Czy bezpiecznie korzystasz ze smartfona lub tabletu? Zobacz, co radzi psychiatra. Te wskazówki pozwolą ci zachować zdrowie psychiczne

Martyna Jaros
40 procent osób wolałoby na jeden dzień stracić głos niż swojego smartfona! Sięgamy po niego średnio co 10 minut, a dotykamy go nawet 2600 razy dziennie!
40 procent osób wolałoby na jeden dzień stracić głos niż swojego smartfona! Sięgamy po niego średnio co 10 minut, a dotykamy go nawet 2600 razy dziennie! beer5020/123rf.com
Urządzenia mobilne stały się nieodłącznym elementem współczesnego życia. Często nieświadomie spędzamy wiele godzin, skrolując Facebooka lub Twittera i sprawdzając, czy w elektronicznej poczcie nie pojawiła się kolejna wiadomość. Smartfon zasypuje nas też masą powiadomień. Niestety, nasz mózg nie został przystosowany do przetwarzania tak wielu treści naraz. Odkrycia naukowe ostatnich lat przynoszą niepokojące doniesienia na temat negatywnego wpływu urządzeń mobilnych na zdrowie psychiczne, a nawet fizyczne. Zobacz, jak bezpiecznie korzystać ze smartfona.

Spis treści

Sięgnięcie po telefon komórkowy dla wielu z nas jest pierwszą rzeczą po przebudzeniu oraz ostatnią z czynności wykonywanych tuż przez nocnym spoczynkiem. Aż 40 procent zapytanych o to osób wolałoby na jeden dzień stracić głos (!) niż swojego smartfona. Jeśli nie mamy go przy sobie, z pewnością wiemy, gdzie aktualnie leży. Sięgamy po smartfon średnio co 10 minut, a dotykamy go nawet 2600 razy dziennie!

Sprawdź też: Ile czasu przed ekranem? Nowe zalecenia szwedzkie dla dzieci i młodzieży

15 lipca obchodzimy dzień bez telefonu. Zastosowanie się do wymogów tego święta na pewno będzie problemem dla niejednej osoby.

Negatywne aspekty postępu cywilizacyjnego

W 2012 roku iPhony przestały być ekskluzywnym gadżetem, na który mogła sobie pozwolić garstka osób. Internet stał się mobilny i dzięki temu można z niego korzystać nie tylko w domowym zaciszu, ale i w kawiarni, na spacerze czy w samochodzie.

Czy wiesz, że na korzystaniu ze smartfona spędzamy w ciągu dnia przeciętnie aż 3 godziny?

Oczywiście istnieje szereg korzyści, jakie daje nam nieograniczony dostęp do sieci. W każdej chwili możemy sprawdzić, w jaki sposób dojechać w dane miejsce, gdy zabłądzimy w nieznanym terenie, wysłać znajomym zdjęcie z wakacji czy zapytać ich o opinię w danej kwestii. Przede wszystkim jesteśmy znacznie lepiej poinformowani o sytuacji panującej na świecie i w kraju. Mądre korzystanie z urządzeń mobilnych i internetu nie jest więc złe.

Niestety, łatwo przekroczyć cienką granicę i uzależnić się od smartfona. Konsekwencje tego stanu wymieniane w literaturze naukowej to zwłaszcza:

  • obniżenie nastroju przez ciągłe porównywanie swojego „nieidealnego życia” z „idealnym” życiem kreowanym przez osoby w Internecie,
  • pogorszenie samooceny, ponieważ rzadko wypadamy korzystniej w zestawieniu z innymi osobami,
  • wyższy odsetek depresji i przypadków zażywania leków antydepresyjnych,
  • nasilenie stresu i lęku, m.in. gdy nie pojawia się oczekiwana liczba reakcji w postaci kciuków w górę lub serduszek pod wstawionym zdjęciem,
  • trudności w skupieniu się na wykonywanym zadaniu,
  • osłabienie pamięci roboczej, co objawia się tym, że mamy trudność w zapamiętaniu nawet kilku cyfr,
  • pogorszenie wzroku wskutek przedłużonego wpatrywania się w mały ekran,
  • osłabienie empatii, gdyż porozumiewając się zdalnie, nie jesteśmy w stanie odczytać z twarzy drugiej osoby, że nasze słowa mogły sprawić jej np. przykrość,
  • gorsze relacje międzyludzkie, ponieważ świat towarzyski został częściowo przeniesiony do sieci,
  • pogorszenie jakości i długości snu, na co wpływa wieczorne przeglądanie kont na portalach społecznościowych,
  • obniżenie poziomu aktywności fizycznej, która łagodzi stres i przeciwdziała nadmiernej masie ciała,
  • trudności w znalezieniu nowego hobby.

Jak bezpiecznie korzystać ze smartfona i innych urządzeń mobilnych?

Autor książki pod tytułem „Wyloguj swój mózg”, szwedzki psychiatra Anders Hansen, przedstawia szereg porad odnośnie bezpiecznego korzystania ze smartfona i innych urządzeń mobilnych.

  1. Sprawdź za pomocą aplikacji mobilnej, ile czasu rzeczywiście poświęcasz na korzystanie ze swojego telefonu.
  2. Ustaw czarno-biały obraz w telefonie, co zmniejsza chęć przewijania stron internetowych i Facebooka.
  3. Włącz filtr światła niebieskiego w telefonie.
  4. Jeśli telefon jest Twoim budzikiem, kup osobny sprzęt do tej funkcji.
  5. W pracy staraj się nie mieć telefonu w zasięgu wzroku. Wyznacz ok. 5 minut co godzinę na sprawdzenie wiadomości.
  6. Gdy prowadzisz auto, włącz tryb wyciszenia i schowaj telefon do torby lub plecaka, aby powiadomienia i sam widok urządzenia nie rozpraszały Twojej uwagi.
  7. Wyłącz powiadomienia typu „push notice”, które bardzo dekoncentrują.
  8. Obserwuj na portalach społecznościowych tylko te osoby, które chcesz. Zrezygnuj z tych, które szkodliwie na Ciebie wpływają (np. notorycznie się z nimi porównujesz i potem czujesz gorzej).
  9. Media społecznościowe traktuj jako możliwość kontaktu z innymi. Udzielaj się na grupach i portalach, gdyż daje to poczucie przynależności.
  10. Podczas spotkań towarzyskich nie sięgaj po smartfona, a skup się na drugiej osobie. Pamiętaj, że branie telefonu do ręki jest zaraźliwie!
  11. Każdego dnia wyłącz telefon na 1-2 godziny, ale pamiętaj o poinformowaniu o tym bliskich, aby nie martwili się, że coś Ci się stało.
  12. Nie sprawdzaj wiadomości, ani nie skroluj Facebooka przed snem. Na minimum godzinę przed pójściem do łóżka staraj się nie korzystać z telefonu. Najlepiej nie trzymaj go w sypialni i włącz funkcję wyciszenia.

Źródło: Hansen A.: Wyloguj swój mózg. Wydawnictwo Znak, Kraków 2020

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia