Erekcja (wzwód) – co to jest, czemu służy i co ją wywołuje? Najczęstsze przyczyny problemów z erekcją

Marek Zaborowski, Martyna Jaros
Problemy z erekcją obniżają jakość życia seksualnego
Problemy z erekcją obniżają jakość życia seksualnego 123rf
Erekcja to męski wzwód, który polega na napływie krwi do ciał jamistych zlokalizowanych w penisie, co sprawia, że członek staje się twardy i wydłużony. Osiągnięcie pełnego wzwodu jest warunkiem satysfakcjonującego życia seksualnego i świadczy dobrym zdrowiu fizycznym mężczyzny. Niestety problem erekcji jest współcześnie bardzo często spotykany. Jak poprawić erekcję i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Co to jest erekcja i do czego służy?

Erekcja, czy męski wzwód to zdolność do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej sztywności penisa, która jest niezbędna do odbycia, czerpania i dawania, przyjemności ze stosunku seksualnego. Mechanizm erekcji zostaje zapoczątkowany poczuciem podniecenia. Wówczas dochodzi do pobudzenia układów krwionośnego, hormonalnego oraz nerwowego.

W wyniku pobudzenia neuronów przywspółczulnych układu nerwowego, które są zlokalizowane w rdzeniu kręgowym, dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych w okolicach prącia, w efekcie czego krew wypełnia dwa ciała jamiste i jedno ciało gąbczaste. Wspomniane ciała jamiste to układ specjalnych zatok, do których krew może swobodnie napływać. Są zlokalizowane wzdłuż prącia po jego grzbietowej stronie i to one mają główną funkcję podczas wzwodu. Obecność sporej ilości krwi sprawia, że penis staje się twardy, zwiększa swoją objętość i sterczy. Dodatkowo wypełnione ciała jamiste uciskają żyły odprowadzające krew z członka, przez co nie wypływa ona z niego i erekcja zostaje utrzymana. Ciało gąbczaste znajdujące się po brzusznej stronie prącia również napełnia się krwią, lecz nadal pozostaje miękkie, umożliwiając w odpowiednim momencie wytrysk spermy.

Erekcja jest niezbędna do odbycia pełnego stosunku seksualnego. Tylko członek w stanie pełnego wzwodu można wprowadzić do pochwy i wykonywać ruchy frykcyjne, aż do momentu wytrysku. Dodatkowo napływ krwi do penisa sprawia, że zakończenia nerwowe na jego powierzchni są dużo wrażliwsze, co odpowiada za doznania seksualne, a także pozwala doprowadzić do orgazmu.

Kiedy pojawia się pierwsza erekcja?

Pierwsza erekcja występuje u chłopca już w życiu płodowym, dlatego można powiedzieć, że towarzyszy mężczyźnie od pierwszych chwil życia. Pojawia się następnie w okresie noworodkowym i świadczy o tym, że dziecko prawidłowo odbiera bodźce fizyczne. Należy zaznaczyć, że są to wzwody niepełne, ponieważ pierwsza „prawdziwa erekcja” pojawia się u chłopca w okresie dojrzewania płciowego. W tym okresie częstotliwość erekcji się zwiększa, dochodzi również do spontanicznych wzwodów.

U chłopców erekcja jest normalnym zjawiskiem bezpośrednio związanym z podniesieniem poziomu testosteronu (męskiego hormonu płciowego), który kontroluje czynności seksualne i odpowiada za ujawnienie się męskich cech płciowych jak owłosienie łonowe, zarost na twarzy i klatce piersiowej, niski ton głosu i muskulatura.

Co powoduje erekcję?

Erekcja w pierwszych latach życia występuje bez związku z bodźcami seksualnymi. Jej powodem jest odczuwanie ciepła, dotyku. Pojawia się często po przebudzeniu. W okresie dojrzewania wzwód jest wynikiem zmian hormonalnych, lub efektem silnego pobudzenia seksualnego, jakiego doświadczają nastoletni chłopcy. W tym okresie życia częstotliwość masturbacji znacznie się zwiększa, a osiągnięcie erekcji jest możliwe pod wpływem nawet bardzo słabych bodźców.

Dojrzewanie płciowe dobiega końca najczęściej w okolicach 20 roku życia. Wówczas „burza hormonów” się stabilizuje. Zdrowy młody mężczyzna będzie wciąż doświadczał spontanicznych erekcji, lecz główną przyczyną wzwodu są już jednoznacznie seksualne bodźce. Ten stan będzie się utrzymywał przez całą dorosłość, aczkolwiek z czasem erekcje będą coraz rzadsze i trudniejsze do utrzymania. Niemniej jednak, wbrew powszechnemu mniemaniu mężczyzna może zachować sprawność seksualną do późnej starości. Warunkiem jest jednak zachowanie kondycji i dobrego zdrowia.

Erekcja trwa zwykle od 7 do 13 minut!

Przyczyny problemów z erekcją

Problemy ze wzwodem to dolegliwość, która dopada coraz więcej mężczyzn w różnym wieku. Choć dotyczy głównie dojrzałych mężczyzn, problemy z erekcją dopadają także tych młodych. Kłopoty dotyczą osiągnięcia satysfakcjonującego wzwodu i utrzymania go przez cały czas trwania stosunku. Wiąże się to z dużym dyskomfortem dla obojga partnerów, ponieważ istotnie wpływają na życie seksualne. W związku z tym samoocena mężczyzny ulega pogorszeniu, odczuwa on także frustrację z powodu braku zaspokojenia popędu oraz partnerki. Problemy z erekcją można skutecznie zwalczać i to nie tylko tabletkami, które często nadwyrężają zdrowie mężczyzny. Najpierw należy jednak ustalić ich przyczynę.

  • Podłoże psychiczne

Przyczyna problemów ze wzwodem bywa ulokowana w psychice mężczyzny, który odczuwa stres przed zbliżeniem. Mężczyzna może martwić się tym, czy uda mu się zaspokoić partnerkę, czy jest wystarczająco atrakcyjny, albo czy zbliżenie nie poskutkuje niechcianą ciążą. Tymczasem stres skutkuje wydzielaniem się hormonów takich jak adrenalina, noradrenalina oraz kortyzol, które zwężają naczynia krwionośne, a tym samym utrudniają dopływ krwi do członka. Także jeżeli mężczyzna odczuwa duży stres w życiu codziennym (np. w związku z wykonywanym zawodem lub nadmierną aktywnością fizyczną), może to odbić się na jego życiu seksualnym.

Do innych psychologicznych przyczyn problemów z erekcją zaliczamy różnego rodzaju traumy z przeszłości. Najpoważniejsze z nich to bycie ofiarą molestowania seksualnego, ale przyczyną mogą być także nieudane doświadczenia seksualne w przeszłości. W ostatnich latach obserwuje się także inny trend, związany z wpływem technologii na seksualność człowieka. Otóż w dobie powszechnie dostępnej pornografii, wielu mężczyzn zaczyna kojarzyć podniecenie głównie z materiałami erotycznymi na ekranie. W rezultacie konwencjonalne zbliżenie z prawdziwą partnerką może okazać się niewystarczające do osiągnięcia erekcji.

Wiele z takich przypadków można próbować rozwiązać za pomocą terapii u seksuologa bądź psychologa. Nieodzowna jest także współpraca partnerki. Ważne jest, by być cierpliwym, zapewniać komfort i nie wywoływać presji. Świetną metodą na ułatwienie osiągnięcia wzwodu są wspólne pieszczoty bez penetracji. Zaspokajanie partnerki nie tylko pozwoli rozładować napięcia, ale i da mężczyźnie trochę więcej czasu na osiągnięcie erekcji

Stopień ochrony danego środka antykoncepcyjnego określa wskaźnik Pearla, który polega na oszacowaniu liczby niechcianych ciąż na 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji przez minimum rok. Im niższy wskaźnik Pearla tym metoda jest skuteczniejsza i zapewnia większą ochronę przed niechcianą ciążą.Sprawdź w naszym rankingu, jaką skuteczność mają poszczególne rodzaje antykoncepcji i wybierz najlepszą dla siebie!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

10 najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Jaki rodzaj wybr...

  • Podłoże zdrowotne

Erekcję uważa się za wyznacznik ogólnego zdrowia mężczyzny. Gdy ono szwankuje, bardzo często objawia się to m.in. zaburzeniami wzwodu. Ze względu na naturę tego procesu, przyczyn zaburzeń erekcji należy szukać przede wszystkim w pracy układu krwionośnego, nerwowego lub hormonalnego. Warto odwiedzić kardiologa, by wykonać badania w kierunku:

  • miażdżycy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • choroby wieńcowej,
  • zaburzeń pracy serca np. arytmii, kardiomiopatii.

W każdym przypadku mechanizm jest podobny: przepustowość i rozciągliwość naczyń krwionośnych ulega obniżeniu. W rezultacie do członka nie dociera wystarczająco dużo krwi, by osiągnąć pełen wzwód. Konieczne jest specjalistyczne leczenie, aby męski narząd prawidłowo reagował na podniecenie.

W dalszej kolejności powinna być wizyta u endokrynologa, celem zbadania stężenie testosteronu we krwi. Gdy stężenie tego hormonu okaże się poniżej dolnej granicy normy, lekarz powinien zlecić badania ukierunkowane na znalezienie przyczyny. Konieczne może okazać się zbadanie poziomu insuliny, hormonów tarczycowych i innych.

  • Przyczyny wynikające ze stylu życia

Zaburzeniom wzwodu sprzyja nadmierna masa ciała, ponieważ aktywna metabolicznie tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny, co powoduje obniżone stężenie testosteronu. Ponadto niekorzystny wpływ ma palenie papierosów, częste picie alkoholu, zażywanie narkotyków i niezdrowe odżywianie się (szczególnie brak cynku i selenu). Brak regularnie podejmowanej aktywności fizycznej, a więc prowadzenie siedzącego trybu życia także ma działanie niekorzystne. Wysiłek fizyczny zwiększa stężenie testosteronu we krwi, poprawia libido i samopoczucie.

Jak widać, ustalenie przyczyn problemów z erekcją może być trudne. Z tego względu nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą, zanim sięgniemy po leki na erekcję. W przypadku niektórych chorób zażywanie takich środków może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Można je zatem zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia