Spis treści
Co to jest afrodyzjak?
Afrodyzjak to według definicji środek zwiększający libido, czyli popęd płciowy. Tę ważną funkcję przypisywano od zamierzchłych czasów najróżniejszym produktom – często nawet na podstawie samego ich wyglądu. Z tego powodu do tej grupy zaliczano szereg różnych produktów, których stosowanie najczęściej nie przynosiło żadnych efektów.
Dziś do dyspozycji mamy wyniki badań naukowych, które potwierdzają korzystny wpływ na sferę seksualną tylko w przypadku niektórych z osławionych składników. Znamy też mechanizm działania tych najskuteczniejszych. Są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne, a wiele z nich jest nawet składnikiem codziennej diety.
Zobacz w naszej galerii Najlepsze afrodyzjaki na poprawienie libido o działaniu potwierdzonym w badaniach.
Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn
Afrodyzjaki najczęściej działają wielotorowo, niezależnie od płci. Wiele z nich należy do grupy adaptogenów, które zwiększają możliwości adaptacyjne organizmu do warunków fizycznego i psychicznego stresu, wpływając korzystnie na układ hormonalny. Inne zapewniają niezbędne związki dla prawidłowej pracy narządów rozrodczych, substancje wspomagające o działaniu hormonów, a także takie, które usprawniają krążenie krwi i jej dopływ do stref erogennych.
Zobacz: Hormony miłości to magiczny koktajl związków. Jak zakochanie działa na organizm?.
Działanie afrodyzjaków polega nie tyle na doraźnej stymulacji organizmu, ale na poprawie jego funkcjonowania w sytuacji niedomagań, również w sferze seksualnej. W przypadku mężczyzn to najczęściej zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, a u kobiet – problemy z odczuwaniem pożądania i podnieceniem.
Jakie są afrodyzjaki?
Afrodyzjaki w postaci gotowych preparatów nie zawsze zawierają substancje w pełni bezpieczne, co dotyczy m.in. osławionej hiszpańskiej muchy, która tak naprawdę jest chrząszczem. Zawiera toksyczną kantarydynę i z tego powodu jej stosowanie nie jest zalecane. Może wywoływać zapalenie dróg moczowych i zaburzać trawienie. Nie poprawia też popędu płciowego, a jedynie drażni zakończenia nerwowe.
Do niepolecanych składników należy również johimbina, która jest uznawana za substancję niebezpieczną. Efekty uboczne zażycia to nieregularne lub szybkie tętno, zaburzenia pokarmowe, niewydolność nerek, napady drgawek czy nawet zawał serca.
Sprawdź również: Przyciągniesz do siebie obiekt uczuć jak magnes. Czy feromony naprawdę działają?
W celu poprawy ochoty na seks najlepiej postawić na bezpieczne substancje naturalne nie tylko ziołowe, ale również takie, które znajdują się w produktach spożywczych. Spośród najlepiej poznanych roślin warto polecić te, których wyciągi występują w postaci suplementów diety lub są spożywane jako normalna część jadłospisu.
Czytaj także: Korzeń maca to naturalny afrodyzjak, działa na niskie libido i płodność
W przypadku surowców ziołowych należy jednak pamiętać, że chociaż były i są używane w charakterze naturalnych leków, poświęcone im badania nie spełniają nowoczesnych kryteriów oceny skuteczności i bezpieczeństwa, stosowanych w odniesieniu do leków chemicznych. W kwestii ich przyjmowania i dawkowania warto stosować się do wytycznych fitoterapii.
Które naturalne afrodyzjaki naprawdę działają? Zobacz w naszej galerii: