18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Mięśnie Kegla u mężczyzny: gdzie się znajdują i jak je ćwiczyć?

Artur Białek
Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzn jest bardzo skuteczną formą profilaktyki przeciw chorobom układu moczowego.
Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzn jest bardzo skuteczną formą profilaktyki przeciw chorobom układu moczowego. 123rf.com
Mięśnie Kegla u mężczyzn spełniają równie istotną funkcję, jak u kobiet. Zlokalizowane są one pomiędzy nasadą penisa a odbytem. Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla jest bardzo dobrą formą profilaktyki przeciw chorobom układu moczowego. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że tego typu ćwiczenia pozytywnie wpływają na jakość życia seksualnego.

Mięśnie Kegla u mężczyzn: gdzie się znajdują?

Mięśnie Kegla to mięśnie łonowo-guziczne, umiejscowione pomiędzy nasadą penisa a odbytem. Zaczynają rozciągać się przy kości ogonowej i biegną do kości łonowej, przy okazji oplatając podstawę penisa. Jak wszystkie pozostałe mięśnie zbudowane z tkanki poprzecznie prążkowanej, mięśnie Kegla mogą być w pełni kontrolowane poprzez wywoływanie ich skurczu i rozkurczu.

Mięśnie Kegla u mężczyzny

Mięśnie Kegla u mężczyzny są tak samo ważne, jak u kobiety, zwłaszcza w sferze seksualnej. Panowie, którzy regularnie ćwiczą ten obszar, mają większą zdolność do kontrolowania erekcji. Wynika to z faktu, że dobrze wyćwiczony zwieracz cewki moczowej (jeden z mięśni dna miednicy), może być zaciskany z siłą, która utrudnia odpływ krwi z prącia. Skutkuje to wyraźnym wydłużeniem erekcji. Ten sam mięsień daje możliwość uzyskania większej kontroli nad wytryskiem. Skutkuje to nie tylko wydłużeniem czasu trwania stosunku, ale także intensyfikacją orgazmów: powstrzymanie wytrysku doprowadza do zwiększenia doznań, kiedy dojdzie już do szczytowania.

Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla pomagają też uniknąć problemów z oddawaniem moczu i infekcji gruczołu krokowego. Słabe mięśnie dna miednicy utrudniają całkowite opróżnienie pęcherza moczowego. W konsekwencji prowadzi to do infekcji pęcherza i prostaty. Regularne ćwiczenia pozwalają uniknąć tych przykrych dolegliwości. Mocne mięśnie Kegla pomagają w oddaniu moczu jednym, nieprzerywanym strumieniem.

Mięśnie Kegla u mężczyzn - kto powinien ćwiczyć?

Mięśnie Kegla u mężczyzn wpływają na sprawność seksualną oraz na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, zatem są zalecane w szczególności osobom w podeszłym wieku. Z biegiem lat, erekcja ulega znacznemu osłabieniu. Dzieje się tak, ponieważ słabnie kontrola mięśniowa i w efekcie — krew szybciej odpływa z członka. Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn są polecane także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia, mają nadwagę lub są otyłe oraz panom, którzy przeszli operację gruczołu krokowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, żeby mięśnie dna miednicy ćwiczyli także młodzi mężczyźni. W ich przypadku troska o mięśnie Kegla będzie miała funkcję profilaktyczną, pozwalającą uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą pojawić się w wieku średnim lub podeszłym.

Warto przeczytać także:

Mięśnie Kegla u mężczyzn: ćwiczenia

Mięśnie Kegla u mężczyzn można ćwiczyć tak samo skutecznie, jak u kobiet. Co istotne, trening nie jest bardziej skomplikowany, bo panowie powinni wykonywać takie same ćwiczenia, jakie wykonują panie.

Żeby można było rozpocząć skuteczny trening, najpierw trzeba owe mięśnie zlokalizować. Najlepiej zrobić to podczas oddawania moczu. Jeżeli uda się zatrzymać strumień, będzie to oznaczało, że skurczone zostały właściwe mięśnie. O ile oddawanie moczu pozwala łatwo zlokalizować mięśnie Kegla u mężczyzn, to trening w trakcie tej czynności jest niewskazany. Zatrzymywanie moczu w pęcherzu może doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn polegają na ich mocnym zaciskaniu, dokładnie tak, jak wygląda to przy powstrzymywaniu się przed oddaniem moczu. Skurcz mięśni powinien trwać około 5 sekund, następnie powinno nastąpić rozluźnienie. Kolejne 5 sekund to przerwa między skurczami. Czynność należy powtórzyć 10 razy. Cały trening powinien składać się z 3 takich serii i należy wykonywać go 4 razy dziennie. Kiedy nabierzemy już pewną wprawę, każdą serię można zwiększyć do 20 powtórzeń. W trakcie ćwiczeń bardzo ważna jest kontrola oddechu. Wdech należy wykonać przed napięciem mięśni, wydech - przed rozluźnieniem.

Do repertuaru ćwiczeń warto wprowadzić też metodę szybkich skurczów. Trening polega na wykonywaniu dziesięciu szybkich i mocnych napięć mięśni. Po tym powinno nastąpić 15 sekund przerwy. Powtarzamy 20 razy. Niezwykle istotne jest, że ćwiczyć można dosłownie wszędzie - siedząc w pracy, oglądając telewizję czy relaksując się na ławce w parku. Wykonanie 4 pełnych treningów nie powinno być zatem dla nikogo problemem.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla?

Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, kluczową kwestią jest systematyczność treningów. Na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać od dwóch do czterech tygodni, pod warunkiem, że mięśnie były ćwiczone sumiennie. Z czasem rezultaty będą jeszcze lepsze. Warto pamiętać, że po zaprzestaniu treningów, mięśnie dna miednicy zaczną słabnąć, a po pewnym czasie ich kondycja wróci do pozycji bliskiej stanowi wyjściowemu.

Mięśnie Kegla u mężczyzny można skutecznie ćwiczyć zaprojektowanymi do tego celu kulkami analnymi. Powszechnie znanym gadżetem, wykorzystywanym przez kobiety, są kulki gejszy. Ich właściwości w kwestii wzmacniania mięśni Kegla zostały wielokrotnie potwierdzone. Z podobnej techniki mogą skorzystać także panowie.

Przyrząd do ćwiczenia męskich mięśni Kegla składa się z dwóch połączonych kulek. We wnętrzu każdej z nich umieszczone są mniejsze kulki, które przemieszczają się w trakcie ruchu, np. podczas chodzenia. W ten sposób wytwarzane są drgania, które wywołują skurcz mięśni. Przed wprowadzeniem kulek do odbytu, należy zadbać o ich nawilżenie, używając w tym celu lubrykantów. Początkowo należy nosić kulki przez kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Należy jednak pamiętać, że górna granica to 120 minut dziennie. Trenować można codziennie i jest to polecane przede wszystkim tym mężczyznom, u których mięśnie Kegla są bardzo osłabione. W pozostałych przypadkach wystarczy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu.

Zamierzony efekt jest uzyskiwany tylko wtedy, gdy noszeniu kulek towarzyszy dowolna aktywność fizyczna. Wynika to z faktu, że do wprowadzenia mniejszych kuleczek w drganie, niezbędny jest ruch miednicy. Przyrządu można używać w trakcie spaceru, podczas joggingu czy nawet wybierając się do sklepu lub ćwicząc na siłowni.

Dobrym pomysłem jest używanie kulek podczas zbliżenia. Wprowadzone do odbytu, mogą stanowić dodatkowy, wyjątkowo silny bodziec erotyczny. Ich obecność może też dać dodatkową przyjemność partnerce, co wynika z faktu, że poprzez stymulację mięśni Kegla, pozwalają dłużej utrzymać wzwód, czyniąc go przy tym silniejszym. Bardzo ważna jest jakość przyrządu do ćwiczeń. Powinien być pokryty materiałem, który nie wywołuje reakcji alergicznej, np. silikonem. Ważne jest też, żeby kulki były zakończone ogranicznikiem, który zapobiegnie ich zbyt głębokiemu wsunięciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia