Post przerywany plus witamina C jako kuracja na raka. Pierwszy dowód na skuteczność diety IF w połączeniu z kwasem askorbinowym

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Witamina C stosowana w ramach innych terapii może ograniczać wzrost komórek nowotworowych i przyspieszać ich śmierć, a także zwiększać efektywność chemioterapii przy jednoczesnej redukcji jej toksycznego działania na organizm
Witamina C stosowana w ramach innych terapii może ograniczać wzrost komórek nowotworowych i przyspieszać ich śmierć, a także zwiększać efektywność chemioterapii przy jednoczesnej redukcji jej toksycznego działania na organizm Bruna Branco/unsplash.com
Mamy szansę na dostępność nowej terapii agresywnych nowotworów, która jest całkowicie bezpieczna w porównaniu ze stosowaną obecnie i nie zawsze skuteczną chemioterapią. Nowe badania wskazują na efektywność przerywanego postu w połączeniu z podawaniem witaminy C, choć stosowane oddzielnie metody te nie dawały pomyślnych rezultatów. Wyjaśniamy, jakich ustaleń dokonano i co już wiemy na temat leczniczego potencjału nowatorskiej strategii.

Jak działa na organizm post przerywany, czyli dieta IF?

Post przerywany, inaczej naprzemienne posty czy dieta IF (ang. intermittent fasting) to rodzaj interwencji żywieniowej uważanej nie tylko za jeden z najlepszych sposobów na utratę wagi, ale też kuracja lecznicza. Naukowy donoszą m.in. o jej korzystnym wpływie na odporność zwłaszcza w stosunku do zakażeń wirusowych, przebieg nieswoistego zapalenia jelit i ryzyko chorób cywilizacyjnych (w tym raka, cukrzycy t. 2 i schorzeń układu krążenia), a także zmniejszenie toksyczności kuracji przeciwnowotworowych w formie chemioterapii.

Dieta IF polega na wydłużaniu przerw między posiłkami niskokalorycznego menu w taki sposób, by każdej doby trwała ona 12-16 godzin. Spożywa się je w czasie tzw. okienka żywieniowego. Jedną z form takiego sposobu żywienia jest dieta 8-godzinna, inną jest równie popularna dieta 5:2.

Nowe doniesienia na temat działania przerywanego postu dotyczą sposobu zwiększania jego efektywności w zwalczaniu komórek nowotworowych. Badaczom udało się to osiągnąć dzięki połączeniu takiej diety ze stosowanymi normalnie dawkami witaminy C. Obie metody leczenia były ostatnio podmiotem licznych badań pod kątem skuteczności w opóźnianiu zmian degeneracyjnych w komórkach.

Przełomu dokonali naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) we współpracy z IFOM Cancer Institute w Mediolanie. W badaniu, którego wyniki zaprezentowano na łamach pisma „Nature Communications”, taka łączona kuracja opóźniała rozwój guzów nowotworowych, a nawet powodowała cofanie się choroby.

Dowiedz się więcej na temat:

Witamina C na raka – związek, który nie działa samodzielnie

Kwas L-askorbinowy, antyoksydant znany jako witamina C, nie jest w żadnej mierze lekiem na raka. Na temat ten krąży wiele kontrowersyjnych opinii, a wyniki badań poświęconych temu zagadnieniu są niespójne. Obiecujące są jednak rezultaty ostatnich prac, zwłaszcza przy wspomaganiu witaminą C stosowanej tradycyjnie chemioterapii, co powoduje zwiększenie jej skuteczności i ogranicza niekorzystny wpływ na zdrowe komórki organizmu.

Samodzielnie stosowana witamina C nie działa korzystnie zwłaszcza w przypadku trudnych do leczenia nowotworów spowodowanych przez mutacje genu KRAS. Występują one w przypadku 1/4 wszystkich nowotworów ludzkich i nawet w połowie tych dotyczących jelita grubego. Według szacunków odpowiada też za 90 proc. nowotworów trzustki i do 20 proc. tych dotyczących płuc.

Zmiany rakowe wywołane mutacją genu KRAS należą do najtrudniejszych w leczeniu, ponieważ opierają się większości stosowanych terapii i znacznie zmniejszają u chorych szanse na przeżycie.

Z obserwacji wynika, że witamina C wywołuje efekt ochronny tak zmutowanych komórek w stosunku do komórek nowotworowych, co utrudnia ich niszczenie. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa poziom ferrytyny – białka wiążącego żelazo, które w organizmie jest jego magazynem. Poprzez zmniejszenie poziomu tego białka badaczom udało się zwiększyć toksyczność witaminy C w stosunku do komórek rakowych. Przy okazji odkryli oni, że wśród chorych na raka jelita grubego z wysokim poziomem ferrytyny w organizmie wskaźniki przeżycia są niższe.

Osiągnięcie korzystnego efektu podawania witaminy C było to możliwe dzięki jednoczesnemu zastosowaniu niskokalorycznej diety roślinnej naśladującej post. Jej założeniem jest spożywanie posiłków w większości wegańskich o niskim poziomie białka, a wysokim – nienasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów złożonych, przede wszystkim w postaci skrobi.

Powodem takiego działania takiej łączonej kuracji jest jej korzystny wpływ na regulację poziomu żelaza i mechanizmu prowadzącego do wywoływania przez nie stresu oksydacyjnego, czyli sytuacji nadprodukcji niszczących komórki wolnych rodników.

W rezultacie wykazano potencjał całkowicie nietoksycznej kuracji w leczeniu agresywnych zmian rakowych. Autorzy odkrycia podkreślają, że stwarza ona warunki niekorzystne dla komórek nowotworowych, ale wciąż bezpieczne dla tych zdrowych.

Przeczytaj także:

Przyszłość naturalnych metod stosowanych w leczeniu raka

Badania nad łączoną terapią raka uwzględniająca opisane metody naturalne prowadzono w ramach wielokrotnych prób na myszach, by móc następnie wdrożyć je formie dostosowanej do organizmu ludzkiego. Według badaczy, którzy dokonali omówionych odkryć, skuteczność postawionej przez nich hipotezy udało się dowieść w obu przypadkach.

Wyniki prac podsumowuje jeden z głównych autorów pracy, gerontolog dr Valter Longo zwany „guru długowieczności”, który jest profesorem nauk biologicznych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles i dyrektorem Instytutu Długowieczności USC:

Przy samodzielnym stosowaniu zarówno dieta naśladująca post, jak i witamina C zmniejszały wzrost komórek nowotworowych i powodowały nieznaczne nasilenie procesów ich obumierania. Wprowadzone jednocześnie wykazały radykalne działanie, niszcząc niemal wszystkie komórki raka.

Podczas gdy stosowanie pełnego postu w przypadku pacjentów z nowotworami jest niemożliwym i niewskazanym wyzwaniem, dieta wywołująca w organizmie analogiczne efekty to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze i możliwe do zrealizowania. Naukowcy mają nadzieję, że kuracja łącząca taką dietę z podawaniem wit. C wkrótce zastąpi stosowane terapie o wysokiej toksyczności.

Obecnie trwa co najmniej 5 badań naukowych (w tym prowadzonych przez USC prób z udziałem pacjentów z rakiem piersi i prostaty), które mają na celu ustalenie efektów połączenie diety postnej z różnymi lekami na raka.

Zobacz także:

ZOBACZ: Jak mądrze pościć? Eksperci: dr n. med. Daniel Śliż, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, Margit Kossobudzka, biolog

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie