Masz te objawy? To mogą być kamienie nerkowe lub piasek. Zwróć uwagę na krew w moczu i częste bóle brzucha. Mogą oznaczać kamicę nerkową

Marta Siesicka-Osiak
Kamienie i piasek w nerkach często nie dają żadnych objawów. Jeśli już się pojawią, warto skonsultować je ze specjalistą, który potwierdzi lub wykluczy kamicę nerkową.
Kamienie i piasek w nerkach często nie dają żadnych objawów. Jeśli już się pojawią, warto skonsultować je ze specjalistą, który potwierdzi lub wykluczy kamicę nerkową. korobova1985/123RF
Kamienie nerkowe to bolesny problem medyczny, które dotyka ludzi w każdym wieku. Złogi w drogach moczowych są objawem kamicy nerkowej, mogącej się rozwijać niepostrzeżenie przez długie lata. Jak objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Co może świadczyć o powstawaniu złogów? Sprawdź, jakie symptomy mogą dawać kamienie moczowe, a jakie piasek.

Spis treści

Najczęstsze objawy wskazujące na kamienie lub piasek w nerkach. Na co zwrócić uwagę?

Najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerwowa. Jest to bardzo silny ból odczuwany z boku pleców lub brzucha, promieniujący w kierunku pachwin i uda. Często towarzyszą mu gorączka i dolegliwości żołądkowe.

Zanim jednak dojdzie do tak ataku kolki, kamienie mogą dawać znać o sobie wcześniej. Pierwszym ich symptomem może być piasek widoczny w wydalanym moczu lub na badaniu USG. Zobacz w galerii, jakie objawy mogą wskazywać na obecność złogów w moczowodach.

Takie objawy może dawać kamica nerkowa

Objawy kolki nerkowej i żółciowej można ze sobą pomylić. Wyjaśniamy, jak je odróżnić

Objawy kolki nerkowej i żółciowej można ze sobą pomylić. Wyjaśniamy, jak je odróżnić

Kolka to inaczej skurczowy ból w jamie brzusznej. Może mieć różne pochodzenie. Często jest to kolka nerkowa, która wynika z przemieszczania się w przewodach kamieni moczowych, albo kolka żółciowa czy ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Skąd biorą się kamienie i piasek w nerkach?

Kamienie nerkowe to złogi, które powstają, kiedy nerki nie są w stanie rozpuścić określonych substancji chemicznych. W pierwszej fazie powstają z nich kryształki zwana potocznie piaskiem, kolejny etap to już kamienie nerkowe.

Przyczyn powstawania złogów w nerkach jest bardzo wiele. Dzieli się je m.in. ze względu na to, co jest ich głównym budulcem. Dlatego wyróżniamy:

  • kamicę szczawianową,
  • kamicę moczanową,
  • kamicę fosforanową,
  • kamica cystynowa.

Dowiedz się więcej: Kamienie nerkowe i piasek w nerkach – rozbijanie i usuwanie złogów w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym

Czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju kamienicy nerkowej to:

  • picie zbyt małej ilości płynów,
  • otyłość,
  • spożywanie dużej ilości białka,
  • przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • dna moczanowa lub choroba zapalana jelit.
Objawy odwodnienia nie zawsze są oczywiste. Na to zwróć uwagę w upały!

Objawy odwodnienia nie zawsze są oczywiste. Na to zwróć uwagę w upały!

Odwodnienie grozi latem nie tylko na dworze, a jego symptomy nie zawsze są rozpoznawane na czas. Objawy odwodnienia mogą być bowiem nietypowe, co dotyczy nie tylko małych dzieci. Konsekwencje utraty n...

Jak długo trwa przejście kamienia nerkowego?

O tym, ile będzie trwało „urodzenie” kamienia nerkowego decyduje przede wszystkim rozmiar złogu:

  1. Najmniejsze, o wielkości poniżej 4 mm w 80 proc. opuszczają moczowód same i zajmuje im to średnio ok. miesiąca.
  2. Większe kamienie mierzące od 4 do 6 mm częściej wymagają leczenia, choć 60 proc. opuszcza organizm w sposób naturalny. Średnio trwa to ok. 45 dni.
  3. Pozbycie się dużych kamieni (powyżej 6 mm) zazwyczaj wymaga specjalistycznej pomocy, ponieważ tylko 20 proc. usuwanych jest naturalnie, co może zająć nawet rok.

Istotna jest także lokalizacja kamienia – im bliżej do pęcherza się znajduje, tym większe prawdopodobieństwo (nawet 79 proc.), że opuszczą organizm same.

Lekarz może zlecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG lub tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy, badania krwi i moczu oraz urografię. W zależności od wyników badań wdrożone może zostać leczenie farmakologicznego. W przypadku większych złogów wdrażane jest leczenie zabiegowe.

Aby przyśpieszyć pozbywanie się kamieni, należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów do 2-3 litrów dziennie. Konieczna jest także zmiana diety – powinna zawierać małe ilości soli, cukru, szczawianów i białka.

Co najlepiej pić na nerki? Te zioła złagodzą uciążliwe objawy chorób układu moczowego

Co najlepiej pić na nerki? Te zioła złagodzą uciążliwe objawy chorób układu moczowego

Co pić na nerki? Na zaburzenia pracy tego organu i układu moczowego polecane są herbatki z leczniczych ziół. Działają moczopędnie, oczyszczająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu pomagają przy trudności...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Źródło: How long to pass kidney stone? Helathline

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia