Zdrowie psychiczne Polaków pod lupą Ministerstwa Zdrowia. Nowy projekt przewiduje wiele zmian. Będzie lepiej?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży, leczenie uzależnień, a także określenie czasu przeznaczonego dla pacjenta – m.in. te kwestie są poruszane w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Sprawdź, co się zmieni.

Spis treści

Co zrobić z nastolatkiem, który jest uzależniony? Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia

Resort zdrowia pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Przewiduje on m.in. możliwość zaangażowania specjalisty psychoterapii uzależnień w terapię dzieci w kryzysie psychicznym.

Młoda dziewczyna rozmawiająca z terapeutką
Zgodnie z projektem ministra zdrowia pracę w placówkach leczenia uzależnień będą mogły podjąć osoby od rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinie psychoterapii. freepik

Większość zmian, jakie są przewidziane w projekcie, dotyczy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Jest ona zorganizowana na trzech poziomach referencyjnych:

  1. w środowisku pacjenta (zespoły i ośrodki opieki) – I,
  2. w Centrach Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży – II,
  3. w ośrodkach wysokospecjalistycznych – III.

Projekt wprowadza możliwość fakultatywnego zaangażowania specjalisty psychoterapii uzależnień na wszystkich poziomach referencyjnych. Jak wyjaśniono, wynika to z rozpowszechnienia uzależnień wśród małoletnich.

Czytaj też: Do psychiatry powinny trafiać dzieci i młodzież z zaburzeniami, a nie problemami

Nie tylko uzależnienia. Kto może być terapeutą środowiskowym

To jednak nie wszystkie zmiany. Na I poziomie referencyjnym terapeutą środowiskowym od 1 czerwca 2025 r. będą mogły być następujące osoby:

  • osoba z certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje „Prowadzenie terapii środowiskowej dzieci i młodzieży”,
  • absolwent lub osoba w trakcie studiów podyplomowych z terapii środowiskowej,
  • osoba z tytułem magistra nauk społecznych, nauk o zdrowiu, nauk medycznych z co najmniej rokiem udokumentowanego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Terapeuta środowiskowy będzie mógł pełnić rolę drugiego terapeuty w trakcie sesji psychoterapii rodzinnej oraz sesji psychoterapii grupowej. Dodano także możliwość realizacji sesji wsparcia psychospołecznego przez terapeutę środowiskowego.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest psychologiem? To nie takie proste. Ekspertka wyjaśnia

Jak sprawdzić, czy ktoś jest psychologiem? To nie takie proste. Ekspertka wyjaśnia

Coraz więcej osób potrzebuje wsparcia psychicznego. Będąc w kryzysie, nie zawsze pomyślisz o tym, żeby zapytać psychologa o jego kwalifikacje czy dyplom. Nie ma też rejestru psychologów, przez co nieł...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Dodatkowe świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej

Projekt ministra zdrowia zakłada też wprowadzenie dwóch dodatkowych świadczeń:

  • sesji treningowej grupowej,
  • sesji psychoterapii wielorodzinnej.

Proponowane jest też wydzielenie sesji wsparcia psychospołecznego w formie konsultacji interwencyjnej. W projekcie dodano warunek posiadania przez świadczeniodawcę testów psychologicznych i kwestionariuszy do diagnozy zaburzeń i problemów psychicznych.

Superwizje dla prowadzących sesje psychoterapii ma zastąpić superwizja zespołowa, a zasady dotyczące czasu superwizji mają być bardziej elastyczne.

W odniesieniu do II poziomu referencyjnego projekt wprowadza nowe świadczenia: poradę psychologiczną diagnostyczną, poradę psychologiczną kontrolną, które będą realizowane przez specjalistę w dziedzinie psychologii klinicznej. Projekt uelastycznia zasady dotyczące prowadzenia konsylium oraz sesji koordynacji. Z kolei w ramach świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez psychologa klinicznego, zatrudnionego na II poziomie referencyjnym, wprowadzono superwizję procesu diagnostycznego. Zaproponowano też zniesienie ograniczeń dotyczących listy rozpoznań pacjentów mogących korzystać na II poziomie referencyjnym ze świadczeń sesji psychoterapii.

