortyzolu, a nawet zmniejsza odczuwanie bólu. Inne badania udowadniają, że obecność innych osób aktywuje w mózgu układ nagrody oraz zwiększa wydzielanie oksytocyny, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi w obecności innych ludzi.
– Otaczanie się znajomymi ludźmi zamiast przebywania w samotności zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a poczucie bezpieczeństwa wiąże się ze zwiększoną aktywnością przywspółczulnego układu nerwowego – podkreślają autorzy badania.
Interakcje społeczne są więc bardzo ważne dla każdego na co dzień. Wykorzystuje się je również w specjalistyczny sposób w psychiatrii do leczenia zaburzeń psychicznych, lęków oraz w celu poprawy samopoczucia i zadowolenia z życia codziennego. Terapia zajęciowa polega właśnie na zaangażowaniu pacjenta w różne aktywności psychoruchowe w celu poprawy jego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Zajęcia te są wykonywane indywidualnie z terapeutą lub w grupach. Badacze odkryli, że zajęcia w grupach działały odprężająco i pobudzały obszary mózgu odpowiedzialne za redukcję stresu.
Samotność dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Jak zapobiec chorobie?
Cukrzyca typu 2 zyskała już miano epidemii, a z każdym rokiem liczba nowych pacjentów drastycznie zwiększa się – informuje WHO. Choroba ta najczęściej jest skutkiem niezdrowego stylu życia, otyłości, ...
Chcesz się odprężyć? Przebywaj i pracuj z innymi
Naukowcy z Japonii chcieli udowodnić, że wykonywanie czynności w obecności innych osób przynosi lepsze efekty niż samodzielna praca. W badaniu wzięło udział 30 zdrowych dorosłych osób, które podzielono na 3 grupy wykonujące zadania:
- samodzielnie,
- równolegle – dwie osoby wykonujące zadania niezależnie od siebie,
- nierównolegle – dwie osoby, spośród których jedna wykonywała zadanie, a druga obserwowała.
Podczas wykonywania czynności uczestnicy mieli mierzoną aktywność mózgu za pomocą EEG. Elektroencefalografia pozwala zbadać bioelektryczną czynność mózgu. Zespół zmierzył i przeanalizował fale mózgowe i aktywność autonomicznego układu nerwowego podczas zajęć manualnych.
Okazało się, że aktywność układu przywspółczulnego była istotnie wyższa, gdy dwie osoby wykonywały zadania w swojej obecności niż samodzielnie. Ponadto we wszystkich grupach u osób, które były skoncentrowane na zadaniu, również układ przywspółczulny był bardziej pobudzony. Układ przywspółczulny odpowiada za relaks i odpoczynek, poprawę trawienia oraz obniżanie ciśnienia krwi i zmniejszanie czynności skurczowych serca. Działa on odwrotnie do układu współczulnego, który pobudza i ma za zadanie motywować do działania.
– To badanie dostarcza elektrofizjologicznych dowodów na to, że praca w obecności innych i skupienie się na wykonywanych czynnościach może zwiększyć aktywność układu przywspółczulnego, nawet bez kontaktu fizycznego czy rozmowy. W przyszłości naszym celem jest zbadanie struktur i środowisk pod kątem skuteczniejszej terapii zajęciowej w oparciu o te odkrycia – powiedziała Junya Orui z Graduate School of Rehabilitation Science w Osaka Metropolitan University.
Źródło: Social Buffering Effects during Craft Activities in Parallel Group Session Revealed by EEG Analysis and Parasympathetic Activity Neuropsychobiology
Relacje z bliskimi można poprawić. Psycholog radzi, jak zrobić to naturalnie
Jak spędzić udane, rodzinne Święta Bożego Narodzenia? Gdy wszyscy spotykają się na Wigilii, już łatwo o spięcia, a wspólne przebywanie może tylko nasilać problemy. Tak wcale być nie musi. Psycholog po...