Masz zmęczone oczy? Wypróbuj tę metodę. Zasada 20-20-20 zrelaksuje Twój wzrok

Gabriela Fedyk
Korzystanie z urządzeń elektronicznych męczy oczy. Warto stosować zasadę 20-20-20
Korzystanie z urządzeń elektronicznych męczy oczy. Warto stosować zasadę 20-20-20 karlyukav/freepik
Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona, laptopa, tabletu i innych urządzeń może nadwyrężyć wzrok. Zmęczone oczy powodują dyskomfort, mogą frustrować i irytować. Istnieje metoda, która może pomóc w zapobieganiu temu problemowi. To zasada 20-20-20. Sprawdź, na czym polega i wypróbuj ją na sobie.

Spis treści

Dlaczego oczy są zmęczone? Objawy zmęczenia oczu

Praca przy komputerze, prowadzenie pojazdów, czytanie czy patrzenie na ekran telefonu – przy tych czynnościach może dokuczać zmęczenie oczu. Poza bólem, który negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, zauważalne są trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Mimo że nie jest to choroba, to zlekceważenie i zaniedbanie objawów może nas zmusić do leczenia.

Sprawdź też: Ćwiczenia oczu na lepszy wzrok

Objawy zmęczenia oczu:

  • łzawienie,
  • uczucie zmęczenie lub bólu oczu,
  • niewyraźne widzenie,
  • podwójne widzenie,
  • suchość oczu,
  • bóle głowy,
  • zaczerwienienie oczu,
  • ból szyi, ramion lub pleców,
  • nadwrażliwość na światło,
  • problemy z koncentracją,
  • trudności z utrzymaniem otwartych oczu.

Co to jest zasada 20-20-20?

Zasadę 20-20-20 zawdzięczamy kalifornijskiemu optometryście Jeffreyowi Anshelowi. Miała ona być łatwym przypomnieniem o robieniu przerw od patrzenia na ekran i zapobieganiu zmęczeniu oczu. Na każde 20 minut patrzenia na ekran, osoba powinna patrzeć na coś oddalonego o 20 stóp (5-6 metrów) przez 20 sekund. Podczas tego ćwiczenia należy skupić wzrok na oddalonym obiekcie, przez co rozluźniają się mięśnie oczu.

Sposoby na wprowadzenie zasady 20-20-20 do codziennej rutyny

Odpoczynek oczu jest wskazany, jednak łatwo o nim zapomnieć w ferworze pracy i zadań do wykonania. Na szczęście są sposoby, które mogą w tym pomóc.

  1. Ustaw alarm na każde 20 minut podczas pracy, jako przypomnienie o zrobieniu przerwy.
  2. Ocenianie odległości 20 stóp może być trudne, szczególnie w krajach, gdzie używa się innej jednostki miary. 20 stóp to ok. 5-6 metrów, ale patrzenie na obiekt bardziej oddalony działa równie dobrze.
  3. Podczas 20-sekundowych przerw warto wyjrzeć przez okno – można łatwiej znaleźć odległy obiekt na zewnątrz.

Pamiętaj też o mruganiu – może pomóc w przeciwdziałaniu suchości oka.

Jak zapobiegać zmęczonym oczom

Oprócz zasady 20-20-20 są też inne metody, które mogą pomóc w zmniejszeniu lub zapobieganiu zmęczenia oczu:

  • Krople do oczu: korzystając z urządzeń z ekranami cyfrowymi, rzadziej mrugamy, co może prowadzić do wysuszania oczu. Warto sięgnąć po krople do oczu (użytkownicy soczewek kontaktowych powinni sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do stosowania podczas ich noszenia). Warto pamiętać, że osoby z niektórymi schorzeniami oczu mogą potrzebować kropli do oczu bez konserwantów.
  • Wybierz okulary zamiast kontaktów: okuliści zalecają noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych podczas pracy przed komputerem. Soczewki kontaktowe mogą pogorszyć stan suchych oczu.
  • Zwróć uwagę na odległość oczu od ekranów: według przepisów BHP, które opisują bezpieczną pracę z komputerem, odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 cm do 75 cm.
  • Regularnie badaj wzrok: problemy ze wzrokiem, które nie są skorygowane, są główną przyczyną nadwyrężenia oczu. Systematyczne badania kontrolne pozwalają na szybką reakcję na wszelkie niepokojące zmiany.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia