Połóg: wszystko, co warto wiedzieć po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu

Maria Macios
Kobiecy organizm przez pierwsze tygodnie po porodzie wchodzi w okres tzw. połogu, w którego trakcie dochodzi do szeregu zmian fizjologicznych. Na co powinno się przygotować?
Kobiecy organizm przez pierwsze tygodnie po porodzie wchodzi w okres tzw. połogu, w którego trakcie dochodzi do szeregu zmian fizjologicznych. Na co powinno się przygotować? Kati Finell/123RF
Co to jest połóg, ile trwa i czym się charakteryzuje? Czy połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej niż połóg po porodzie naturalnym? Jak obfite jest krwawienie w połogu? Sprawdź, o co powinna koniecznie zadbać każda kobieta, która urodzi dziecko!

Czym jest połóg?

Połóg jest to taki czas, kiedy ciało kobiety wraca do siebie po ciąży i porodzie. Standardowo za okres połogu przyjmuje się 6 tygodni od daty porodu.

Zarówno połóg po cesarce, jak i połóg po porodzie naturalnym, to szereg zmian fizjologicznych i hormonalnych w obrębie organizmu. Maleje stężenie hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży, a wzrasta tych odpowiedzialnych za laktację. Co jeszcze się zmienia?

Krwawienie w połogu – na co się przygotować?

Okres połogu to czas, kiedy z organizmu wydalane są tzw. odchody połogowe. Jest to krwawienie podobne do tego, które występuje w czasie menstruacji, choć zwykle jest bardziej obfite. Wynika ono z obkurczania i oczyszczania się macicy. Zazwyczaj trwa ok. 4-6 tyg.

Krwawienie po cesarce jest trochę krótsze, gdyż trwa ok. 2-3 tyg. Odchody połogowe na początku są intensywne i czerwone, później skąpe i brunatne, po czym zupełnie zanikają.

Połóg po porodzie – pielęgnacja

Aby ułatwić proces gojenia i zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń, warto w czasie połogu starannie przestrzegać zasad higieny:

  • Krocze powinno się myć płynem poleconym przez szpital. Najlepiej podmywać się jak najczęściej (nawet samą wodą), zwłaszcza na początku, kiedy krwawienie jest obfite.
  • Ważne jest również wietrzenie krocza. W praktyce oznacza to tyle, że w pierwszych dniach powinno się jak najwięcej czasu spędzać bez majtek. Można wtedy na łóżko położyć nieprzemakalny podkład. Dostęp powietrza znacznie przyspiesza proces gojenia.

Okres połogu – czego należy unikać?

Połóg jest dosyć specyficznym i trudnym dla organizmu okresem, kiedy to nagromadzone przez 9 miesięcy zmiany, cofają się w kilka tygodni. Narząd rodny jest dużo bardziej narażony na infekcje.

Aby zminimalizować ryzyko powikłań, w połogu nie powinno się:

  • Stosować tamponów ani kubeczków menstruacyjnych – odchody połogowe muszą mieć możliwość swobodnego odpływu. Należy używać specjalnych podkładów poporodowych lub podpasek.
  • Chodzić na basen oraz zażywać długich kąpieli w wannie – ze względów higienicznych oraz z powodu wysokiego ryzyka infekcji, wizyty na basenie oraz kąpiele w wannie powinno odłożyć się na czas po połogu.
  • Współżyć – z aktywnością seksualną warto wstrzymać się aż do czasu, kiedy lekarz po wizycie kontrolnej potwierdzi, że rany poporodowe się zagoiły, a ryzyko infekcji zmalało.

Akcesoria dla mam

Materiały promocyjne partnera

Ćwiczenia w czasie połogu

Połóg nie jest dobrym czasem na forsowne ćwiczenia. Z powrotem do aktywności fizycznej najlepiej jest się trochę wstrzymać, tak aby organizm mógł się spokojnie zaadaptować do stanu po ciąży.

Są jednak ćwiczenia, które spokojnie można zacząć wykonywać już w połogu. Chodzi m.in. o ćwiczenia mięśni dna miednicy (czyli mięśni Kegla), które można wykonywać nawet w trakcie połogu po cesarce.

Warto przeczytać również:

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po tzw. cesarce bardzo przypomina połóg po porodzie naturalnym. Główną różnicą jest obecność blizny w podbrzuszu, która może być na początku bolesna i utrudniać przyjęcie postawy wyprostowanej.

Bliznę należy pielęgnować zgodnie z wytycznymi ze szpitala i możliwie często wierzyć. Przydadzą się również majtki z wyższym stanem, które nie będą jej podrażniać. Z uwagi na przebytą operację brzuszną, na początku dieta w połogu po cesarce powinna być lekkostrawna.

Krwawienie po cesarce trwa zazwyczaj krócej niż po porodzie siłami natury, bo ok. 2-3 tygodnie.

Jeżeli chodzi natomiast o połóg po cesarce a współżycie, to kwestię tę należy najpierw skonsultować z ginekologiem, który sprawdzi, czy wszystko dobrze się prawidłowo goi.

Połóg – czego można się spodziewać?

Niektóre dolegliwości połogowe mogą wydać się niepokojące, są jednak zupełnie naturalne. Należą do nich:

  • Intensywne pocenie się i częste oddawanie moczu – organizm pozbywa się nadmiaru nagromadzonej w ciąży wody.
  • Krwawienie – krwawienie w połogu to objaw jak najbardziej pożądany. Macica oczyszcza się z pozostałości.
  • Obrzęki kostek – występują w pierwszych dniach po porodzie.
  • Bolesne skurcze macicy – zwłaszcza w trakcie karmienia piersią.
  • Ból pleców – punkt ciężkości ciała po porodzie nagle się zmienia, co może wiązać się z bólem pleców.
  • Dyskomfort w pochwie – po trudach porodu może wystąpić uczucie ciągnięcia lub rozluźnienia w obrębie pochwy.
  • Pogorszenie nastroju (tzw. baby blues) – po porodzie następuje nagły spadek wszystkich hormonów, które utrzymywały ciąże. Może to powodować krótkotrwałe pogorszenie nastroju.

Uwaga! Jeżeli złe samopoczucie po porodzie utrzymuje się przez dłuższy czas, utrudniając codzienne funkcjonowanie i opiekę nad dzieckiem, może to być depresja poporodowa. Należy się wtedy niezwłocznie zgłosić do lekarza!

Połóg – objawy nieprawidłowe

W połogu mogą wystąpić powikłania takie jak zakażenie, krwawienie, zatrzymanie odchodów czy zakrzepica. Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego jakiekolwiek niepokojące objawy, powinny od razu zostać skonsultowane z lekarzem. Należą do nich:

  • Wysoka gorączka – powyżej 38,5°C.
  • Zatrzymanie odchodów połogowych – jeżeli krwawienie z dróg rodnych nagle ustanie, należy pilnie zgłosić się do ginekologa. Może być to oznaką, że coś zablokowało ich odpływ i zalegają w macicy.
  • Nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych – może świadczyć o zakażeniu.
  • Problemy z raną po cesarskim cięciu – zwiększona bolesność i ropna wydzielina są objawami infekcji.
  • Silny ból piersi połączony z gorączką – może świadczyć o zapaleniu piersi.
  • Wyraźne obniżenie nastroju, utrudniające codzienne funkcjonowanie – może świadczyć o depresji poporodowej.

Warto wiedzieć:

Po 6-8 tyg. od porodu, kiedy połóg się kończy, każda kobieta powinna udać się do lekarza na wizytę kontrolną.

W Polsce połowa kobiet ciężarnych decyduje się cesarskie cięcie. Dlaczego wolą ten zabieg medyczny zamiast porodu naturalnego?
Iwona Adamska-Sala z Fundacji „Rodzić po Ludzku” opowiada o sytuacji na polskich porodówkach.

Zobacz również

Zabawki dla malucha

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia