Spis treści
Sięgnięcie po telefon komórkowy dla wielu z nas jest pierwszą rzeczą po przebudzeniu oraz ostatnią z czynności wykonywanych tuż przez nocnym spoczynkiem. Aż 40 procent zapytanych o to osób wolałoby na jeden dzień stracić głos (!) niż swojego smartfona. Jeśli nie mamy go przy sobie, z pewnością wiemy, gdzie aktualnie leży. Sięgamy po smartfon średnio co 10 minut, a dotykamy go nawet 2600 razy dziennie!
Sprawdź też: Ile czasu przed ekranem? Nowe zalecenia szwedzkie dla dzieci i młodzieży
15 lipca obchodzimy dzień bez telefonu. Zastosowanie się do wymogów tego święta na pewno będzie problemem dla niejednej osoby.
Negatywne aspekty postępu cywilizacyjnego
W 2012 roku iPhony przestały być ekskluzywnym gadżetem, na który mogła sobie pozwolić garstka osób. Internet stał się mobilny i dzięki temu można z niego korzystać nie tylko w domowym zaciszu, ale i w kawiarni, na spacerze czy w samochodzie.
Czy wiesz, że na korzystaniu ze smartfona spędzamy w ciągu dnia przeciętnie aż 3 godziny?
Oczywiście istnieje szereg korzyści, jakie daje nam nieograniczony dostęp do sieci. W każdej chwili możemy sprawdzić, w jaki sposób dojechać w dane miejsce, gdy zabłądzimy w nieznanym terenie, wysłać znajomym zdjęcie z wakacji czy zapytać ich o opinię w danej kwestii. Przede wszystkim jesteśmy znacznie lepiej poinformowani o sytuacji panującej na świecie i w kraju. Mądre korzystanie z urządzeń mobilnych i internetu nie jest więc złe.
Niestety, łatwo przekroczyć cienką granicę i uzależnić się od smartfona. Konsekwencje tego stanu wymieniane w literaturze naukowej to zwłaszcza:
- obniżenie nastroju przez ciągłe porównywanie swojego „nieidealnego życia” z „idealnym” życiem kreowanym przez osoby w Internecie,
- pogorszenie samooceny, ponieważ rzadko wypadamy korzystniej w zestawieniu z innymi osobami,
- wyższy odsetek depresji i przypadków zażywania leków antydepresyjnych,
- nasilenie stresu i lęku, m.in. gdy nie pojawia się oczekiwana liczba reakcji w postaci kciuków w górę lub serduszek pod wstawionym zdjęciem,
- trudności w skupieniu się na wykonywanym zadaniu,
- osłabienie pamięci roboczej, co objawia się tym, że mamy trudność w zapamiętaniu nawet kilku cyfr,
- pogorszenie wzroku wskutek przedłużonego wpatrywania się w mały ekran,
- osłabienie empatii, gdyż porozumiewając się zdalnie, nie jesteśmy w stanie odczytać z twarzy drugiej osoby, że nasze słowa mogły sprawić jej np. przykrość,
- gorsze relacje międzyludzkie, ponieważ świat towarzyski został częściowo przeniesiony do sieci,
- pogorszenie jakości i długości snu, na co wpływa wieczorne przeglądanie kont na portalach społecznościowych,
- obniżenie poziomu aktywności fizycznej, która łagodzi stres i przeciwdziała nadmiernej masie ciała,
- trudności w znalezieniu nowego hobby.
Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona i innych urządzeń mobilnych?
Autor książki pod tytułem „Wyloguj swój mózg”, szwedzki psychiatra Anders Hansen, przedstawia szereg porad odnośnie bezpiecznego korzystania ze smartfona i innych urządzeń mobilnych.
- Sprawdź za pomocą aplikacji mobilnej, ile czasu rzeczywiście poświęcasz na korzystanie ze swojego telefonu.
- Ustaw czarno-biały obraz w telefonie, co zmniejsza chęć przewijania stron internetowych i Facebooka.
- Włącz filtr światła niebieskiego w telefonie.
- Jeśli telefon jest Twoim budzikiem, kup osobny sprzęt do tej funkcji.
- W pracy staraj się nie mieć telefonu w zasięgu wzroku. Wyznacz ok. 5 minut co godzinę na sprawdzenie wiadomości.
- Gdy prowadzisz auto, włącz tryb wyciszenia i schowaj telefon do torby lub plecaka, aby powiadomienia i sam widok urządzenia nie rozpraszały Twojej uwagi.
- Wyłącz powiadomienia typu „push notice”, które bardzo dekoncentrują.
- Obserwuj na portalach społecznościowych tylko te osoby, które chcesz. Zrezygnuj z tych, które szkodliwie na Ciebie wpływają (np. notorycznie się z nimi porównujesz i potem czujesz gorzej).
- Media społecznościowe traktuj jako możliwość kontaktu z innymi. Udzielaj się na grupach i portalach, gdyż daje to poczucie przynależności.
- Podczas spotkań towarzyskich nie sięgaj po smartfona, a skup się na drugiej osobie. Pamiętaj, że branie telefonu do ręki jest zaraźliwie!
- Każdego dnia wyłącz telefon na 1-2 godziny, ale pamiętaj o poinformowaniu o tym bliskich, aby nie martwili się, że coś Ci się stało.
- Nie sprawdzaj wiadomości, ani nie skroluj Facebooka przed snem. Na minimum godzinę przed pójściem do łóżka staraj się nie korzystać z telefonu. Najlepiej nie trzymaj go w sypialni i włącz funkcję wyciszenia.
Źródło: Hansen A.: Wyloguj swój mózg. Wydawnictwo Znak, Kraków 2020
Uzupełnij domową apteczkę
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?