Spis treści
Czym są znamiona kukurydzy?
Znamiona kukurydzy zwyczajnej (Zea mays) to nitkowate twory wystające z kaczana, z których każdy połączony jest z zalążkiem przyszłego ziarna. Tych w kolbie nasiennej tej rośliny jest nawet tysiąc! Nitki te, nazywane w Polsce wąsami, a w krajach anglojęzycznych – „kukurydzianym jedwabiem” (corn silk) są częścią rozrodczych komórek żeńskich, poprzez które zostają one zapylone męskim pyłkiem przez wiatr i owady.
Sprawdź: Prażona kukurydza to jeden z najlepszych snacków. Zobacz, jaki popcorn jest zdrowy
Warto przy tym wspomnieć, że roślina pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie została udomowiona ok. 9 tysięcy lat temu, i stamtąd trafiła na resztę globu. Jest ważnym składnikiem w tradycyjnej medycynie rdzennych mieszkańców kontynentu, z którego pochodzi (m.in. przeciw malarii i chorobom serca) oraz chińskiej (podobnie jak w Ameryce, jest tam jest ważnym ziołem przeciw zapaleniu gruczołu krokowego). Stosuje się je m.in. w Turcji czy Francji, jak również w Polsce.
Znamiona słupka kukurydzy w fitoterapii zbiera się w okresie kwitnienia przed ich zapyleniem, jednak do własnego użytku można przygotować też np. herbatkę ze świeżych nitek oderwanych od kolby.
Co zawierają włosy z kukurydzy i jakie mają działanie?
Znamiona słupka kukurydzy, które jako surowiec noszą nazwę stigma maydis, obfitują przede wszystkim w antyoksydanty z grupy polifenoli (10-12 proc. w suszonych), głównie flawonoidów. Zawierają także oleje (1-2 proc.), fitosterole (sitosterol i stigmasterol), garbniki, terpenoidy, saponiny, olejek eteryczny, śluzy roślinne i sporo potasu (1-2 procent).
Inne cenne związki to barwniki karotenowe (zeaksantyna, która wraz ze spokrewnioną z nią luteiną chroni żółtą plamkę oka przed degeneracją i związaną z tym utratą wzroku), a także nieco białka, witamin E i K, a także selenu, wapnia czy magnezu.
W badaniach wykazano, że składniki znamion stymulują wydzielanie moczu, z zarazem usuwanie z organizmu nadmiaru wody i soli mineralnych, które tworzą kamienie moczowe. Łagodzą też podrażnienia i zapalenia w układzie moczowym.
Co więcej, znamiona kukurydzy:
- mogą też chronić nerki przed toksycznymi substancjami i efektami promieniowania gamma wykorzystywanego w radioterapii,
- chronią komórki nerwowe (neuroprotekcja),
- działają antydepresyjne,
- zmniejszają zmęczenie,
- obniżają poziom glukozy i lipidów we krwi,
- przeciwdziałają procesom glikacji (degeneracji białek, m.in. w procesie starzenia się).
Również w rodzimej medycynie ludowej znamiona uważane są też za środek moczopędny i obniżający glikemię, a ponadto afrodyzjak oraz zioło regulujące miesiączki.
Właściwości znamion kukurydzy. Na co są dobre i czy istnieją przeciwwskazania do kuracji?
W ziołolecznictwie znamiona kukurydzy stosuje się w postaci wyciągów wodnych, jako napary albo ekstrakty płynne i suszone.
Surowiec ten wykazuje działanie:
- moczopędne,
- rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg moczowych i przewodów żółciowych,
- przeciwzapalne, szczególnie w obrębie nerek i pęcherza moczowego,
- zwiększające wydalanie z organizmu moczanów, szczawianów i fosforanów,
- lekko żółciopędnie.
Wskazania do stosowania znamion kukurydzy to zwłaszcza:
- stany zapalne nerek,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zapalenie prostaty u mężczyzn,
- obrzęki ciała przy niewydolności krążenia i nerek,
- dna moczanowa.
Pomocniczo można zażywać wyciągi ze znamion w zaburzeniach takich jak:
- kamica nerkowa,
- kamica żółciowa,
- stany zapalne wątroby,
- nadwaga i otyłość.
Jak stosować znamiona kukurydzy? Jakie są przeciwwskazania do kuracji?
Przy stosowaniu surowców leczniczych uzyskiwanych z kukurydzy nie odnotowano jakichkolwiek działań szkodliwych czy niepożądanych. Należą do nich także zarodki, czyli kiełki, które są źródłem cennego oleju, a rzadko – również korzeń rośliny.
Należy jednak pamiętać, że zawarta w znamionach witamina K może zwiększać krzepliwość krwi.
Jak przygotować herbatkę ze znamion kukurydzy?[/b] Wystarczy zalać łyżeczkę suszonego surowca szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, przykryć i odstawić na 5 min, po czym odsączyć i pić taką porcję 3 razy dziennie.
Dawkowanie znamion kukurydzy przy z zaburzeniach pracy układu moczowego i obrzękach (również krążeniowych) dawka znamion to 4-6 g dziennie.
Źródło: Corn Silk (Stigma Maydis) in Healthcare: A Phytochemical and Pharmacological Review Molecules