Problemy z erekcją – przyczyny i sposoby leczenia. Jak poradzić sobie z problemami ze wzwodem?

Artur Białek
Problemy z erekcją dotyczą mężczyzn w różnym przedziale wiekowym.
Problemy z erekcją dotyczą mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. 123rf.com
Problemy z erekcją dotyczą ok. 10 proc. populacji i 50 proc. mężczyzn po 40 roku życia. W Polsce na zaburzenia erekcji cierpi ok. 1,5 mln mężczyzn. Problem jest o tyle poważny, że nie odbija się wyłącznie na sferze seksualnej - niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, w krótkim czasie, może pozbawić mężczyznę poczucia własnej wartości, co w konsekwencji stwarza wiele poważnych zaburzeń psychicznych.

Skąd mogą wynikać problemy z erekcją?

Problemy z erekcją, czyli zaburzenia erekcji, to określenie, które oznacza niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu prącia (mimo pobudzenia seksualnego), w stopniu uniemożliwiającym mężczyźnie prowadzenie satysfakcjonującego życia płciowego. Do wywołania erekcji dochodzi na skutek współdziałania czynników hormonalnych, psychologicznych i neurologicznych, jaki integralności strukturalnej ciał jamistych prącia. Jeżeli przynajmniej jeden z tych czynników zostanie zaburzony, może pojawić się problem z erekcją.

Narządy zmysłów (dotyk, wzrok, słuch, węch) przekazują informacje do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie zostają one powiązane z czynnikami odpowiedzialnymi za wywołanie wzwodu. Następnie, trafiają do rdzenia kręgowego. W mechanizmie erekcji uczestniczy część współczulna (zlokalizowana w odcinku piersiowo-lędźwiowym) i przywspółczulna (zlokalizowana w odcinku krzyżowym) obwodowego układu nerwowego. Pobudzenie części przywspółczulnej doprowadza do nasilenia, natomiast współczulnej - do zahamowania wzwodu. Jednym z warunków osiągnięcia erekcji jest zablokowanie układu współczulnego.

Za aktywowanie poszczególnych obszarów układu nerwowego odpowiedzialne są neuroprzekaźniki, w tym adrenalina i acetylocholina. Wśród innych substancji chemicznych, które odgrywają kluczową rolę w procesie wywołania i hamowania erekcji, należy wymienić tlenek azotu (wytwarzany w śródbłonku ciał jamistych). Ten ostatni związek, współdziałając z jonami wapnia i z cyklazą guanylową, odpowiada za relaksację mięśni gładkich, co jest jednym z warunków uzyskania wzwodu. W momencie, gdy prącie znajduje się w spoczynku, mięśnie gładkie tętniczek ślimakowatych i ciał jamistych znajdują się w stanie tonicznego skurczu. W następstwie pobudzenia seksualnego dochodzi do rozkurczu mięśni, co doprowadza do napływu krwi (z tętnic głębokich) do zatok ciał jamistych. W momencie, gdy ciała jamiste osiągną odpowiednią objętość, pojawia się ucisk na otoczkę białawą, w wyniku czego następuje zamknięcie światła żył zbiorczych, odprowadzających krew do żyły głębokiej prącia. W następstwie odpływ żylny zostaje zmniejszony.

10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido

Podział problemów z erekcją

Problemy z erekcją mogą mieć różnorakie podłoże. Wzwód prącia to złożony proces, którego prawidłowe funkcjonowanie wymaga niezaburzonego współdziałania układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego), naczyń krwionośnych (tętnic prącia) i właściwych mięśni gładkich.

W niemal połowie przypadków, zaburzenia erekcji mają podłoże krążeniowe. W takim przypadku, problemy ze wzwodem zwykle są konsekwencja miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i zmian w mózgu, będących następstwem przebytego udaru.

Zaburzenia neurogenne stanowią następstwo schorzeń i urazów kręgosłupa, chorób mózgu (jak choćby stwardnienia rozsianego) i obwodowego układu nerwowego (neuropatie).

Wśród młodych mężczyzn, za brak wzwodu najczęściej odpowiadają zaburzenia psychogenne. W takim przypadku, wśród możliwych przyczyn należy wymienić napięcie sytuacyjne, brak pewności siebie, obawy przed możliwą kompromitacją w oczach partnerki oraz nastawienie na osiągnięcie konkretnego celu (może to dotyczyć m.in. czasu trwania stosunku lub szybkiego zaspokojenia potrzeb partnerki).

Rzadszą przyczyną problemów z erekcją są zaburzenia hormonalne, które dotyczą ok. 9 proc. wszystkich przypadków zaburzeń wzwodu. Najczęściej pojawiają się w wieku andropauzalnym.

Czytaj także

Zdarza się, że problemy z potencją są następstwem zaburzeń występujących nie w jednym, a w kilku czynnikach odpowiedzialnych za wywołanie wzwodu. W takim przypadku należy mówić o zaburzeniach mieszanych. Taki stan może pojawić się w przebiegu niektórych chorób przewlekłych, w tym w przebiegu cukrzycy.

Najczęstsze przyczyny problemów z erekcją

Problemy z erekcją mogą być pierwszym (a często także jedynym) objawem postępującego procesu chorobowego - cukrzycy, schorzeń układu sercowo-naczyniowego lub choroby niedokrwiennej. W niektórych przypadkach problem z potencją może być następstwem przyjmowanych leków lub mieć podłoże psychogenne.

Miażdżyca, jako schorzenie przyczyniające się do zwężenia światła naczyń krwionośnych, jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów ze wzwodem, które występują w wyniku niewystarczającego dopływu krwi do prącia. W przebiegu procesu chorobowego dochodzi do gromadzenia się składników tłuszczowych i mineralnych (lipidów) w ścianach naczyń krwionośnych. Co więcej, wraz z rozwojem schorzenia dochodzi do utraty elastyczności naczyń tętniczych. Zmiany miażdżycowe w postaci aortalno-udowej doprowadzają do wystąpienia grupy objawów, nazywanych zespołem Leriche'a - chromania przestankowego (ból nóg pojawiający się w trakcie chodzenia), zwiększonej wrażliwości stóp na działanie niskich temperatur, braku tętna w pachwinach i impotencji. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy, to:

  • Palenie tytoniu (ryzyko wystąpienia choroby wzrasta 5-krotnie).
  • Cukrzyca (ryzyko wystąpienia choroby wzrasta 3-krotnie).
  • Nadciśnienie tętnicze (ryzyko wystąpienia choroby wzrasta 2-krotnie).
  • Hiperfibrynogenemia (ryzyko wystąpienia choroby wzrasta 2-krotnie).
  • Hipercholesterolemia (ryzyko wystąpienia choroby wzrasta 2-krotnie).

Kolejnym schorzeniem, w którego przebiegu często dochodzi do wystąpienia problemów z erekcją, jest cukrzyca. Także w tym przypadku, brak możliwości uzyskania pełnego wzwodu jest spowodowany niewystarczającym dopływem krwi do naczyń krwionośnych prącia.

W następstwie przewlekłej hiperglikemii, hiperinsulinemii insulinooporności i przewlekłego stanu zapalnego, dochodzi do wystąpienia zmian w dużych i średnich naczyniach krwionośnych - makroangiopatii cukrzycowej. Konsekwencją hiperglikemii jest też uszkodzenie małych naczyń krwionośnych - mikroangiopatia cukrzycowa. Zmiany, lokalizując się w naczyniach krwionośnych prącia, ograniczają dopływ krwi, co z kolei uniemożliwia osiągnięcie erekcji, umożliwiającej prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.

W przebiegu schorzenia dochodzi do uszkodzenia nerwów narządów wewnętrznych (neuropatia autonomiczna). Początkowo, uszkodzeniu ulega układ parasympatyczny - u chorego pojawiają się problemy ze wzwodem, jednak wciąż zachowana jest ejakulacja, którą inicjuje układ sympatyczny. Z czasem, dochodzi do wystąpienia wstecznej ejakulacji - nasienie trafia do pęcherza moczowego. W obrębie ciał jamistych może dojść do zaburzeń glikacji kolagenu.

Dla sprawności seksualnej chorego nie bez znaczenia pozostają także ewentualne choroby współtowarzyszące, które mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy. Dotyczy to przede wszystkim nadciśnienia tętniczego.

Do zaburzeń erekcji może przyczynić się hiperprolaktynemia. Stan ten pojawia się, gdy w surowicy krwi obecne jest nadmierne stężeniehormonu prolaktyny. Odpowiedzialne za to mogą być guzy prolaktynowe przysadki mózgowej oraz inne guzy i urazy mózgu, choć należy podkreślić, że wzrost poziomu prolaktyny może towarzyszyć niewydolności wątroby i nerek (przemiany prolaktyny ulegają spowolnieniu) oraz niedoczynność tarczycy (zwiększona produkcja prolaktyny jest następstwem wzrostu poziomu podwzgórzowej TRH). Stan ten może być też wywołany przyjmowaniem niektórych leków, w tym blokerów receptora dopaminowego, leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwdepresyjnych, neuroleptycznych, opioidów i H2-blokerów.

U mężczyzn, hiperprolaktynemia doprowadza do wystąpienia ginekomastii i hipogonadyzmu. Popęd seksualny ulega osłabieniu, pojawiają się problemy z potencją.

Problem z erekcją może być następstwem hipogonadyzmu, czyli zaburzenia czynności gonad. Taki stan (w formie wtórnej) może być wywołany marskością wątroby - w nastęostwie niewydolności tego organu, dochodzi obniżenia poziomu testosteronu i do spowolnienia przemian estrogenów. Konsekwencją jest feminizacja, hipogonadyzm i zaburzenia wzwodu. Wtórna postać choroby jest też związana z urazami i schorzeniami przysadki mózgowej i podwzgórza - w następstwie zaburzenia produkcji gonadotropin, dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu i do wystąpienia zaburzeń erekcji. Hipogonadyzm pierwotny jest związany z uszkodzeniem jąder, co może być rezultatem urazu mechanicznego. Wśród innych przyczyn takiego stanu należy wskazać na schorzenia jąder (m.in. wnętrostwo, dysgenezja i guzy jąder), zespół Klinefertera i zespół Cushinga.

W niektórych przypadkach, problemy ze wzwodem są konsekwencją obturacyjnego bezdechu sennego. W przebiegu schorzenia pojawiają się tzw. bezdechy senne, czyli stan, w którym dochodzi do zatrzymania oddechu na minimum 10 sekund. Charakterystyczne jest też okresowe spłycenie oddychania. W tym przypadku, pogorszenie sprawności seksualnej następuje pod wpływem zmniejszenia poziomu testosteronu, co wynika ze skróconego czasu snu głębokiego. Poza tym, problemy z erekcją wynikają także z towarzyszących chorobie zaburzeń emocjonalnych.

Inne częste przyczyny zaburzeń erekcji to:

  • Przyjmowanie niektórych leków (m.in. leków przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych, antyarytmicznych).
  • Leczenie schorzeń gruczołu krokowego (do wystąpienia problemów ze wzwodem mogą przyczynić się niektóre leki stosowane w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, leczenie chirurgiczne, w wyniku którego doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów, leki stosowane w terapii raka prostaty, doprowadzające do obniżenia poziomu testosteronu).
  • Zaburzenia psychogenne (najczęściej dotyczą mężczyzn przed 35. rokiem życia i po 50. roku życia).

Na czym polega diagnostyka problemów z erekcją?

Problemy z erekcją, które utrzymują się powyżej 3 miesięcy, wymagają zdiagnozowania. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski, w którego trakcie gromadzone są informacje na temat występujących lub podejrzewanych chorób przewlekłych, przyjmowanych leków i prowadzonego stylu życia. Ważną część wywiadu stanowią pytania na temat jakości życia seksualnego. Lekarz zapyta m.in. o nasilenie i częstość występowania zaburzeń wzwodu oraz o ewentualne zaburzenia popędu płciowego i ejakulacji.

Kolejny etap rozpoznania problemu to badania laboratoryjne. Zlecone zostanie badanie poziomu kreatyniny, glukozy, lipidów i badania hormonalne (poziom prolaktyny, testosteronu i ewentualne badania uzupełniające, w tym poziom wolnego testosteronu, DHEAS oraz hormonu luteinizującego). Jeżeli u pacjenta zdiagnozowano schorzenie układu sercowo-naczyniowego, konieczne będzie ocena wydolności fizycznej, co pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia zaburzeń w trakcie stosunku.

Na czym polega leczenie problemów z erekcją?

Problemy z erekcją wymagają określenia przyczyny ich występowania, dopiero wtedy można wdrożyć leczenie schorzenia podstawowego (które doprowadziło do wystąpienia zaburzeń wzwodu), jak i istniejących objawów.

Jeżeli dolegliwość ma podłoże naczyniowe lub neurogenne, dobrą skuteczność wykazują inhibitory fosfodiesterazy PDE 5 - sildenafil, tadafil i wardenafil. W niektórych przypadkach konieczne są iniekcje preparatów naczyniowo czynnych w ciała jamiste prącia lub wszczepienie specjalnej protezy. W niektórych przypadkach skuteczne okazują się zewnętrzne aparaty próżniowe, które wytwarzają podciśnienie wokół prącia, co doprowadza do napływu krwi.

Zaburzenia o podłożu hormonalnym wymagają przyjmowania leków obniżających poziom prolaktyny i podwyższających stężenie testosteronu.

W zaburzeniach psychogennych duże znaczenie ma psychoterapia. Ważne jest, aby mężczyzna, którego dotknął taki problem, stosował zalecone przez specjalistę metody treningowe. Wspomagająco, lekarz może przepisać inhibitory PDE5.

Warto przeczytać także:

Jak zwiększyć libido dietą?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rantdaj

Dobrze jest zrezygnować z viagry czy też jej generyków (leki mające tą samą substancję czynną=to samo działanie), ponieważ takie leki nie zniwelują źródła problemu. Pomagają tylko na krótki okres wzięcia tabletki, a potem trzeba brać kolejną i kolejną...i tak bez końca. Niestety. Problem z potencją, to nie ból głowy. Trzeba do takiego problemu podejść na poważanie. Zwróć uwagę czy Twoja dieta nie jest za tłusta. Panierka, olej, ziemniaki? Czy uprawiasz regularnie, chociaż 1 w tygodniu sport? Jak ze stresem w pracy? Jak z Twoim codziennym nastrojem? Odpowiedz na te pytania i zastanów się co możesz zmienić. Oczywiście weź pod uwagę wspomaganie się dobrym preparatem. Takim jak na przykład Ereko. Weź się do dzieła!

H
Hubert

Moim zdaniem nie ma lepszego środka w walce ze słabnącą erekcją, jak IQman

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3