Psycholog lub psychiatra dla każdego! Zgłoś się za darmo i bez skierowania

Psycholog lub psychiatra dla każdego! Zgłoś się za darmo i bez skierowania

Problemy ze snem, nerwowość, brak chęci do życia to tylko niektóre objawy jakie może odczuwać osoba w kryzysie psychicznym. Pacjenci z takimi zaburzeniami często mają jednak problem z uzyskaniem pomoc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Autyzm dziecięcy i nie tylko. Zdrowie psychiczne dzieci pod lupą

Projekt resortu zdrowia zakłada, że w przypadku osób poniżej 5. roku życia obowiązkowe będzie uwzględnianie w sprawozdaniach do NFZ diagnozy zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną zaburzeń psychicznych i rozwojowych w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa (DC-05).

Do porady kompleksowo-konsultacyjnej dla osób z autyzmem dziecięcym dodano możliwość wykonania badania logopedycznego lub pedagogicznego. Projekt przewiduje także, że uprawnionym do realizacji tego świadczenia w (w przypadku osoby powyżej 18. roku życia) będzie także lekarz specjalista w dziedzinie neurologii.

Młodzi Polacy jak zombie! Przerażające wyniki raportu „Młodzi vs Mobile"

Młodzi Polacy jak zombie! Przerażające wyniki raportu „Młodzi vs Mobile"

Prawie 90 proc. młodych Polaków spędza od 2 do 10 godzin dziennie patrząc w ekran, a co 10. mógłby funkcjonować bez telefonu najwyżej godzinę – wynika z raportu „Młodzi vs Mobile”. Taka tendencja może...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Ile czasu powinna trwać wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego? Ministerstwo Zdrowia ustala konkretny czas

Według projektu porada lekarska kontrolna będzie mogła być realizowana w formach 15-minutowych. Dodany został opis wstępnej porady diagnostycznej, a także opisane zostały rodzaje pobytów: diagnostyczny i terapeutyczny, które są realizowane w ramach świadczenia dziennego psychiatrycznego rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży.

Co ważne, określone zostało, jakiego rodzaju oddziaływania terapeutyczne muszą być realizowane i ile minut poszczególnych oddziaływań świadczeniodawca ma zaoferować świadczeniobiorcy. Uzupełnione zostały też warunki realizacji poszczególnych świadczeń:

  • porada psychologiczna diagnostyczna,
  • sesja psychoterapii indywidualnej,
  • sesja psychoterapii grupowej.

Zmiany w odniesieniu do III poziomu referencyjnego umożliwią pełnienie dyżurów medycznych przez lekarza w trakcie specjalizacji z psychiatrii.

Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć

Ile powinna trwać wizyta u lekarza rodzinnego? Zobacz, co warto wiedzieć

Lekarz rodzinny to lekarz pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku, najczęściej w w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). To do niego zgłaszamy...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Kto może prowadzić terapię uzależnień?

Zgodnie z projektem ministra zdrowia pracę w placówkach leczenia uzależnień będą mogły podjąć osoby od rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinie psychoterapii. Ma się to przyczynić do redukcji wakatów w placówkach leczenia uzależnień. Taka zmiana umożliwiłaby także ubieganie się o dofinansowanie szkolenia specjalizacyjnego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Jak zaznacza resort zdrowia, praca przez cały okres specjalizacji odbywałaby się pod nadzorem specjalisty psychoterapii uzależnień, a jej zakres byłby dostosowany do rozwijanych kompetencji.

Projekt wprowadza też do wykazu świadczeń gwarantowanych przezczaszkową stymulację magnetyczną. Metoda ta została zarekomendowana ministrowi zdrowia przez ekspertów zdrowia psychicznego w terapii epizodów depresyjnych i zaburzeń nawracających i uzyskała rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Rozporządzanie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są zasady dotyczące kwalifikacji personelu realizującego świadczenie terapii środowiskowej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia