Spis treści
Czym jest onycholiza?
Onycholiza to stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Paznokcie pozostają jednak twarde i bez oznak stanu zapalnego.
U większości osób onycholiza występuje przynajmniej raz w życiu, zazwyczaj w sytuacji stłuczenia lub uderzenia paznokcia. Obrazowo można przedstawić to następująco: paznokieć zmienia kolor, zaczyna odstawać, a potocznie mówimy, że schodzi.
W zależności od przyczyny występować może:
- Onycholiza pierwotna – pojawia się u osób, które nadmiernie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym stóp bądź dłoni. Mowa tu o manicure, pedicure. Drażniąco na płytkę paznokcia działają także stosowane w trakcie zabiegów lub podczas domowej pielęgnacji środki, jak na przykład odżywki zawierające formaldehyd. W trakcie ich stosowania zaleca się robienie przerw;
- Onycholiza wtórna – jest skutkiem przebytych bądź występujących chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, liszaj płaski czy łysienie plackowate. Występuje też przy zażywaniu niektórych leków albo przy chorobach ogólnoustrojowych. Wymienić tu należy zwłaszcza nadczynność lub niedoczynność tarczycy, raka płuc, niedokrwistość, cukrzycę, chorobę naczyń obwodowych, ale też powstaje przez pleśnie, dermatofity, drożdżaki, wirus HPV;
- Onycholiza polekowa – pojawia się w wyniku leczenia innych chorób, jak na przykład łuszczycy, trądziku (przy stosowaniu retinoidów), nowotworów (przy chemioterapii). Problem mogą wywołać także leki moczopędne oraz antybiotyki z grupy tetracyklin, które stosuje się głównie w leczeniu chorób skórnych.
Zmiany na paznokciach: co oznaczają białe plamy, bruzdy i pa...
Jak objawia się onycholiza?
Onycholiza objawia się białym zabarwieniem w miejscu, gdzie dochodzi do odwarstwienia paznokcia. Paznokcie przy tym pozostają twarde i gładkie. Odwarstwienie jest widoczne, w sposób wyraźny oddziela się od pozostałej powierzchni paznokcia. Dochodzi do niego na skutek utraty łączności z łożyskiem i wypełnienia wolnej powierzchni powietrzem. Zanika naturalne różowe zabarwienie paznokcia.
Zdarza się, że w miejscu onycholizy dochodzi do nadkażenia, zazwyczaj drożdżakami i bakteriami. Zauważymy je, ponieważ kolor może zmienić się wtedy na szary, żółty, brązowy bądź czarny.
Onycholiza raczej nie boli. Proces odklejania się płytki paznokcia od łożyska przebiega powoli, ale systematycznie. Odczuwalna może być jedynie infekcja bądź odwarstwienie zachodzące w kierunku macierzy. Pod paznokciem, w wolnych przestrzeniach może pojawić się hiperkeratoza. Ta z kolei oznacza nadmierne rogowacenie naskórka. Nieleczona prowadzi do powstania bolesnych pęknięć, nagniotków, bruzd.
Dowiedz się więcej na temat:
Dlaczego paznokieć odchodzi od palca? Przyczyny onycholizy
Przyczyny onycholizy bywają różne. W przypadku nabytego problemu o jego wystąpieniu decydują uwarunkowania genetyczne. Źródłem wtórnej onycholizy może być natomiast:
- choroby wirusowe – opryszczka, półpasiec,
- choroby bakteryjne – zakażenie pałeczką ropy błękitnej, infekcje grzybicze,
- choroby pasożytnicze – świerzb,
- choroby ogólnoustrojowe – zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość, kolagenozy, toczeń rumieniowaty, kiła, rak płuc, łuszczycowe zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate,
- uszkodzenia paznokci z powodu noszenia niewygodnego obuwia,
- szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci (głównie formaldehyd i fenol),
- ostre lub długotrwałe urazy i podrażnienia,
- nadmierna wilgoć,
- niektóre leki, np. tetracykliny, indometacyna, allopurynol, doksorubicyna, bleomycyna, leki moczopędne z grupy tiazydów.