Leki na erekcję: rodzaje, skuteczność, wskazania i przeciwwskazania. Jak wybrać dobre tabletki na potencję?

Artur Białek
Leki na erekcję kojarzą się przede wszystkim z niebieską tabletką.
Leki na erekcję kojarzą się przede wszystkim z niebieską tabletką. 123rf.com
Leki na erekcję, nazywane także lekami na potencję, sprzedawane są zarówno bez recepty, jak i na receptę (z przepisu lekarza). Wpływ na ich dostępność ma przede wszystkim substancja czynna. Przed sięgnięciem po tego typu preparaty warto skonsultować swój problem ze specjalistą.

Leki na potencję - kto powinien je zażywać?

Leki na potencję mogą przyjmować dorośli mężczyźni, bez względu na wiek. Należy natomiast pamiętać, że nie wszystkie będą skuteczne wtedy, gdy problemy ze wzwodem dotyczą sfery fizycznej. Jeżeli lek na potencję zostanie odpowiednio dobrany, jest duża szansa na rozwiązanie problemu. Należy jednak pamiętać, że kuracji środkami farmakologicznymi powinna towarzyszyć radykalna zmiana nawyków i eliminacja czynników środowiskowych, które przyczyniają się do zaburzeń wzwodu. Podstawą jest wprowadzenie zrównoważonej diety i zdrowej dawki codziennego ruchu. Należy zadbać o odpoczynek, unikać nadmiernego stresu. Impotencji sprzyjają też wszelkiego rodzaju używki i anaboliki, warto zatem wyeliminować je ze swojego życia.

Leki wspomagające erekcję bez recepty działają na układ krążenia, poprawiając w ten sposób napływ krwi do prącia. Na podobnej zasadzie działa każdy lek na potencję na receptę, z tą różnicą, że poza substancją aktywną, niektóre z nich mają w swoim składzie także hormony.

Warto wiedzieć, że żadna tabletka wspomagająca osiągnięcie wzwodu nie działa na zasadzie charakterystycznej dla afrodyzjaku. Oznacza to, że wzwód prącia pojawia się tylko pod warunkiem pobudzenia seksualnego.

Warto przeczytać także:

Rodzaje leków na potencję

Leki na potencję występują w różnej postaci. Nie wszystkie jednak zostały przebadane pod kątem skuteczności. Dlatego też tego typu preparaty należy kupować wyłącznie aptece. Najbardziej rozpowszechnione tabletki na potencję bez recepty to nie leki, a suplementy diety. Wynika to z obowiązujących przepisów prawa, które nie stwarzają trudności we wprowadzeniu ich na rynek. Należy jednak pamiętać, że suplementy nie muszą wykazywać deklarowanego działania, mają przede wszystkim nie szkodzić. W tego rodzaju preparatach najczęściej zawarta jest L-arginina (wspomaga wydzielanie tlenku azotu w organizmie), wyciąg z muira puana, żeń-szeń koreański i substancje pobudzające, jak kofeina czy guarana. Przy regularnej suplementacji, wszystko to może pomóc w osiąganiu mocniejszej erekcji, ale w przypadku poważniejszych problemów, skład suplementów może okazać się niewystarczający. Ziołowe leki na potencję warto zatem traktować dokładnie tak, jak sugeruje to ich przeznaczenie - jako środek uzupełniający dietę w cenne składniki.

Leki na potencję, które można kupić bez recepty

Leki na potencję bez recepty zawierają w swoim składzie substancję czynną o nazwie sildenafil (inhibitor fosfodiesterazy typu 5), tę samą, która spopularyzowała powszechnie dziś znaną niebieską tabletkę. Jeszcze nie tak dawno temu, wszystkie preparaty z sildenafilem były wydawane z przepisu lekarza. Obecnie, można je nabyć bez recepty, przy zachowaniu minimum formalności. Występują pod różnymi nazwami handlowymi, ale zasada działania jest zawsze taka sama.

Sildenafil doprowadza do rozkurczu naczyń tętniczych, poprzez pobudzanie produkcji tlenku azotu (NO). Ten z kolei aktywuje cyklazę guanylową, doprowadzając do wzrostu stężenia cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP). Jednocześnie hamowane jest fosfodiesterazyny typu 5, która odpowiada za rozkład cGMP. W rezultacie dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich ciał jamistych, a do prącia napływa krew w ilości umożliwiającej osiągniecie pełnego wzwodu. Tak wywołana erekcja trwa przez kilka godzin (oczywiście przy pobudzeniu seksualnym), jednak żeby lek mógł zadziałać prawidłowo, należy go przyjąć na kilkadziesiąt minut przed planowanym stosunkiem, najlepiej na pusty żołądek.

Czym charakteryzuje się lek na potencję na receptę?

Leki na potencję dostępne są bez recepty, mimo to warto zasięgnąć porady lekarza. Specjalista określi źródło problemu, które może być wypadkową zupełnie innej dolegliwości, wymagającej odpowiedniego leczenia. Lekarz dobierze też lek na potencję na receptę, który będzie dostosowany do charakterystyki problemu i który będzie zawierał odpowiednią dawkę substancji czynnej (w środkach sprzedawanych bez recepty najwyższa dostępna dawka sildenafilu to 25 mg).

Lek na potencję wydawany z przepisu lekarza najczęściej bazuje na inhibitorach fosfodiesterazy typu 5, takich jak:

  • Sildenafil.
  • Wardenafil.
  • Tadalafil.

Niektóre zawierają bromokryptynę, trazodon, apomorfinę, johimbinę i testosteron.

Leki na potencję - czy tabletki na potencję bez recepty mają skutki uboczne?

Leki na potencję, które bazują na inhibitorach fosfodiesterazy typu 5, mogą powodować pewne skutki uboczne. Najczęściej wymieniane to:

  • Pogorszenie widzenia.
  • Omdlenia.
  • Nadwrażliwość na światło.
  • Zawroty głowy.
  • Bóle głowy.
  • Reakcja alergiczna.
  • Wymioty.
  • Biegunka.
  • Nierówna praca serca.
  • Bolesna erekcja.
  • Krwawienie z prącia,
  • Bóle mięśni.

Każdy producent jest zobowiązany do informowania o mogących wystąpić skutkach ubocznych. Warto zatem zapoznać się z ulotką produktu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku suplementów diety. Jeżeli przyjmujący nie wykazuje nadwrażliwości na zawarte w nich składniki, a dawka dzienna nie przekroczy zalecanej, nie powinny pojawić się żadne niepożądane działania.

Leki na potencję - dla kogo nie są przeznaczone tabletki na erekcję bez recepty?

Leki na potencję, także te sprzedawane bez recepty, nie mogą być stosowane bez ograniczeń. W przypadku suplementów diety jedynym przeciwwskazaniem jest alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zawartych w ich składzie.

Znacznie więcej ograniczeń stwarzają inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Przeciwwskazania, wykluczające stosowanie leku, zawsze wymienione są na załączonej ulotce. Najczęściej wymieniane czynniki, które uniemożliwiają przyjmowanie sildenafilu, to:

  • Kardiomiopatia.
  • Arytmia serca.
  • Nadciśnienie.
  • Ciśnienie niekontrolowane.
  • Choroba niedokrwienna serca.
  • Ciężka niewydolność układu krążenia.
  • Wady zastawek serca.
  • Niedawno przebyty udar mózgu lub zawał serca.
  • Ciężka niewydolność nerek.
  • Ciężka niewydolność wątroby.
  • Neuropatia nerwu wzrokowego.
  • Zwyrodnienia siatkówki oka.

Zobacz też:

Czy młodzi ludzie mają problemy z seksem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc 43211
Viagra czyli sildenafil u mnie powoduje ból głowy i drętwienie rąk. Do tego mam badaniami stwierdzoną lekką arytmię. Na szczęście znalazłem super odpowiednik - Prosent 600 zupełnie bez skutków ubocznych prawie 2 godziny mam erekcję. Stosuję przed stosunkiem godzinę
G
Gość

Ja klasycznie biorę Viagrę, w sklepie potencje.pl/ mają w dobrej cenie i przy dużych zamówieniach jest także dodatkowy blister więc to sensowna opcja. Szybka przesyłka i najważniejsze dyskretnie zapakowana więc spokojnie bez obaw można u nich zamawiać.

P
Piotr

Jak dla mnie to jednym z najlepszych środków wspomagających potencję jest IQman

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia