Spis treści
Najczęstsze objawy wskazujące na kamienie lub piasek w nerkach. Na co zwrócić uwagę?
Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerwowa. Jest to bardzo silny ból odczuwany z boku pleców lub brzucha, promieniujący w kierunku pachwin i uda. Często towarzyszą mu gorączka i dolegliwości żołądkowe.
Zanim jednak dojdzie do tak ataku kolki, kamienie mogą dawać znać o sobie wcześniej. Pierwszym ich symptomem może być piasek widoczny w wydalanym moczu lub na badaniu USG. Zobacz w galerii, jakie objawy mogą wskazywać na obecność złogów w moczowodach.
Takie objawy może dawać kamica nerkowa
Skąd biorą się kamienie i piasek w nerkach?
Kamienie nerkowe to złogi, które powstają, kiedy nerki nie są w stanie rozpuścić określonych substancji chemicznych. W pierwszej fazie powstają z nich kryształki zwana potocznie piaskiem, kolejny etap to już kamienie nerkowe.
Przyczyn powstawania złogów w nerkach jest bardzo wiele. Dzieli się je m.in. ze względu na to, co jest ich głównym budulcem. Dlatego wyróżniamy:
- kamicę szczawianową,
- kamicę moczanową,
- kamicę fosforanową,
- kamica cystynowa.
Dowiedz się więcej: Kamienie nerkowe i piasek w nerkach – rozbijanie i usuwanie złogów w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym
Czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju kamienicy nerkowej to:
- picie zbyt małej ilości płynów,
- otyłość,
- spożywanie dużej ilości białka,
- przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D,
- zaburzenia metaboliczne,
- dna moczanowa lub choroba zapalana jelit.
Jak długo trwa przejście kamienia nerkowego?
O tym, ile będzie trwało „urodzenie” kamienia nerkowego decyduje przede wszystkim rozmiar złogu:
- Najmniejsze, o wielkości poniżej 4 mm w 80 proc. opuszczają moczowód same i zajmuje im to średnio ok. miesiąca.
- Większe kamienie mierzące od 4 do 6 mm częściej wymagają leczenia, choć 60 proc. opuszcza organizm w sposób naturalny. Średnio trwa to ok. 45 dni.
- Pozbycie się dużych kamieni (powyżej 6 mm) zazwyczaj wymaga specjalistycznej pomocy, ponieważ tylko 20 proc. usuwanych jest naturalnie, co może zająć nawet rok.
Istotna jest także lokalizacja kamienia – im bliżej do pęcherza się znajduje, tym większe prawdopodobieństwo (nawet 79 proc.), że opuszczą organizm same.
Lekarz może zlecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy, badania krwi i moczu oraz urografię. W zależności od wyników badań wdrożone może zostać leczenie farmakologicznego. W przypadku większych złogów wdrażane jest leczenie zabiegowe.
Aby przyśpieszyć pozbywanie się kamieni, należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do 2-3 litrów dziennie. Konieczna jest także zmiana diety – powinna zawierać małe ilości soli, cukru, szczawianów i białka.
Źródło: How long to pass kidney stone? Helathline