Wirus opryszczki pospolitej
Wirus opryszczki pospolitej (HSV) należy do rodziny herpeswirusów, bytujących na ludziach i zwierzętach. Głównym rezerwuarem tego drobnoustroju jest człowiek, który jednocześnie stanowi jedyne źródło zakażenia (objawowego lub bezobjawowego). Wirus opryszczki pospolitej znajduje się w stanie latencji (uśpienia) w komórkach nerwowych od zakażenia przez całe życie. Do jego aktywacji może dojść na skutek destrukcyjnego wpływu czynników zewnętrznych w tym m.in. stresu. Wyodrębnia się dwa różne typy wirusa opryszczki pospolitej, w tym:
- HSV1, którego najpowszechniejszą postacią jest opryszczka błony śluzowej jamy ustnej.
- HSV2, który odpowiada m.in. za występowanie opryszczki narządów płciowych.
Opryszczka potocznie nazywana jest mianem „zimno” lub „febra”. Nie są to jednak nazwy rozpowszechnione w języku medycznym.
Do zakażenia wirusem opryszczki pospolitej zwykle dochodzi w okresie wczesnego dzieciństwa. W przypadku opryszczki na ustach wirus HSV1 przenosi się najczęściej drogą kontaktową lub przez ślinę (np. przy pocałunku). Z kolei do zakażenia wirusem HSV2 dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych lub wertykalnie (drogą łożyskową, w czasie porodu, podczas karmienia piersią). Co ważne, zakażenie to może występować całkowicie bezobjawowo lub objawowo w postaci: