Żółte paznokcie po lakierze, od palenia i przy spowolnieniu wzrostu płytki
Żółte paznokcie nie zawsze wskazują na stan chorobowy. W wielu przypadkach przyczyna wystąpienia przebarwień jest łatwa do wytłumaczenia – kolor płytki może zmienić regularne stosowanie lakieru do paznokci. Po pewnym czasie zawarty w preparacie barwnik wnika w płytkę paznokcia i staje się niemożliwy do usunięcia przy pomocy tradycyjnego zmywacza. Pomóc może dedykowany środek, służący przywracaniu naturalnej transparentności paznokci. Nie jest jednak obojętny dla jego kondycji.
Aby uniknąć powstawania przebarwień paznokci, przed nałożeniem lakieru warto zastosować specjalny podkład (lakier bazowy), który zapobiega przenikaniu barwnika. Żółte przebarwienia na paznokciach mogą pojawić się także po tzw. manicure hybrydowym, co świadczy o niewłaściwym nałożeniu lakieru.
Przy korzystaniu z tego typu zabiegów należy pamiętać, że promieniowanie ze stosowanych lamp UV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów (zwłaszcza w połączeniu ze stosowanym chemikaliami), m.in. czerniaka paznokcia.
Żółte paznokcie u rąk są charakterystyczne dla nałogowych palaczy tytoniu. Dym papierosowy zawiera substancje smoliste, które wnikają w płytkę paznokcia i naskórek palców, powodując ich nieestetyczne przebarwienie. Przybiera ono żółty odcień, a nawet pomarańczowy lub brązowy.
Przebarwienia przeważnie pojawiają się na paznokciach palców, między którymi palacz trzyma papierosa. To istotny defekt kosmetyczny, który znika samoistnie, ale wymaga zerwania z nałogiem. W większości przypadków paznokcie byłego palacza odzyskują transparentność dopiero po kilku tygodniach abstynencji, czasami trwa to jeszcze dłużej. Proces ten można przyspieszyć, traktując palce sokiem z cytryny.
Żółte przebarwienie paznokci może być także rezultatem spowolnienia ich przyrostu, m.in. z wiekiem, w stanach chorobowych czy wskutek stosowania złej diety. W tym przypadku nie dochodzi do faktycznego przebarwienia płytki, a jedynie do pogrubienia jej powierzchni, co skutkuje ograniczeniem jej przejrzystości. W rezultacie wydaje się, że paznokieć jest żółty. Pomóc może polerowanie płytki paznokci za pomocą zestawu polerek o odpowiedniej ziarnistości i równoczesne stosowanie specjalnych preparatów na przebarwienia paznokci, które są dostępne w aptekach.
Żółte paznokcie – przyczyną może być uraz
Żółte paznokcie mogą być efektem wystąpienia urazu mechanicznego, np. uderzenia czy przytrzaśnięcia drzwiami. Charakterystyczne przebarwienie pojawia się w ostatniej fazie gojenia. W tym przypadku żółty kolor paznokcia utrzymuje się tym dłużej, im poważniejsze było jego uszkodzenie. Jeżeli doszło do pęknięcia płytki, następuje przyspieszona regeneracja uszkodzeń, co prowadzi do powstania zgrubień.
Przebarwienie powstałe w następstwie uszkodzenia mechanicznego znika samoistnie. Jeżeli stanowi poważny problem natury kosmetycznej, proces ten można przyspieszyć, korzystając z oferty gabinetów kosmetycznych. W coraz liczniejszych gabinetach podologicznych wykonywane są zabiegi, które szybko przywracają naturalną przejrzystość paznokciom stóp.
Żółte paznokcie u nóg
Żółte paznokcie u nóg mogą świadczyć o niewłaściwym doborze obuwia. Zbyt ciasny but sprawia, że podkulamy palce, a na płytkę paznokcia wywierany jest nacisk. W rezultacie dochodzi do zgrubienia paznokci, przez co tracą swoją one przejrzystość. Efektem jest wrażenie, że są pożółkłe.
Stopy, a co za tym idzie – również paznokcie u stóp, narażone są na rozwój infekcji grzybiczych. Sprzyja temu korzystanie z basenu, pryszniców w siłowni czy hotelowych łazienek bez klapek. W tych miejscach bywa bowiem wiele osób, które w większości przypadków zdejmują obuwie.
Chorobotwórcze grzyby bytują też jednak w środowisku domowym. Idealnymi miejscami do ich rozwoju są dywany, ręczniki, kapcie, a nawet skarpetki. W celu ochrony przed infekcją warto stosować specjalne preparaty do stóp ze składnikami zapobiegającymi wzrostowi grzybów. Na rozwój infekcji szczególnie narażone są osoby z atopowym zapaleniem skóry, które z uwagi na jej ograniczoną naturalną ochronę wykazują mniejszą odporność na działanie drobnoustrojów.
Żółte paznokcie a grzybica
Żółte paznokcie będące efektem zakażenia grzybiczego to niejedyny skutek rozwoju infekcji. W przebiegu choroby często pojawia się także ból. Obecna w paznokciach keratyna stanowi idealną pożywkę dla grzybów. Drobnoustroje atakujące paznokcie wydzielają enzymy, które powodują rozpulchnianie płytki i zmiany jej koloru. Skutkuje to wystąpieniem żółtych, a czasami białych lub brązowych przebarwień oraz zgrubieniem płytki paznokcia, która staje się łamliwa.
Infekcja grzybicza w początkowej fazie rozwoju obejmuje niewielki fragment paznokcia. Jeżeli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, z czasem zacznie rozprzestrzeniać się na całą powierzchnię płytki, doprowadzając do jej zniszczenia. W takim przypadku może dojść nawet do odpadnięcia paznokcia (onycholizy).
Brak leczenia grzybicy paznokci skutkuje też przeniesieniem mikrobów na inne palce. Czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo zakażenia jest uszkodzenie naskórka. Skórki, obrębek naskórkowy i obrębek podpaznokciowy tworzą bowiem pewnego rodzaju izolację, która zapobiega przenikaniu drobnoustrojów chorobotwórczych pod płytkę. Nieprawidłowo wykonywany pedicure i urazy skutkują przerwaniem tej bariery ochronnej.
Żółte paznokcie – przyczyny chorobowe
Żółte paznokcie, w niektórych przypadkach, mogą wskazywać na wystąpienie poważnego schorzenia. Taki symptom może pojawić się w przebiegu chronicznego zapalenia oskrzeli i obrzęku limfatycznego tkanek rąk. W drugim przypadku, w zaawansowanym stadium choroby dochodzi do oderwania paznokcia.
Żółte przebarwienia na paznokciach pojawiają się także jako objaw chorób wątroby, których objawem jest żółtaczka typu A i B.
Żółte paznokcie mogą stanowić też jeden z objawów łuszczycy – choroby o podłożu genetycznym, na której przebieg i nasilenie wpływają zarówno czynniki środowiskowe, jak i upośledzenie funkcji układu immunologicznego.
Łuszczyca paznokci objawia się nie tylko ich żółtym przebarwieniem – występować mogą:
- naparstkowaniem (mikroskopijne zagłębienia w płytce paznokcia),
- onychodystrofią (występowanie białego obszaru u nasady paznokcia),
- onycholizą (oddzieleniem płytki od łożyska),
- powstawaniem poprzecznych wgłębień wzdłuż płytki i krwawych wylewów w formie podłużnych linii.
Zespół żółtego paznokcia
Żółte paznokcie mogą być objawem dość rzadkiego zespołu żółtego paznokcia, który najczęściej towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, zakaźnym i nowotworowym. Występuje wtedy wyraźne pogrubienie jego płytki z żółtym przebarwieniem, które może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp.
Poza zgrubieniem płytki i żółtym przebarwieniem pojawiają się symptomy takie jak:
- spowolniony przyrost paznokcia,
- bruzdowata powierzchnia płytki,
- deformacja wolnego brzegu paznokcia.
Żółte paznokcie – leczenie
Żółte paznokcie, będące objawem chorobowym, wymagają leczenia przyczynowego, nie zabiegów kosmetycznych. W przypadku grzybicy wymagane jest podawanie leków miejscowych i doustnych, a terapia może trwać nawet 6 miesięcy.
Leczenie łuszczycy jest trudne i długotrwałe. Najczęściej stosuje się maści z witaminą A i mocznikiem, kwasem salicylowym, kortykosteroidami. Sterydy są też czasem podawane w formie zastrzyków. Zastosowanie znajduje też fototerapia i fotochemioterapia. Konieczne jest wprowadzenie do diety zwiększonych ilości niezbędnych nienasyconych kwasów omega-3 .
Domowe sposoby wybielania paznokci polegają na nacieraniu płytki sokiem z cytryny. Po kilku minutach paznokcie należy umyć, a skórki nawilżyć skórki. Dobre rezultaty może też dać moczenie paznokci w podgrzanym mleku lub roztworze szarego mydła.