Nalewka z lipy na wzmocnienie odporności, gorączkę i kaszel. Obniża ciśnienie i cholesterol. Podajemy tradycyjny przepis na nalewkę z lipy

Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Nalewka z kwiatów lipy to babciny środek stosowany w celu łagodzenia różnych dolegliwości. Eksperci medycyny naturalnej zalecają spożywanie tego trunku w przypadku przeziębienia, grypy i innych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nalewka z kwiatów lipy sprawdzi się również przy umiarkowanym nadciśnieniu tętniczym i wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Sprawdź, kto powinien unikać tej zdrowotnej mikstury oraz poznaj prosty babciny przepis na nalewkę z kwiatów lipy.

Spis treści

Przepis na tradycyjną nalewkę z lipy

Lipa to ceniony surowiec zielarski, który od wieków wykorzystywany jest do przygotowania leczniczych naparów, syropów i nalewek. Napary z jej kwiatów działają rozgrzewająco i napotnie, dzięki czemu w łagodny sposób obniżają gorączkę.

Nalewka z kwiatów lipy w karafkach
Nie przekraczaj ustalonej dawki leczniczej nalewki z lipy, która wynosi maksymalnie 30 kropli dziennie. Shaiith/gettyimages.com

Aby zachować cenne właściwości kwiatów lipy, warto latem zrobić leczniczą nalewkę. Jej przygotowanie jest proste i wymaga użycia tylko kilku produktów. Niektórzy dodają do niej również cenne liście rośliny, jednak wtedy ma ona lekko gorzki smak.

Czytaj także: Ten darmowy kosmetyk i lek rośnie na drzewie. Zbieraj właśnie teraz. Wygładzi cerę, nawilży włosy, pomoże na bezsenność. Wypróbuj przepisy

Składniki na nalewkę z kwiatów lipy:

  • 300 g kwiatów lipy,
  • 500 ml wódki 40 proc.,
  • 300 ml spirytusu rektyfikowanego,
  • 200 ml wody,
  • 450 g cukru,
  • sok z jednej cytryny.

Jak przygotować nalewkę lipową?

  1. Kwiaty należy zabierać w słoneczne przedpołudnie, następnie rozłożyć na ściereczce i pozostawić na 45-60 minut, aby pozbyć się ewentualnych owadów.
  2. Oczyszczone kwiaty umyć i wrzucić do dużego słoika.
  3. Zalać całość alkoholem i ostawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie, pamiętając o tym, żeby co 3 dni potrząsnąć słoikiem.
  4. Po tym czasie przecedzić miksturę przez sito lub grubą gazę. Alkohol wlać ponownie do słoika.
  5. Przygotować syrop cukrowy – zagotować cukier z wodą i mieszać do momentu uzyskania lekko gęstej konsystencji.
  6. Syrop przelać do alkoholu, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek i pozostawić w ciemnym miejscu na 2-3 miesiące.
  7. Po tym czasie lecznicza nalewka jest gotowa do spożycia.

Właściwości lecznicze nalewki z lipy. W jakich dolegliwościach pomaga nalewka lipowa?

Kwiaty lipy stanowią bogate źródło związków antyoksydacyjnych, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Dodatkowo substancje te łagodzą stan zapalny w organizmie i spowalniają proces starzenia się komórek.

Ziele lipy, a szczególnie jej kwiaty, obfitują w olejki eteryczne, które wykazują działanie przeciwzapalne i lekko przeciwbólowe, dlatego często są wykorzystywane w przypadku zapaleń jamy ustnej i chorób górnych dróg oddechowych. Dodatkowo lipa jest źródłem substancji śluzowych, które działają ochronnie na błony śluzowe – nalewka z lipy łagodzi podrażnienia dróg oddechowych i wspiera walkę z uporczywym kaszlem.

Nalewka z kwiatów lipy to również źródło kwasów fenolowych, w tym galusowego i kawowego, który zmniejsza oksydację cholesterolu frakcji LDL, a dzięki temu w pewnym stopniu zapobiega powstawaniu i odkładaniu się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych.

Ze względu na właściwości prozdrowotne nalewkę z lipy zaleca się spożywać przy różnych schorzeniach i dolegliwościach, do których należą:

  • kaszel,
  • gorączka i dreszcze,
  • katar,
  • umiarkowane nadciśnienie tętnicze krwi,
  • podwyższone stężenie cholesterolu frakcji LDL we krwi,
  • objawy niestrawności, w tym zgaga, ból i skurcze brzucha oraz zaparcia.

Należy pamiętać, że ta lecznicza mikstura nie jest lekiem, w związku z czym nie zastąpi terapii farmakologicznej. Dodatkowo fitoterapeuci zaznaczają, że można ją stosować tylko w przypadku pojawienia się dolegliwości, a nie jako element profilaktyki zdrowotnej.

Kto powinien unikać nalewki z kwiatów lipy?

Nalewka w swoim składzie zawiera znaczną ilość alkoholu, który wykazuje niekorzystny wpływ na organizm, dlatego nie należy przekraczać ustalonej dawki leczniczej, która wynosi maksymalnie 30 kropel dziennie.

Kto nie powinien spożywać tej leczniczej mikstury? Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić:

  • kobiety ciężarne i karmiące,
  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,
  • osoby z alergią na lipę,
  • osoby z niewydolnością serca.

Jeśli po wypiciu nalewki pojawią się reakcje niepożądane, należy bezzwłocznie udać się do lekarza prowadzącego.

Dodaj firmę Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia