„Na dobre i na złe”, „Znachor”, „Dr House” i inni, czyli dlaczego kochamy seriale i filmy o tematyce medycznej

Gabriela Fedyk
„Ostry dyżur” to jeden z najbardziej kultowych seriali wszech czasów.
„Ostry dyżur” to jeden z najbardziej kultowych seriali wszech czasów. AKPA
Seriale od lat są jedną z ulubionych opcji spędzania wolnego czasu. Losy bohaterów śledzimy z wypiekami na twarzy i zapartym tchem. To, co dzieje się za drzwiami szpitali i przychodni jest szczególnie pociągające dla osób, które czasami korzystają z opieki zdrowotnej, ale chciałyby też wiedzieć więcej i zobaczyć, jak to wygląda od tej drugiej strony. Co sprawia, że tak bardzo lubimy seriale i filmy medyczne?

Spis treści

Serial ze szpitalem w tle. Jak to się mogło udać?

Szpital to miejsce, które raczej nie kojarzy nam się z rozrywką. Odwiedzamy je wtedy, kiedy musimy i niekoniecznie mamy dobre wspomnienia z nim związane. Szpital to co prawda miejsce, gdzie jesteśmy leczeni czy rodzą się dzieci, ale często wiążą się z nim też choroby, cierpienie i śmierć. Jak tak – wydawać by się mogło – nieatrakcyjna przestrzeń może być tak pociągająca dla widzów? Odpowiedzią są akcja, historie ludzi i nierzadko atrakcyjny personel medyczny, pomiędzy którym wybuchają namiętność lub niechęć.

„Ostry dyżur”, „Na dobre i na złe”, „Chirurdzy”, „Przystanek Alaska”, „Dr House” czy kostiumowa „Doktor Quinn” to tylko kilka z tytułów, które na trwałe zapisały się w świadomości widzów i do dziś są przez nich chętnie oglądane. Ich bohaterowie są charakterystyczni, świetnie wykształceni i... nie zawsze wzbudzają naszą sympatię. Mimo to chętnie oglądamy ich perypetie i z niecierpliwością czekamy na kolejne odcinki (o ile nie oglądamy jednego za drugim).

O ulubionych lekarzy z filmów i seriali zapytaliśmy też naszych czytelników. Największym powodzeniem cieszył się profesor Wilczur, ale pojawili się też Gregory House, Michaela Quinn i mniej oczywiści lekarze.

Zobacz, jakie seriale medyczne polecają nasi czytelnicy:

Oglądaj filmy ze śmiesznymi zwierzętami na zdrowie. Przekonaj się, jaki mają wpływ

Oglądaj filmy ze śmiesznymi zwierzętami na zdrowie. Przekonaj się, jaki mają wpływ

Filmik ze śmiesznymi lub słodkimi zwierzątkami potrafi rozjaśnić nawet najgorszy dzień. Urocze pieski, kotki czy pandy w mig poprawiają humor, przywołując uśmiech na twarzy, a czasem rozbawiając do łe...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Seriale z lekarzami i pielęgniarkami bawiąc, uczą nas empatii i dbania o swoje zdrowie

Lekcje biologii albo się lubi, albo nie. Bez względu na to, z której grupy jesteśmy, to seriale i filmy z motywem medycznym wciągają wszystkich. Perypetie medyków i ich pacjentów zwracają naszą uwagę na dobrostan. Przez historie, które oglądamy na ekranach swoich telewizorów czy laptopów, stajemy się bardziej zainteresowani ciałem i jego funkcjami, wzrasta nasza świadomość. Mieszanka medycznych terminów i prostego języka, którym serialowi i filmowi lekarze tłumaczą skomplikowane kwestie swoim pacjentom, sprawiają, że w pewnym sensie stają się bardziej zrozumiałe i dla nas, widzów (choć jeszcze nie potwierdziły to żadne badania).

– Integralność naszego ciała jest niezwykle ważna. Powinniśmy troszczyć się o własne ciało i to leży u jego podstaw – mówił o ludzkiej fascynacji tym, co dzieje się w szpitalach profesor George Ikkos, specjalizujący się w psychiatrii.

Przez seriale medycznie nie tylko zaznajamiamy się z terminami medycznymi czy różnymi chorobami, ale też poznajemy siebie przez doświadczenia innych ludzi. Przeżycia bohaterów często mogą być tymi, które dotyczyły nas lub naszych bliskich. Są przy tym dramatyczne i ekscytujące.

Dr Marian Rissenberg twierdzi, że oglądanie filmów i seriali medycznych aktywuje nasz współczulny układ nerwowy.

– Uruchamia się reakcja walki lub ucieczki, która zwiększa tętno i ciśnienie krwi oraz przekierowuje krew z naszych głównych narządów do kończyn, dzięki czemu możemy walczyć lub biegać i tak dalej – wyjaśnia.

Walka lub ucieczka są związane z poczuciem strachu. Kiedy mamy pewność, że nic nam nie grozi – a tak się dzieje, kiedy oglądamy serial na wygodnej kanapie – jesteśmy podekscytowani akcją.

Tak pies pomaga w leczeniu pacjentów. Jak działa dogoterapia?

Tak pies pomaga w leczeniu pacjentów. Jak działa dogoterapia?

Zajęcia z odpowiednio przeszkolonym psem przynoszą ogromne korzyści u osób z problemami zdrowotnymi. Psi terapeuta wspomaga rehabilitację i rekonwalescencję pacjentów, a przy braku perspektyw na wylec...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Lekarze na ekranie budzą nasz podziw i szacunek

Pokazane w serialu relacje lekarz-pacjent pokazują nam też, jak mogą wyglądać prawidłowe kontakty z personelem medycznym, wzmacniać zasady etyki medycznej, a także sprzyjać większemu zaangażowaniu emocjonalnemu. Bo czy ktoś z nas nie chciałby być leczony przez doktora Burskiego w szpitalu w Leśnej Górze czy trafić na ostry dyżur do doktora Douga Rossa, granego przez Goeorge’a Clooney’a?

Operacja w windzie, jaką przeprowadza stażysta w „Chirurgach”, trudne decyzje, które muszą podejmować lekarze podczas wielogodzinnych dyżurów i gracja, z jaką posługują się narzędziami chirurgicznymi, mogą dać nam wyobrażenie tego, czego nie widzimy na co dzień (o ile w ogóle możemy tego doświadczyć w swoim życiu) i spojrzeć na naszych lekarzy z szacunkiem. Oni robią to naprawdę, nie grając wyuczonych ról, za które aktorzy są uwielbiani i obsypywani nagrodami.

Witamina W, czyli wdzięczność. Jak ją praktykować i dlaczego warto to robić?

Witamina W, czyli wdzięczność. Jak ją praktykować i dlaczego warto to robić?

Marzysz o spokoju wewnętrznym, lepszym samopoczuciu i zdrowiu? Zacznij podobnie, jak ja praktykować wdzięczność! Wystarczy kilka minut każdego dnia, żeby odczuć różnicę w postrzeganiu świata i bliskic...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Ludzkie dramaty, intrygi, romanse i słabości pięknych ludzi, którzy ratują życie

W serialach i filmach medycznych możemy zobaczyć nie tylko siebie czy historie ludzi ze swojego otoczenia. Szpitale w scenariuszach często są miejscem nie tylko chorób, operacji, leczenia czy wypadków, ale też – albo przede wszystkim – siatką skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Historie bohaterów to trudne stosunki z rodzicami, traumatyczne przeżycia, walka o siebie, zakazana miłość czy zmaganie się z nałogiem. Wszystko to jest podane w sterylnych, ale wcale nie nudnych warunkach. Stołówka staje się miejscem rozmów, które nie wszyscy powinni usłyszeć, bufetowa jest powierniczką pracowników szpitala, a przy stole operacyjnym wybuchają namiętne romanse (jak np. między bohaterami „Chirurgów”). Ponownie – z wieloma sytuacjami możemy się utożsamić, a dodatkowo w role wcielają się atrakcyjni aktorzy i aktorki. Przyjemność z oglądania rośnie.

Zobacz fragment serialu „Chirurdzy”:

Procedury medyczne komplikują podejmowanie decyzji, pojawiają się konflikty natury etycznej, kiedy do szpitala trafia ofiara i agresor. W serialach medycznych podejmowane są też różne kwestie społeczne, które dotyczą tematów tabu – chorób psychicznych, przemocy w rodzinie, gwałtów, problemów finansowych czy religii i jej podejścia do niektórych zabiegów.

Nie lubisz poniedziałków? Naukowcy mówią, że to normalne

Nie lubisz poniedziałków? Naukowcy mówią, że to normalne

„Nie lubię poniedziałku” to tytuł kultowej polskiej komedii Tadeusza Chmielewskiego, ale też uczucie, jakim wielu z nas darzy pierwszy dzień tygodnia. Po weekendzie następuje najgorszy moment dla wiel...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

„Proszę Państwa, Wysokie Sądzie, to jest profesor Rafał Wilczur”. Fenomen „Znachora”

Pisząc o serialach i filmach z motywem medycznym w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o „Znachorze” – filmie, który jest emitowany wiele razy w roku przy okazji większości świąt, o czym powstają memy, a ludzie w mediach społecznościowych powiadamiają się wzajemnie, gdzie można obejrzeć film o profesorze Wilczurze w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Wiele osób chce zobaczyć całego „Znachora” choćby dla najsłynniejszej sceny z tego filmu.

Zobacz fragment filmu „Znachor”:

Wzruszająca historia chirurga, który po odejściu żony z ukochaną córką szuka pocieszenia w alkoholu i w dramatycznych okolicznościach traci pamięć, a później leczy jako znachor, wyciska łzy za każdym razem z nawet najbardziej odpornych na rozrzewnienie oczu. Właśnie takie są medyczne filmy i seriale.

Dlaczego muzyka wpada nam w ucho? Zobacz, kiedy stanowi to powód do niepokoju

Dlaczego muzyka wpada nam w ucho? Zobacz, kiedy stanowi to powód do niepokoju

Zdarza ci się w kółko nucić jedną piosenkę, a nawet słyszymy ją w głowie zaraz po przebudzeniu? To całkiem powszechne zjawisko i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Co jednak sprawia, że muzyka wp...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia