Masz czerwone plamki na skórze? To rubinki. Nie zdobią, a mogą nawet oznaczać chorobę. Jak się ich pozbyć?

Monika Góralska
Rubinki, wbrew nazwie, nie zdobią, ale są raczej uważane za defekt. W dodatku ich pojawienie się może zwiastować chorobę.
Rubinki, wbrew nazwie, nie zdobią, ale są raczej uważane za defekt. W dodatku ich pojawienie się może zwiastować chorobę. Andrii Pohranychnyi/gettyimages.com
Zauważyłeś ostatnio na swojej skórze drobne, czerwone plamki? To mogą być rubinki, a dokładnie naczyniaki rubinowe. Pojawiają się one wraz z wiekiem, ale mogą też być objawem choroby. Czy naczyniaki rubinowe są groźne? Sprawdź, czy można i jak się ich pozbyć.

Spis treści

O czym świadczą rubinki na ciele? Czy naczyniaki rubinowe są groźne?

Rubinki to tak właściwie naczyniaki rubinowe (naczyniaki starcze). Są to niezłośliwe zmiany na skórze, które powstają na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych. Te małe czerwone, bordowe lub fioletowe plamki przypominają pieprzyki, które najczęściej pojawiają się na na twarzy, szyi, ramionach i klatce piersiowej. Mogą występować u niemowląt, ale w takim przypadku znikają do 12. roku życia. Częściej jednak występują one u osób po 30. roku życia, a ich ilość na skórze wzrasta u osób po 60. roku życia.

Rubinki, wbrew nazwie, nie zdobią, ale są raczej uważane za defekt. W dodatku ich pojawienie się może zwiastować chorobę.
Rubinki, wbrew nazwie, nie zdobią, ale są raczej uważane za defekt. W dodatku ich pojawienie się może zwiastować chorobę.
Andrii Pohranychnyi/gettyimages.com

Może się wydawać, że są one tylko defektem kosmetycznym, ale ich pojawienie się może mieć związek z twoim stanem zdrowia. Rubinki mogą więc być wynikiem różnych czynników, takich jak:

  • zmiany hormonalne – szczególnie u kobiet w ciąży, podczas menopauzy lub przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych,

  • choroby wątroby – w przypadku problemów z wątrobą, takich jak marskość wątroby,

  • czynniki genetyczne – występowanie w rodzinie,

  • wiek – w miarę starzenia się skóry, naczynia krwionośne mogą się osłabiać, co sprzyja powstawaniu rubinków,

  • nadmierne opalanie – długotrwałe wystawianie skóry na słońce może prowadzić do powstawania zmian naczyniowych,

  • przewlekły stres,

  • choroby autoimmunologiczne i inne schorzenia.

W większości przypadków rubinki nie są groźne. Zwykle są to zmiany kosmetyczne, które nie wpływają na zdrowie ogólne. Nie mają też tendencji do zezłośliwienia. Jednak jeśli pojawiają się nagle w dużej liczbie lub w połączeniu z innymi objawami (np. bólem, zmianami na innych częściach skóry), warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze choroby, takie jak problemy z wątrobą czy zaburzenia hormonalne.

Leczenia naczyniaków rubinowych nie jest konieczne. Jak zlikwidować rubinki?

Jeśli naczyniakom rubinowym nie towarzyszą objawy takie jak swędzenie, ból czy nagła zmiana kształtu lub zabarwienia to nie są one groźne i nie musisz się nimi martwić. Jeśli jednak coś cię zaniepokoi udaj się do dermatologa, aby wykonać niezbędne badania i rozwiać swoje wątpliwości.

Czasem jednak rubinki pojawiają się w widocznych miejscach, np. na twarzy i wtedy chcemy się ich pozbyć. Jak zlikwidować rubinki? Istnieje kilka metod usuwania naczyniaków rubinowych w sytuacji, gdy stanowią one jedynie problem kosmetyczny:

  • laseroterapia – użycie lasera (np. lasera pulsacyjnego) pozwala na skuteczne usunięcie rubinków, ponieważ światło lasera jest pochłaniane przez czerwone krwinki, co prowadzi do zniszczenia zmienionych naczyń. Jest to najczęściej wybierana i najbezpieczniejsza metoda usuwania naczyniaków,

  • krioterapia – polega na zamrażaniu zmienionych miejsc ciekłym azotem, co powoduje zniszczenie rozszerzonych naczyń,

  • elektrokoagulacja – wykorzystuje prąd elektryczny do usunięcia zmian naczyniowych,

  • chirurgiczne wycięcie – w rzadkich przypadkach, gdy inne metody zawodzą, rubinki mogą być usunięte za pomocą skalpela.

Jeśli rubinki nie stanowią problemu zdrowotnego, a tylko estetyczny, konsultacja z dermatologiem pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia