
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza i infekcje układu moczowego. Zobacz, jak złagodzić objawy i wyleczyć zakażenie bez leków na receptę
Parcie na mocz, pieczenie i ból to główne objawy zapalenia dróg moczowych, które jest szczególnie częste u kobiet. Tak złagodzisz dolegliwości domowymi sposobami.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Pij jak najwięcej płynów
Woda rozcieńcza mocz i pomaga wypłukiwać bakterie z dróg moczowych. Choć wiąże się to z częstszymi wizytami w toalecie, jest niezbędne. Napoje, w tym także herbaty i herbatki ziołowe oraz owocowe, należy pić regularnie w ciągu dnia, przy czym 2 litry to minimum, ale dla osoby zdrowej.
Zwiększenie spożycia płynów to także sposób na zapobieganie problemom. W jednym z badań, w którym cierpiące z powodu nawracających infekcji kobiety przed menopauzą wypijały dodatkowo 1,5 l wody dziennie, zaobserwowano u nich zmniejszenie liczby tych zakażeń w ciągu kolejnego roku.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Zwiększ dawki witaminy C
Duże dawki witaminy C zakwaszają mocz, ograniczając namnażanie się bakterii w drogach moczowych. W połączeniu z tlenkiem azotu obecnym w moczu działają na nie także niszcząco. Zalecana dawka wynosi od 1000 mg witaminy C trzy razy dziennie, jednak tak duże ilości warto przyjmować jak najkrócej z powodu efektów ubocznych, takich jak ból brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia i biegunki. Przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest kamica nerkowa.
Prewencyjnie działają mniejsze dawki, wynoszące 100 mg wit. C dziennie. Na przykład podawane kobietom w ciąży zmniejszyły liczbę infekcji układu moczowego u kobiet w ciąży.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza. Zażywaj żurawinę
Owoce żurawiny amerykańskiej są bogate w antyoksydanty z grupy proantocyjanidyn (PAC), które skutecznie zapobiegają tworzeniu przez bakterie biofilmu – żelowej masy, wraz z którą przylegają silnie do ścian pęcherza i nabłonka dróg moczowych. Zamiast soku warto wybrać ekstrakt w postaci kapsułek, w którym jest ściśle określona ilość zbawiennych zawiązków. Zalecana dawka to zwykle 300-400 mg dwa razy dziennie.
Żurawina może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, co należy uwzględnić w przypadku kuracji.