Może sfałszować wyniki badań krwi. Ekspertka mówi, jak prawidłowo przygotować się do pobrania krwi

Marta Siesicka-Osiak
Przed pobraniem krwi niektóre suplementy powinny zostać odstawione nawet 5 dni wcześniej.
Przed pobraniem krwi niektóre suplementy powinny zostać odstawione nawet 5 dni wcześniej. jcomp/Freepik
Nadczynność tarczycy, zatrucie witaminą D, podejrzenie cukrzycy – to tylko niektóry z chorób, które mogą zostać błędnie zdiagnozowane podczas badania krwi. Winna temu może być suplementacja z pozoru niewinną witaminą, wpływającą na wygląd naszych włosów i paznokci. Zobacz, czego należy unikać przed pobraniem krwi.

Spis treści

Te czynniki wpływają na wyniki badań krwi. To nie tylko jedzenie i picie!

Renata Adamkiewicz-Flis, diagnosta laboratoryjny z Centrum Medycznego Damiana, opowiedziała nam, jak prawidłowo przygotować się do pobrania krwi. Oprócz tego, co jemy i pijemy, na wyniki badań, mają wpływ także inne czynniki.

– Warto udać się na pobranie krwi w godzinach porannych, czyli między godziną 7:00 a 10:00 rano. Niektóre parametry wykazują inne stężenie w zależności od pory dnia. Dodatkowo, na wynik oznaczenia wpływa jedzenie, aktywność fizyczna, stres, które jako czynniki stają się coraz bardziej prawdopodobne, im później po przebudzeniu udajemy się do punktu pobrań – tłumaczy specjalistka.

Dodaje, że kolejnym ważnym elementem prawidłowego przygotowania pacjenta do pobrania krwi jest to, aby na badanie przyszedł po przespanej nocy. Radzi, aby w miarę możliwości zmniejszyć stres, który niestety często wpływa na wyniki – zwłaszcza hormonów czy glukozy.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zaleca, aby unikać wykonywania badań w trakcie trwania miesiączki poza sytuacjami nagłymi i wyjątkowymi. W trakcie menstruacji niektóre oznaczane parametry się zmieniają np. morfologia krwi czy parametry związane z gospodarką żelazową.

Więcej o tym, jak prawidłowo przygotować się do pobrania krwi, przeczytasz tu: Ekspertka radzi co i kiedy jeść przed pobraniem

Leki i suplementy a pobranie krwi. Co może nam zaszkodzić?

Specjalistka podkreśla, że ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem w przygotowaniu do badania, jest kwestia przyjmowania leków i suplementów. Zaleca skonsultować się ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, które leki należy odstawić przed pobraniem krwi, a których nie, ponieważ ma to nieraz kluczowe znaczenie w monitorowaniu procesu leczenia.

Zwraca szczególną uwagę na suplementację preparatami zawierającymi popularną aktualnie biotynę:

– Takie suplementy powinny zostać odstawione na około minimum 3 dni przed badaniem krwi. Biotyna wpływa na oznaczenie parametrów związanych m.in. z chorobami tarczycy i może dać wyniki sfałszowane – tłumaczy.

Dlaczego biotyna wpływa na wyniki badań? Dzieje się tak, ponieważ ta witamina z grupy B (nazywana także B7 lub witaminą H), może wiązać się kompleksem streptawidyna (awidyna)-biotyna używanym w technice laboratoryjnej i prowadzić do zafałszowywania wyników badań krwi.

Przyjmowanie biotyny może zaniżyć niektóre parametry np. związane z pracą tarczycy (TSH) czy ciążą (BHCG) lub je podwyższyć – estradiol, FT3, FT4, kortyzol, testosteron i witamina D3.

Wśród potencjalnych błędów w diagnostyce, związanych z pobraniem krwi w czasie suplementacji biotyną, wymienia się stwierdzenie m.in.

  • nadczynności tarczycy,
  • zatrucia witaminą D,
  • cukrzycy,
  • niedoczynności przysadki,
  • hiperkortyzolemii.

Osoby przyjmujące duże dawki biotyny ze względów zdrowotnych, powinny odstawić ją pod okiem lekarza na ok. 5 dni przed planowanym pobraniem krwi, a suplementujące do 30 mcg dziennie – na około 3 dni przed pobraniem.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia