Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej HSV-1 i HSV-2. Jakie są najczęstsze postacie opryszczki i gdzie one występują?

Ewa Zwolak
Opryszczka na ustach jest jedną z najpowszechniejszych postaci zakażenia wirusem HSV1 i HSV2.
Opryszczka na ustach jest jedną z najpowszechniejszych postaci zakażenia wirusem HSV1 i HSV2. loganban/123RF
Opryszczka jest chorobą wywoływaną przez wirus opryszczki pospolitej (HSV1 lub HSV2). Jej najczęściej spotykaną postacią kliniczną jest opryszczka na ustach, która jest bolesną, uporczywą i nieestetyczną zmianą powstającą w okolicy okołowargowej. Zobacz, jakie są objawy i sposoby leczenia opryszczki wargowej.

Wirus opryszczki pospolitej

Wirus opryszczki pospolitej (HSV) należy do rodziny herpeswirusów, bytujących na ludziach i zwierzętach. Głównym rezerwuarem tego drobnoustroju jest człowiek, który jednocześnie stanowi jedyne źródło zakażenia (objawowego lub bezobjawowego). Wirus opryszczki pospolitej znajduje się w stanie latencji (uśpienia) w komórkach nerwowych od zakażenia przez całe życie. Do jego aktywacji może dojść na skutek destrukcyjnego wpływu czynników zewnętrznych w tym m.in. stresu. Wyodrębnia się dwa różne typy wirusa opryszczki pospolitej, w tym:

 • HSV1, którego najpowszechniejszą postacią jest opryszczka błony śluzowej jamy ustnej.
 • HSV2, który odpowiada m.in. za występowanie opryszczki narządów płciowych.

Opryszczka potocznie nazywana jest mianem „zimno” lub „febra”. Nie są to jednak nazwy rozpowszechnione w języku medycznym.

Do zakażenia wirusem opryszczki pospolitej zwykle dochodzi w okresie wczesnego dzieciństwa. W przypadku opryszczki na ustach wirus HSV1 przenosi się najczęściej drogą kontaktową lub przez ślinę (np. przy pocałunku). Z kolei do zakażenia wirusem HSV2 dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych lub wertykalnie (drogą łożyskową, w czasie porodu, podczas karmienia piersią). Co ważne, zakażenie to może występować całkowicie bezobjawowo lub objawowo w postaci:

 • Opryszczkowego zapalenia jamy ustnej (opryszczka na wargach).
 • Ostrego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych.
 • Wyprysku opryszczkowego.
 • Opryszczkowego zapalenia mózgu.
 • Opryszczki narządów płciowych (opryszczki na wargach sromowych, pochwie lub prąciu).
 • Opryszczki noworodków.
 • Zanokcicy opryszczkowej.

Przeczytaj również na temat:

Zakażenie HSV-1 a opryszczka na ustach

Zakażenia wirusem opryszczki pospolitej występują na całym świecie ze stosunkowo dużą częstotliwością. Zdecydowanie najpowszechniejszą postacią kliniczną tego zakażenia jest opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i skóry okolicy okołowargowej – opryszczka wargowa, opryszczka w nosie.

Do zakażenia opryszczką wargową najczęściej dochodzi przez kontakt z osobą zakażoną lub będącą nosicielem wirusa HSV1. Do transmisji tego drobnoustroju może dojść przez pocałunek, używanie tych samych przedmiotów lub nawet przez styczność z nimi. Wirus opryszki pospolitej po wniknięciu do organizmu przedostaje się do komórek nerwowych układu trójdzielnego. Co ważne, zakażenie może występować w dwojakiej formie: pierwotnej lub nawrotowej. W przypadku pierwszej z nich infekcja przebiega zazwyczaj całkowicie bezobjawowo. Jednakże w większości przypadków ma ona nawrotowy przebieg, co objawia się epizodami reemisji opryszczki.

 • Objawy zakażenia opryszczką wargową

Pierwszym charakterystycznym objawem opryszczki na ustach jest pieczenie, swędzenie i mrowienie w okolicy okołowargowej. W dalszej kolejności pojawiają się bolesne pęcherzyki, które wypełnione są treścią surowiczą. Następnie pęcherzyki te pękają, co prowadzi do powstania nadżerek pokrytych strupem. Na zakażenie wirusem opryszczki pospolitej szczególnie narażone są dzieci w wieku okołoprzedszkolnym (pomiędzy 5. a 6. rokiem życia). Przy czym w większości przypadków opryszczce na ustach nie towarzyszą objawy znacznie obniżające jakość życia pacjentów. W niektórych przypadkach (głównie u dzieci) występuje:

 • Podwyższona temperatura ciała.
 • Powiększone węzły chłonne.
 • Ogólne osłabienie organizmu.

Przeczytaj więcej o gorączce u dzieci

W przypadku opryszczki na nosie pierwszym objawem jest uporczywy świąd, któremu często towarzyszą ataki kichania. Niekiedy może pojawić się także uczucie mrowienia i pieczenia.

Występowanie opryszczki na ustach może nieść ze sobą poważne powikłania m.in. w postaci wyprysku kontaktowego Kaposiego (tzw. wyprysk opryszczkowy), który charakteryzuje się wysiewem, występującym najpierw na twarzy, a następnie na całym ciele. Najbardziej narażone są na niego osoby z atopowym zapaleniem skóry, chorobą Dariera i chorobą Haileya-Haileya. Tego typu powikłanie może występować również u osób z obniżoną odpornością, a także u osób długotrwale przyjmujących glikokortykosteroidy.

 • Co może przyczyniać się do uaktywnienia wirusa opryszczki pospolitej?

Wirus opryszczki wargowej zazwyczaj przebywa w stanie latencji (uśpienia) i u osób cieszących się dobrym stanem zdrowia, które prowadzą zdrowy styl życia, bardzo rzadko się uaktywnia. Wśród czynników, które w znaczący sposób przyczyniają się do powstawania opryszczki na ustach, można wymienić:

 • Nadmierny stres.
 • Fizyczne przemęczenie organizmu.
 • Infekcje górnych dróg oddechowych.
 • Ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
 • Urazy mechaniczne w okolicy ust.
 • Miesiączka.
 • Przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
 • Palenie papierosów.

Waldemar Ferschke – lekarz epidemiolog:

Ekstremalne temperatury i wywołane nim wyziębienie organizmu jest także jednym z głównych czynników wywołujących bardzo zaraźliwy wirus opryszczki, który dzięki niskim temperaturom jest w stanie przeżyć i rozprzestrzeniać się przez cały, kilkumiesięczny sezon zimowy. Niestety okres przejściowy, czyli przedwiośnie, nie zmniejsza ryzyka zakażenia, ponieważ wirus atakuje osłabiony organizm – również wiosennym przesileniem.

 • Leczenie zakażenia opryszczki wargowej

Mimo że w większości przypadków opryszczka na ustach znika samoistnie w ciągu 1-2 tygodni, to jednak zaleca się wdrożenie leczenia m.in. ze względu na wysokie prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa i zakażania innych osób. Zdecydowanie najpowszechniejszym preparatem stosowanym do leczenia opryszczki jest acyklowir, który łagodzi dolegliwości bólowe, przyśpiesza proces gojenia. Zazwyczaj stosowany jest on doustnie (dawka 200 mg pięć razy dziennie). W cięższych przypadkach acyklowir można stosować dożylnie. Przy czym warto podkreślić, że nie istnieje żaden skuteczny lek na opryszczkę, który jednocześnie eliminowałby zarówno objawy zakażenia, jak i samego wirusa.

Przeczytaj również:

Zakażenie HSV2 a opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych stanowi najpowszechniejsze zakażenie przenoszone drogą płciową. Wywoływana jest ona przez wirus opryszczki pospolitej typu pierwszego – HSV1 lub typu drugiego – HSV2. Przy czym pierwsza postać tego drobnoustroju częściej odpowiada za opryszczkę wargową. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakażenie wirusem HSV2 dotyka średnio ok. 536 mln osób rocznie w wieku 15-49 lat. Przy czym najwyższy wskaźnik występowania opryszczki warg sromowych, pochwy lub prącia występuje w krajach rozwijających się. Co ważne, do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktów seksualnych.

 • Objawy zakażenia opryszczką narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych charakteryzuje się występowaniem drobnych pęcherzyków, wypełnionych treścią surowiczą. Oprócz tego u kobiet może pojawić się zapalenie sromu, pochwy i szyjki macicy, natomiast u mężczyzn – żołędzi, napletka, skóry moszny i prącia. Objawy poprzedzające pojawienie się opryszczki to: ból, pieczenie i uczucie mrowienia. Ponadto zakażeniu mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe w postaci bólu głowy, bólów mięśniowo-stawowych, podwyższonej temperatury ciała. Co ważne, u większości kobiet zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych skutkuje problemami z oddawaniem moczu.

Jedną z konsekwencji występowania opryszczki narządów płciowych są powikłania zarówno psychospołeczne, jak i medyczne. Wśród pierwszych z nich można wskazać na frustrację, stygmatyzację, problemy z samooceną i obawę przed zakażeniem swojego partnera lub dziecka. Z kolei do medycznych powikłań opryszczki narządów płciowych można zaliczyć zakażenie płodu lub noworodka.

 • Leczenie opryszczki narządów płciowych

Mimo że opryszczka narządów płciowych charakteryzuje się specyficznymi objawami to i tak większość przypadków nie zostaje prawidłowo zdiagnozowanych. Przy jej leczeniu stosuje się maści na opryszczkę (np. acyklowir, walacyklowir, famcyklowir), które jednak nie eliminują wirusa, a jedynie łagodzą dotkliwość objawów. Kobiety w ciąży przed użyciem tego typu preparatów powinny skonsultować się z lekarzem.

opryszczka-narzadow-plciowych
Opryszczka narządów płciowych dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dotyka ona w głównej mierze osoby pomiędzy 15. a 45. rokiem życia. pixabay.com

Zakażenie wirusem opryszczki w ciąży

Zakażenie wirusem opryszczki pospolitej w ciąży wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem jego transmisji na płód. Konsekwencje takiego „przeniesienia” uzależnione są przede wszystkim od czasu trwania ciąży. Przed upływem 20. tygodnia są one najpoważniejsze, bowiem może dojść do poronienia, zapalenia tęczówki, małogłowia i jaskry u dziecka. Do zakażenia wirusem opryszczki w ciąży może dojść przez łożysko. Oprócz tego matka może zarazić swoje dziecko w czasie porodu lub podczas karmienia piersią. Zakażenie opryszczką u noworodka może przybierać różne postacie:

 • Postać skórno-śluzkówkowa, która skutkuje zakażeniem skóry, błon śluzowych i wzroku.
 • Postać uogólniona, która wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem zgonu. Charakteryzuje się ona zakażeniem układu oddechowego, uszkodzeniem wątroby i nadnerczy.
 • Postać OUN, przy której w większości przypadków występują uszkodzenia neurologiczne (m.in. zaburzenia świadomości, pobudzenie psychoruchowe, napady drgawkowe, małoocze, wodogłowie).

Zalecenia w przypadku występowania opryszczki w ciąży:

 1. Nie rekomenduje się wykonywania badań przesiewowych u kobiet w ciąży z podejrzeniem zakażenia wirusem opryszczki pospolitej.
 2. Występowanie opryszczki w ciąży jest wskazaniem do natychmiastowego wdrożenia leczenia przeciwwirusowego.
 3. W przypadku występowania nawrotowej opryszczki w ciąży zaleca się wdrożenie leczenia objawowego dopiero po 36. miesiącu ciąży.
 4. Występowanie opryszczki w ciąży jest wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie.
 5. W przypadku występowania opryszczki w ciąży u partnera seksualnego kobiety w ciąży zaleca się leczenie przeciwwirusowe, stosowanie prezerwatywy lub abstynencji seksualnej.
opryszczka-w-ciazy
Pierwotne zakażenie wirusem opryszczki pospolitej jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ wiąże się z ryzykiem transmisji tego drobnoustroju na płód. pixabay.com

Występowanie opryszczki u małych dzieci jest stosunkowo częstym problemem w praktyce klinicznej. Do zakażenia wirusem HS1 lub HSV2 najczęściej dochodzi pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia dziecka. Zdecydowanie najgroźniejsza jest opryszczka u niemowlaka, ponieważ wiąże się ona z podwyższonym ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań. Zakażenie pierwotne wirusem opryszczki pospolitej w wieku niemowlęcym może przybierać nawet formę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Podstawową przyczyną opryszczki jest zakażenie wirusowe, którego nie da się do końca wyleczyć. Wirus opryszczki pospolitej pozostaje w organizmie w stanie uśpienia i uaktywnia się pod wpływem różnych czynników (np. stresu czy miesiączki). Z tego powodu leczenie opryszczki jest wyłącznie objawowe. Lekami pierwszego rzutu są preparaty antywirusowe, zawierające acyklowir. Ich skuteczność uzależniona jest przede wszystkim od czasu podjęcia leczenia. Zdecydowanie najlepsze rezultaty daje zastosowanie leków przeciwwirusowych, zanim pojawi się bolesny pęcherzyk wypełniony treścią ropną.

Innym sposobem na pozbycie się opryszczki są maści, które jednak cechują się niższym stopniem skuteczności aniżeli tabletki. Podobnie jak preparaty przyjmowane doustnie, maści na opryszczkę również zawierają acyklowir. Należy stosować je miejscowo w celu przyspieszenia procesu usuwania nieestetycznego pęcherzyka. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych, a jednocześnie ograniczenia widoczności opryszczki można zastosować również plastry na opryszczkę. Ich zaletą jest minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia.

Istnieje także szereg domowych sposobów na opryszczkę, które mogą wspomagać leczenie farmakologiczne i miejscowe. Wśród nich można wymienić:

 • Miód, który charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Można stosować go bezpośrednio na opryszczkę wargową.
 • Olejek z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości odkażające i przyśpieszające proces gojenia się zmian chorobowych.
 • Czosnek, który ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Należy pokroić go na małe kawałki i przykładać na opryszczkę na ustach lub brodzie.
 • Maść cynkowa, która osusza skórę i niweluje uporczywy świąd. Jest polecana zarówno w przypadku opryszczki na ustach, jak i opryszczki na narządach płciowych.
 • Cytryna, która działa antyseptycznie i niweluje uporczywe objawy opryszczki.

Temty powiązane:

Źródła:

 1. Lesiak A., Narbutt J., Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum 2017; 3(4): 147-151.
 2. Serwin A.B., Musiałowska E., Chodynicka B., Przegląd Epidemiologiczny 2010; 64: 381-385.
 3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zakażeń wirusem opryszczki pospolitej u kobiet ciężarnych.
 4. Marczyńska M., Opryszczka u dzieci. Pediatria po Dyplomie 2012; 02: 44-49.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tashel

Cierpię na HIV i opryszczkę narządów płciowych przez ostatnie 3 lata i 8 miesięcy i od tego czasu biorę szereg terapii, ale nie było żadnej poprawy, dopóki nie natknąłem się na zeznania Dr egbe na temat tego, jak leczy różnych ludzi z różnych chorób na całym świecie, potem też się z nim skontaktowałem. Po naszej rozmowie przysłał mi lek, który wziąłem zgodnie z jego instrukcjami. Kiedy skończyłem przyjmować leki ziołowe, poszedłem na kontrolę lekarską i ku mojemu największemu zaskoczeniu zostałem wyleczony z opryszczki. Moje serce jest tak pełne radości. Jeśli cierpisz na opryszczkę lub inną chorobę, możesz skontaktować się z Dr Egbe już dziś na ten adres e-mail: dr.egbeharbalhome@gmail.com lub WhatsApp na tym Tell.Number Whatsapp 2348051123871

1. WZW typu A, B, C

2. HERPES 1/2

3. CUKRZYCE

4 SUWOWY.

5. STDS i STI

6. DORADZTWO MAŁŻEŃSKIE

7. POBIERZ ODLEWANIE CZARÓW

8. CZARY PROMOCJI PRACY

9. PROBLEM MARITALNY

10. toczeń

T
Tashel

Cierpię na HIV i opryszczkę narządów płciowych przez ostatnie 3 lata i 8 miesięcy i od tego czasu biorę szereg terapii, ale nie było żadnej poprawy, dopóki nie natknąłem się na zeznania Dr egbe na temat tego, jak leczy różnych ludzi z różnych chorób na całym świecie, potem też się z nim skontaktowałem. Po naszej rozmowie przysłał mi lek, który wziąłem zgodnie z jego instrukcjami. Kiedy skończyłem przyjmować leki ziołowe, poszedłem na kontrolę lekarską i ku mojemu największemu zaskoczeniu zostałem wyleczony z opryszczki. Moje serce jest tak pełne radości. Jeśli cierpisz na opryszczkę lub inną chorobę, możesz skontaktować się z Dr Egbe już dziś na ten adres e-mail: dr.egbeharbalhome@gmail.com lub WhatsApp na tym Tell.Number Whatsapp 2348051123871

1. WZW typu A, B, C

2. HERPES 1/2

3. CUKRZYCE

4 SUWOWY.

5. STDS i STI

6. DORADZTWO MAŁŻEŃSKIE

7. POBIERZ ODLEWANIE CZARÓW

8. CZARY PROMOCJI PRACY

9. PROBLEM MARITALNY

10. toczeń

G
Gość

Zaraziłem się opryszczką narządów płciowych kilka tygodni po tym, jak zgodziłem się spać z moim partnerem. Kiedy mnie zdiagnozowano, wyjechał do pracy, żeby mu to powiedzieć. Nie wiedziałam, co pomyśli lub powie, myślałam, że mnie rzuci. Jego początkowa odpowiedź brzmiała: „no cóż, nie dostałeś ode mnie”, aż do dnia później, kiedy powiedział mi, że ma przeziębienie. Mój dr był trochę dumny z tego powodu i robił tyle zamieszania z powodu konieczności zgłaszania tego do organów ds. Zdrowia w celu uzyskania autoryzacji dla mojego skryptu. Na szczęście to HPV typu 1, która powiedziała mi, że rzadko rozwija się na narządach płciowych bez rozprzestrzeniania się po całym ciele, ale swędzenie było bardzo bolesne. Ktoś polecił nam skontaktować się z doktorem Kujo, co zrobiliśmy, wysłał nam lek ziołowy po tym, jak zamówiliśmy i stosował go zgodnie z zaleceniami przez 30 dni, co w końcu zniknęło każde swędzenie, wysypka i opryszczka, a mój dr był zdumiony po tym, jak nas przetestował opryszczka ujemna. (6 miesięcy do tej pory nawet nie miałem przeziębienia lub świądu). Ale to było tak przerażające, że zrobiłem to samo, patrząc na to w Internecie i sam przeżyłem tę agonię! Nadal nikomu nie powiedziałem, nawet mojej mamie i mam nadzieję, że nigdy więcej nie będę musiał odczuwać tego bólu! Mój narzeczony i ja teraz często o tym żartujemy, zwłaszcza gdy chcę, jak chcę, przypominam mu, że ma opryszczkę! Mówię teraz wszystkim, że dr Baba Kujo jest jedynym, który ma lekarstwo na tę śmiertelną chorobę, nie marnuj czasu na kontakt z nim, tak jak my. wszystko dzięki niemu. E-mail ..... drkujo112@gmail.com Whatsapp ...... 2349058421699

G
Gość

Nazywam się Simon Damek z Czech Republi, nie wiem tylko, dlaczego niektórym trudno jest uwierzyć, że istnieje lek na HERPES SIMPLEX, cierpię na opryszczkę od 3 lat z moją dziewczyną, ale dziś ja cieszę się, że jesteśmy z niego wyleczeni za pomocą ziołolecznictwa Dr Kujo, wielkiego uzdrowiciela, przysłanego mi. przeglądałem internet, szukając pomocy, kiedy natknąłem się na zeznania ludzi na temat tego, jak Dr KUJO wyleczył ich z różnych rodzajów wirusa opryszczki, tak bardzo potrzebowałem tego leczenia, ale po 3 latach bólu opryszczki narządów płciowych dr Kujo uśmiechnął się na moją twarz z jego ziołolecznictwem. Jestem dzisiaj bardzo szczęśliwy, że mamy kogoś takiego jak ten wielki uzdrowiciel, prosimy o kontakt z tym wspaniałym uzdrowicielem na jego adres e-mail: drkujo112@gmail.com. proszę, proszę pana, utrzymujcie dobrą pracę, ponieważ są ludzie, którzy potrzebują waszych lekarstw leczniczych. możesz do niego zadzwonić lub zadzwonić pod jego numer 2349058421699

I
Irene

Wielkie świadectwo, które muszę przekazać wszystkim pacjentom HERPES na świecie. nigdy nie wierzyłem, że może to być całkowite lekarstwo na HERPES lub jakiekolwiek lekarstwo na HERPES. Widziałem ludzi na blogach o tym, jak DR Kujo używał ziołolecznictwa, aby wyleczyć je z wirusa opryszczki. też musiałem tego spróbować i ku mojemu największemu zaskoczeniu w ciągu zaledwie kilku tygodni zacząłem stosować ziołolecznictwo. Dr Kujo posłał mi wszystkie bóle, które przestały stopniowo i wszystkie wysypki wysychały. Musiałem odejść bez NARKOTYKÓW, które dał mi lekarz. W tej chwili mogę powiedzieć, że od 7 miesięcy nie widziałem żadnej wysypki na guz lub bóle brzucha, opóźnienie leczenia prowadzi do silnych bólów i wysypki. skontaktuj się teraz z dr kujo. Oto jego e-mail: drkujo112@gmail.com Numer WHATSAPP to 2349058421699

R
Rajeev

kontaktowy adres e-mail: dr.yare.herbalhomecure@gmail.com

Nie mogę się utrzymać, mam lekarstwo na opryszczkę przez lekarza Yare, zamówiłem zioła i otrzymałem je w odpowiednim czasie, użyłem go jako bezpośredniego, wszystko na filmie. Dr Yare, lekarz medycyny ziołowej, wyleczył setki HIV / AIDS, HERPES 1-2, HPV, HEPATITIS B, RAK, histoplazmoza, Isosporiasis ROSACEA, ALZHEIMER, ALS / MND, MS, FSHD, EDEMA, ERECTILE DYFFUSSION, CHOROBA CROHNA, DEPRESJA, LEKKINSONIA. pacjenci używający naturalnych ziół. Niejednokrotnie po wyleczeniu pacjentów przedstawił wyniki laboratoryjne zarówno pozytywne, jak i negatywne, wraz z osobą wyleczoną.

email: dr.yare.herbalhomecure@gmail.com

Twitter: https://twitter.com/YARE_HERBS

Whatsapp: 2347080105058

G
Gość

Zaraziłem się opryszczką narządów płciowych kilka tygodni po tym, jak zgodziłem się spać z moim partnerem. Kiedy mnie zdiagnozowano, wyjechał do pracy, żeby mu to powiedzieć. Nie wiedziałam, co pomyśli lub powie, myślałam, że mnie rzuci. Jego początkowa odpowiedź brzmiała: „no cóż, nie dostałeś ode mnie”, aż do dnia później, kiedy powiedział mi, że ma przeziębienie. Mój dr był trochę dumny z tego powodu i robił tyle zamieszania z powodu konieczności zgłaszania tego do organów ds. Zdrowia w celu uzyskania autoryzacji dla mojego skryptu. Na szczęście to HPV typu 1, która powiedziała mi, że rzadko rozwija się na narządach płciowych bez rozprzestrzeniania się po całym ciele, ale swędzenie było bardzo bolesne. Ktoś polecił nam skontaktowanie się z doktorem Kujo, co zrobiliśmy, wysłał nam lek ziołowy po zamówieniu i stosował go zgodnie z zaleceniami przez 30 dni, co w końcu zniknęło każde swędzenie, wysypka i opryszczka, a mój dr był zdumiony po tym, jak nas przetestował opryszczka ujemna. (6 miesięcy do tej pory nawet nie miałem przeziębienia lub świądu). Ale to było tak przerażające, że zrobiłem to samo, patrząc na to w Internecie i sam przeżyłem tę agonię! Nadal nikomu nie powiedziałem, nawet mojej mamie i mam nadzieję, że nigdy więcej nie będę musiał odczuwać tego bólu! Mój narzeczony i ja teraz często o tym żartujemy, zwłaszcza gdy chcę, jak chcę, przypominam mu, że ma opryszczkę! Mówię teraz wszystkim, że dr Baba Kujo jest jedynym, który ma lekarstwo na tę śmiertelną chorobę, nie marnuj czasu na kontakt z nim, tak jak my. wszystko dzięki niemu. skontaktuj się z nim na e-mail ..... drkujo112@gmail.com, Whatsapp ...... 2349058421699

k
kamilaa
kupuję w aptece balsam ochronny do ust Erazaban Protect. Chroni przed wiatrem, zimnem, słońcem, ma dużo naturalnych składników.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia