Zaburzenia psychiczne po porodzie wynikają przede wszystkim z czynników biologicznych (spadku hormonów we krwi), ale mogą mieć one również inne przyczyny (np. niechciana ciąża). Niekiedy do jednego worka z zaburzeniami nastroju w okresie poporodowym wkłada się baby blues – smutek poporodowy, który według szacunków dotyka aż 85 proc. kobiet. Smutek ten w ok. 7-20 proc. przypadków przeradza się w stan depresji poporodowej (umiarkowanej lub ciężkiej). Niestety wciąż, mimo rosnącej świadomości, stygmatyzuje się kobiety po porodzie z zaburzeniami psychicznymi. Zarzuca się im niewypełnianie roli matki, co wpędza je w poczucie winy, które w dłuższej perspektywie, może skutkować nawet próbą odebrania sobie życia.
Czym jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa jest zaliczana do grupy zaburzeń nastroju. Występuje ona w okresie do trzech miesięcy od narodzin dziecka – zazwyczaj u kobiet, ale niekiedy dotyka również mężczyzn. Depresja poporodowa uwarunkowana jest biologicznie, a jej podstawową przyczyną jest spadek hormonów płciowych we krwi (estrogenów i progesteronu), a także spadek poziomu Beta-endorfin – hormonów szczęścia o najsilniejszym działaniu. Niemniej jednak nie tylko czynniki biologiczne mogą wpływać na pojawienie się depresji poporodowej – dużą rolę przypisuje się również występowaniu epizodów depresyjnych w przeszłości, niskiej samoocenie, niedostatecznemu wsparciu społecznemu, niskiemu statusowi społecznemu (problemom finansowym). Depresja poporodowa może wynikać także z wczesnej lub później ciąży, niechcianej ciąży i wad rozwojowych dziecka.
Sprawdź także: Położne to przewodniczki w zdrowiu kobiet. Dadzą ci profesjonalne wsparcie nie tylko w czasie ciąży. Jaka jest ich rola?
Depresja poporodowa może mieć związek z idealistycznym wzorcem matki, z którym większość kobiet musi się zmierzyć po urodzeniu dziecka. Zestawienie oczekiwań i własnych wyobrażeń z rzeczywistością dla wielu kobiet może być trudne i może wpędzać je w poczucie winy, stany apatii i przygnębienia, które – w dłuższej perspektywie – mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. Jednym z czynników predestynujących do pojawienia się depresji poporodowej jest rys charakterologiczny, który związany jest bezpośrednio z umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach stresujących. Według badań najbardziej narażone na depresję poporodową są kobiety neurotyczne, z pesymistycznym usposobieniem, a także perfekcjonistki, które stawiają sobie zbyt wygórowane wymagania.
Depresja poporodowa a baby blues
Wszystkie zaburzenia psychiczne występujące u kobiet po porodzie często są ze sobą utożsamiane. Tymczasem wyróżnia się wiele różnych stanów, przez które matki przechodzą po urodzeniu swojego dziecka.Depresja poporodowa niekiedy bywa mylona z baby bluesem (smutkiem poporodowym), który jest stanem krótkotrwałym, pojawiającym się pomiędzy 3. a 5. dobą po porodzie. Charakteryzuje się ono obniżonym nastrojem, labilnością emocjonalną, smutkiem i przygnębieniem. Według szacunków baby blues dotyka 85 proc. kobiet po porodzie – zwykle mija samoistnie po 10. dniach, jednakże niekiedy może przerodzić się w depresję poporodową, której nie należy bagatelizować, ponieważ może nieść ona za sobą poważne konsekwencje.
Warto przeczytać:
Depresja poporodowa – objawy
Objawy depresji poporodowej są bardzo zbliżone do symptomów towarzyszących typowym epizodom depresyjnym, dlatego też nie sposób ich pominąć i nie powiązać z zaburzeniem nastroju. Szacuje się, że depresja dotykać nawet 20 proc. matek, co nie przekłada się liczbę kobiet, które decydują się na specjalistyczne leczenie.
Najbardziej charakterystyczne objawy depresji poporodowej to:
- Labilność emocjonalna – kobieta dotknięta depresją popada w skrajności: raz wybucha płaczem, by za kilka minut cieszyć się.
- Przygnębienie i smutek – w umiarkowanych i zaawansowanych stanach depresji poporodowej kobieta przez większość czasu jest smutna, drażliwa i płaczliwa.
- Brak energii do działania – kobieta z depresją poporodową nie ma sił do tego, by wykonywać codzienne czynności, opiekować się dzieckiem. Nie poświęca także czasu na dotychczasowe zainteresowania.
- Obniżona samoocena, która związana jest, z tym że kobieta nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom i niewłaściwie zajmuje się swoim dzieckiem.
- Poczucie bezradności, które wynika z niezrozumienia swojego stanu.
- Poczucie winy, które związane jest z przeświadczeniem, że kobieta jest złą matką i nie opiekuje się dzieckiem tak, jak powinna.
- Bezsenność lub nadmierna senność.
- Stany lękowe, które często związane są z obawą o życie i zdrowie dziecka.
- Zmniejszenie lub wzrost apetytu.
- Obsesyjne myśli, które często związane są z przemocą wobec swojego dziecka.
- Lęk przed zrobieniem krzywdy dziecku.
- Próby samobójcze, które pojawiają się w zaawansowanej depresji poporodowej.
Pierwszym objawem depresji poporodowej jest nieuzasadnione poczucie smutku i przygnębienia. Uczuciom tym towarzyszy również brak energii do działania w tym m.in. do zajmowania się swoim dzieckiem.
Depresje poporodowa – leczenie
Na początku warto uświadomić sobie, że kobieta po porodzie nie jest w stanie sama poradzić sobie z depresją. Dzieje się tak między innymi dlatego, że po urodzeniu dziecka czuje się ona zagubiona i nie umie poprawnie zinterpretować swoich zachowań. W łagodnych stanach depresyjnych nie zawsze wymagana jest profesjonalna pomoc medyczna – niekiedy wystarczy wsparcie rodziny i odciążenie świeżo upieczonej matki od codziennych obowiązków. W takich sytuacjach rozmowa ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą – jest bardzo pomocna, ponieważ pomaga ona uświadomić kobietę, że jej uczucia, wahania nastroju i niechęć do zajmowana się dzieckiem, wynikają ze stanu chorobowego. W przypadku umiarkowanej i zaawansowanej depresji poporodowej konieczne jest połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Szczególne kontrowersje budzi stosowanie leków przeciwdepresyjnych u kobiet karmiących piersią. Leki te rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego też stosunkowo łatwo przedostają się do mleka matki, co sprawia, że mogą być one szkodliwe dla niemowlęcia. Z tego powodu większość psychiatrów zaleca kobietom odstawienie dziecka od piersi na czas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych.
Przeczytaj również:
Źródła:
- Niedźwiedzka I., Co to jest depresja poporodowa? „Psychiatria po Dyplomie” 2018; 02.
- Mosiłek A., Gdzie zaczyna się depresja poporodowa – trudności diagnostyczne i terapeutyczne. „Psychiatria po Dyplomie” 2018; 02.
Czy depresja jest tematem tabu?