Spis treści
Nowe przepisy dotyczące edukacji w centrach zdrowia psychicznego
Od 1 września 2024 roku wchodzi w życie przepis nakładający obowiązek organizacji edukacji w centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (II poziom referencyjny) w trakcie roku szkolnego.
Dwa resorty zadbają wspólnie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Dwa ministerstwa połączą siły w celu poprawienia zdrowia psychicznego dzieci. Resort zdrowia przygotował projekt, przewidujący współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Podczas posiedzenia sejmow...
Zmiany w rozporządzeniu dot. edukacji na oddziale psychiatrycznym
Początkowo Ministerstwo Zdrowia proponowało usunięcie tego obowiązku, uzasadniając, że jego realizacja jest w wielu przypadkach niemożliwa. Problemy zgłaszali świadczeniodawcy i samorządy. W obecnej wersji przepis przewiduje, że "realizacja świadczeń w oddziale dziennym odbywa się wraz z realizacją obowiązku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń w czasie roku szkolnego".
W trakcie konsultacji społecznych pojawiła się propozycja wykreślenia fragmentu: "w miejscu udzielania świadczeń". Jednak we wtorek do komisji prawniczej i do ogłoszenia skierowano inną wersję rozporządzenia. Nowe przepisy umożliwiają realizację edukacji w następujących formach:
- na oddziale specjalnym,
- w szkole specjalnej zorganizowanej w podmiocie leczniczym,
- z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (jeśli nie zorganizowano szkoły specjalnej),
- w ramach indywidualnego nauczania (w tym na odległość).
Dodatkowo, pacjent przebywający na oddziale dziennym będzie mógł uczęszczać do swojej szkoły, jeśli będzie to korzystne dla jego procesu zdrowienia.
Przeczytaj także: 10 recept zdrowia psychicznego
Opinie ekspertów
Prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik MZ do spraw reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, w ramach konsultacji społecznych zaznaczyła, że terapia dziecka przy „szkole w chmurze” lub zdalnym nauczaniu online może wzmacniać przyczyny zaburzeń lub objawów wśród niepełnoletnich pacjentów.
Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreśliła, że pacjenci oddziałów dziennych mają zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, co sprawia, że mają duże trudności w realizacji obowiązku szkolnego. "Niezwykle istotna zatem jest współpraca ze środowiskiem szkolnym, możliwość wzmacniania umiejętności szkolnych u dziecka lub nastolatka" – podkreśliła.
Przepis ma wejść w życie 1 września 2024 roku.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Te objawy powinny zwrócić naszą uwagę
Zdrowie psychiczne młodych osób jest dziś jednym z częściej podejmowanych tematów. Nie bez przyczyny. Jak pokazują badania, nastolatkowie potrzebują w tym zakresie pilnej pomocy. Wśród dwóch najczęści...
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: