Nie zgadniesz, co może być powodem tego, że nie możesz schudnąć! Lekarz wyjaśnia, co może utrudniać odchudzanie. To m.in. twoje kosmetyki

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zrzucenie zbędnych kilogramów może być wyzwaniem. Jeżeli twój stan zdrowia tego wymaga, możesz mieć zalecenie, żeby schudnąć. A co, kiedy mimo stosowania się do wskazówek lekarza lub dietetyka waga ani drgnie? Lekarz wyjaśnia, co może blokować spadek wagi. Powód może cię zaskoczyć. Zwróć na to uwagę.

Spis treści

Co hamuje proces odchudzania?

Odchudzanie może być długotrwałym procesem. Jeśli od dłuższego czasu zmagasz się z nadwagą i nie możesz schudnąć, twoim problemem może nie być dieta ani rodzaj ćwiczeń, jakie wykonujesz, ale... kosmetyki.

Związki obesogenne związki można znaleźć niemal wszędzie.
Związki obesogenne związki można znaleźć niemal wszędzie. prostooleh/freepik/The Doctors Kitchen/Instagram

Dr Rupy Aujla w swoim podkaście  The Doctor's Kitchen zbadał koncepcję „obesogenów”, czyli obcych związków chemicznych, które zakłócają homeostazę metabolizmu lipidów, prowadząc do nadwagi i otyłości. Lekarz wyjaśnił, w jaki sposób mogą one utrudniać odchudzanie.

Co ciekawe, niektóre substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną mogą wpływać na regulację apetytu, magazynowanie tłuszczu oraz ogólną wagę ciała. Produkty, które mogą się przyczyniać do tego, że nie możesz schudnąć, to m.in. kosmetyki do makijażu, balsamy, kremy do golenia, a nawet niektóre meble.

– To wszystko brzmi bardzo przerażająco, ale musimy prowadzić bardziej pragmatyczne rozmowy na temat nie tylko żywności, którą spożywamy, ale także środowiska, w którym spożywamy żywność... Zasadniczo działają one w niektórych przypadkach poprzez naśladowanie lub blokowanie działania twoich prawdziwych hormonów ze względu na ich zdolność do wiązania, lub zakłócania tych receptorów hormonalnych – powiedział dr Aujla.

Co może blokować spadek wagi? Lekarz wymienia produkty obesogenne

Lekarz ostrzega, że związki obesogenne związki można znaleźć niemal wszędzie.

– Te chemikalia są obecne w szerokiej gamie produktów, których używamy na co dzień. Tworzywa sztuczne, chemikalia stosowane do mebli, produkty higieny osobistej, butelki dla niemowląt, a także żywność – wymienił lekarz.

Na liście produktów prowadzących do otyłości znajduje się też ultra przetworzona żywność i ta o niskiej zawartości błonnika, ale wysokiej zawartości cukru. Brak świeżych owoców i warzyw w jadłospisie tylko pogarsza ich tuczące działanie.

Znanym czynnikiem, który powoduje otyłość, jest BPA, ale na liście znajdują się też m.in. nieodżywcze substancje słodzące. Dr Aujla dodał, że wiele innych obesogennych substancji chemicznych wciąż pozostaje niezidentyfikowanych przez naukę.

Co powodują obesogeny?

Obesogeny nie tylko wpływają na wybory żywieniowe lub utrudniają organizmowi spalanie tłuszczu, ale mogą też prowadzić do przyrostu masy ciała i innych poważnych problemów zdrowotnych.

– To zakłócenie może wpływać na tempo metabolizmu, kontrolę apetytu, magazynowanie tłuszczu i adipogenezę. Może to zwiększyć liczbę komórek tłuszczowych w organizmie, a także zmiany metaboliczne – powiedział lekarz. – Mogą również zakłócać rozkład i wykorzystanie tłuszczów, co prowadzi do gromadzenia się tłuszczu i wpływa na regulację sytości. Co najbardziej niepokojące, niektóre obesogeny mogą wpływać na skład mikrobiomu jelitowego – dodał ekspert.

Może to oznaczać, że nawet zdrowa dieta może nie przekładać się na prawidłowe odżywianie organizmu, zamiast tego zamieniając pokarm w zmagazynowany tłuszcz.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia