Choroby, które zobaczysz na języku. Biały nalot i zmiana zabarwienia języka mogą świadczyć o poważnych zmianach w ciele. Nie lekceważ ich!

Agata Siemiaszko
Niewiele osób wie, że zmiana wyglądu języka może świadczyć o rozwoju choroby. Sprawdź, jakie choroby widać na języku! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Niewiele osób wie, że zmiana wyglądu języka może świadczyć o rozwoju choroby. Sprawdź, jakie choroby widać na języku! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. alexraths/123RF
Często zwracamy zbyt małą uwagę na wygląd swojego języka, a pojawiający się na nim biały nalot czy zmiana struktury powierzchni, mogą być oznaką rozwijającej się choroby jamy ustnej. Na języku można również zaobserwować pierwsze objawy poważnych schorzeń, w tym zaburzeń układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Sprawdź, jakie choroby można rozpoznać po zmianie wyglądu języka.

Spis treści

Jakie choroby widać na języku?

Prawidłowo wyglądający język jest różowego koloru i nie ma żadnego nalotu. Jakie choroby zmieniają jego wygląd? Wśród najpopularniejszych można wymienić kandydozę oraz szkarlatynę. W galerii przedstawiamy inne możliwe przyczyny, które w widoczny sposób zmieniają wygląd języka. Wpływają też na odczuwanie przykrych objawów, takich jak ból i pieczenie języka.

Sprawdź, jakie choroby widać na języku!

Jakie funkcje pełni język?

Język to bardzo ważny mięsień w naszym organizmie. Co ciekawe, odcisk języka, tak samo jak linii papilarnych, jest unikalny dla każdego człowieka. Dlaczego? Ponieważ na jego powierzchni znajduje się ok. 10 tys. kubków smakowych, których rozmieszczenie kształtuje się już w życiu płodowym.

Sprawdź też: Te choroby widać na zębach. To nie tylko próchnica, ale też anemia czy cukrzyca. Sprawdź, jakie schorzenia możesz zobaczyć w swojej buzi

Jakie funkcje pełni język? Przede wszystkim jest on odpowiedzialny za odbieranie bodźców smakowych. Wśród innych funkcji tego narządu można wymienić:

  • rozdrabnianie pokarmu,
  • mieszanie cząstek pokarmu ze śliną,
  • wspomaganie ssania i przełykania,
  • rozmawianie – ruchy języka umożliwiają swobodną mowę.

Czytaj również: Masz ten objaw na języku? Lepiej nie pij już kawy. Lekarz na TikToku tłumaczy o czym świadczy wygląd języka

Język pełni więc wiele ważnych funkcji w organizmie i uczestniczy w pierwszym etapie trawienia pokarmów. Dzięki mieszaniu pożywienia ze śliną wspomaga trawienie węglowodanów w jamie ustnej.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia