Pieczenie języka – na jakie dolegliwości może wskazywać? Jak leczyć piekący i bolący język

Artur Białek
Pieczeniu języka, które jest objawem choroby, często towarzyszą też inne symptomy, takie jak: ból, biały nalot lub suchość w ustach. Piekący język często spowodowany jest kandydozą, przy której zalecana jest antybiotykoterapia.
Pieczeniu języka, które jest objawem choroby, często towarzyszą też inne symptomy, takie jak: ból, biały nalot lub suchość w ustach. Piekący język często spowodowany jest kandydozą, przy której zalecana jest antybiotykoterapia. tlorna (123RF)
Udostępnij:
Pieczenie języka często pojawia się po zjedzeniu pikantnej potrawy lub niektórych owoców. Nie oznacza to jednak, że to nieprzyjemne uczucie nie wymaga konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach, piekący język jest objawem poważnej choroby. Dowiedz się, kiedy ból języka oraz piekący lub szczypiący język mogą być spowodowane chorobą.

Pieczenie języka nie jest niczym niezwykłym, jeżeli występuje tuż po zjedzeniu owoców cytrusowych, ananasa lub kiwi. W takiej sytuacji, najczęściej wynika ono z  podrażnienia błony śluzowej, wywołanego przez zawarte w owocach kwasy organiczne. Jeżeli dana osoba wykazuje nadwrażliwość na kwasy, pieczenie może pojawić się także w innych obszarach jamy ustnej. Piekący ból może też wystąpić po zjedzeniu ostrej potrawy, w której kucharz nie poskąpił pikantnej papryki. W tym przypadku, uporczywe uczucie jest wywołane przez kapsaicynę, która działa na obecne w jamie ustnej receptory bólu. Ulgę może przynieść solidny łyk mleka. Białko neutralizuje działanie kwasów owocowych i kapsaicyny i tym samym doprowadza do złagodzenia uczucia pieczenia. Skuteczne może okazać się też żucie gumy bez cukru (zwiększona produkcja śliny).

Jeżeli piekący język pojawia się bez związku ze spożywanym pokarmem, może być objawem stanu chorobowego. Jest to jednak objaw nieswoisty, więc w takim przypadku, ustalenie pierwotnej przyczyny nie jest łatwe i może wymagać konsultacji u wielu specjalistów – stomatologa, laryngologa, alergologa, neurologa, a w niektórych przypadkach – także u psychiatry.  

Pieczenie języka a zakażenie grzybicze, wirusowe lub bakteryjne

Pieczenie języka może być objawem zakażenia o podłożu grzybiczym, wirusowym lub bakteryjnym. Uporczywy ból języka o piekącym charakterze pojawia się w przebiegu kandydozy, czyli grzybicy jamy ustnej. Wśród innych objawów tej choroby należy wymienić biały nalot, pojawiający się na języku i podniebieniu, bolesne pęknięcia w kącikach ust, owrzodzenia i ból w obszarze jamy ustnej. Należy podkreślić, że nieleczona grzybica może rozprzestrzenić się na cały organizm.

Warto przeczytać:

Szczypanie języka może pojawić się w przebiegu wielu infekcji wirusowych. Należą do nich:

  • zakażenie wirusem opryszczki zwykłej HSV-1 (na skutek pęknięcia pęcherzyków, na języku powstaje bolesne owrzodzenie),
  • zakażenie wirusem półpaśca (pieczenie pojawia się na skutek zajęcia błony śluzowej jamy ustnej),
  • zakażenie adenowirusami (pieczenie może być efektem zakażenia układu pokarmowego i stanu zapalnego gardła),
  • zakażenie wirusem Epsteina-Barr (możliwa pierwotna przyczyna mononukleozy),
  • zakażenie wirusem HIV (przyczyną pieczenia mogą być liczne owrzodzenia języka i pozostałych obszarów jamy ustnej).

Ból języka może być też wywołany infekcją bakteryjną, przede wszystkim wywołaną zakażeniem krętkami białymi, wywołującymi kiłę. Kontakt oralny z zakażoną osobą może doprowadzić do wystąpienia zmian na języku lub w okolicy ust, początkowo pod postacią zaczerwienionej grudki, która później przyjmuje postać wrzodziejącą. 

Piekący język – jakie choroby mogą być przyczyną takiego bólu języka?

Pieczenie języka może być nieswoistym objawem, wskazującym na schorzenia układu pokarmowego, skóry lub ogólnoustrojowe.

Choroba wrzodowa żołądka – do objawów choroby należy niestrawność, nudności, wymioty, zgaga, zaparcia, spadek masy ciała i uczucie zmęczenia. W przebiegu dolegliwości pojawia się też ból brzucha, przede wszystkim w godzinach porannych i tuż po pierwszym posiłku, oraz piekący ból w obszarze żołądka, przełyku, gardła oraz jamy ustnej.

Refluks żołądkowo-przełykowy – symptomy choroby są następstwem uszkodzenia śluzówki przełyku, do czego dochodzi w skutek zarzucania treści żołądkowej. W przebiegu schorzenia, u chorego dochodzi do cofania się pokarmu. Objaw ten ulega nasileniu w pozycji leżącej, przy pochylaniu tułowia, po obfitym posiłku oraz po zjedzeniu tłustych potraw. Jednym z podstawowych objawów jest zgaga. Wśród pozostałych symptomów, należy wymienić częste odbijanie. W późnej fazie schorzenia dochodzi do wystąpienia niecharakterystycznych objawów - kaszlu, dolegliwości bólowych towarzyszących przełykaniu, przykrego zapachu z ust, uporczywego pieczenia w jamie ustnej oraz w obszarze języka.

Pęcherzyca – choroba skóry, mogąca obejmować błonę śluzową jamy ustnej, najczęściej w postaci zwykłej. W przebiegu schorzenia dochodzi do wystąpienia licznych pęcherzy, które szybko pękają i przyjmują postać wrzodziejącą. 

Liszaj płaski – jeżeli obejmie błonę śluzową jamy ustnej, doprowadzi do wystąpienia białych obszarów (o siatkowej strukturze) na języku i na wewnętrznej stronie policzków. Zmiany najczęściej są niebolesne, jednak w niektórych przypadkach wywołują uczucie piekącego bólu.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy – zmiany mają postać pęcherzy, które przeistaczają się w afty. Zlokalizowane są w obszarze warg, języka, podniebienia policzków i dziąseł. Zmiany wywołują dolegliwości bólowe, wpływają na zwiększenie wydzielania śliny i są przyczyną przykrego zapachu z ust.

Cukrzyca – jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa, w przebiegu której pojawia się ból neuropatyczny. W niektórych przypadkach, dolegliwości bólowe obejmują jamę ustną i objawiają się jako pieczenie lub szczypanie języka.

Niedoczynność tarczycy – pieczenie języka jest jednym z objawów, występujących w przebiegu schorzenia. Innym symptomem, zlokalizowanym w obszarze jamy ustnej, jest zmniejszone wydzielanie śliny. 

Przeczytaj również:

Anemia – wśród licznych objawów tej choroby może pojawić się także ból i pieczenie języka. Pozostałe często występujące symptomy, zlokalizowane w okolicach jamy ustnej, to rumień śluzówki, stan zapalny kątów ust i zaburzenia połykania. 

Awitaminoza – w  tym przypadku, przyczyną piekącego bólu języka może być niedobór witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego.

Pieczenie języka a alergie i nietolerancja glutenu

Pieczenie języka może stanowić reakcję na kontakt z alergenem. Taki objaw może pojawić się w następstwie alergii kontaktowej (np. na leki stomatologiczne) lub alergii pokarmowej (np. na zawarte w żywności konserwanty).

Piekący język może też być reakcją, jaka zachodzi w zespole alergii jamy ustnej. Mowa tu o reakcji krzyżowej, jaka zachodzi między alergenami pyłków roślin a alergenami zawartymi w owocach lub warzywach. Wynika to ze zbliżonej struktury obu tych grup – układ immunologiczny osoby uczulonej interpretuje ich białka jako identyczne. W takim przypadku, reakcją na zjedzenie surowych warzyw i owoców może być uczucie drętwienia i pieczenia w jamie ustnej. 

W niektórych przypadkach, pieczenie języka pojawia się jako objaw nadwrażliwości na gluten. Równolegle może pojawić się uczucie pieczenia w przełyku, nudności oraz wymioty. Należy jednak zaznaczyć, że takie objawy nie występują zbyt często.

W ostatnich latach dieta bezglutenowa stała się jednym z trendów żywieniowych, chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z czym to tak naprawdę się wiąże.

Dieta bezglutenowa - produkty bezpieczne dla osób z celiakią...

Pieczenie języka a pierwotny i wtórny zespół pieczenia jamy ustnej

Pieczenie języka jest jedną z dolegliwości, składających się na pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej. Niektórzy specjaliści są zdania, że schorzenie to ma związek z zaburzeniami w obszarze układu nerwowego, jednak etiologia tej choroby nie została poznana. 
W przebiegu schorzenia, przewlekłe dolegliwości bólowe (występują przez minimum 4–6 miesięcy) pojawiają się bez wyraźnych zmian chorobowych w obszarze jamy ustnej. Palący, piekący i kłujący ból pojawia się w obszarze błony śluzowej jamy ustnej, przede wszystkim w przedniej części języka (ból języka z boku i w okolicy koniuszka). Wśród innych symptomów należy wymienić mrowienie i drętwienie jamy ustnej, suchość w ustach, zaburzenia w odczuwaniu smaku, wrażliwość na pokarmy kwaśne, słone i gorzkie. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest ustępowanie dolegliwości bólowych w trakcie jedzenia.

Zespół pieczenia jamy ustnej występuje także w postaci wtórnej, jako następstwo chorób ogólnych, m.in. cukrzycy, anemii, choroby refluksowej, schorzeń tarczycy czy awitaminozy. Może też mieć podłoże psychiczne. W niektórych przypadkach, pieczenie języka pojawia się w następstwie depresji, nerwicy i innych zaburzeń o podłożu lękowym. 

Warto przeczytać też:

Pozostałe przyczyny pieczenia języka

Pieczenie języka, które czasem przybiera postać bólu kłującego, może być objawem neuralgii językowo-gardłowej. W takim przypadku pojawia się ból języka z tyłu, dolegliwości obejmują też okolice krtani i migdałka podniebiennego. Atak bólu może trwać nawet kilka minut i pojawia się w różnych sytuacjach – podczas przełykania, w trakcie przeżuwania, kasłania czy mówienia. 

Piekący ból może wynikać z podrażnienia błony śluzowej języka, wywołanego alkoholem i substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.

Uporczywe dolegliwości mogą wywołać także niektóre pokarmy i napoje. Poza wspomnianymi już owocami i pikantnymi potrawami, pieczenie języka może wystąpić po spożyciu: czekolady, sera, orzechów, ziemniaków i kawa. 

Przyczyną mogą być też liczne dolegliwości stomatologiczne, takie jak:

  • próchnica,
  • suche zapalenie zębodołu,
  • schorzenia przyzębia brzeżnego,
  • zapalenie miazgi zębowej,
  • stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.

Pieczenie języka – leczenie

Pieczenie języka wymaga leczenia przyczynowego, jednak należy podkreślić, że ze względu na nieswoisty charakter symptomu, postawienie diagnozy stwierdzającej pierwotną przyczynę jego wystąpienia nie jest łatwe. Poza lekami charakterystycznymi dla danej jednostki chorobowej, stosuje się preparaty sztucznej śliny, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W celu doraźnego złagodzenia dolegliwości bólowych, lekarz może zalecić stosowanie preparatu z lidokainą do użytku miejscowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie