„To jeden z najważniejszych zmysłów, które mamy”. Jak dbać o wzrok zimą? Zastosuj 3 rady okulistki

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zimą częściej przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, wychodzimy na mroźne powietrze, mamy mniejszy dostęp do naturalnego światła i słońca, za to częściej patrzymy w ekran komputera, telefonu czy telewizora. Nasze oczy jednak tego nie lubią, przez co łzawią, pieką i są wysuszone. Jak dbać o oczy zimą podpowiada Barbara Szalewska-Czubacka – Okulistka Roku 2024.

Spis treści

Jak dbać o oczy zimą? „To jeden z najważniejszych zmysłów, które mamy”

Zimą oczy wysusza nie tylko mróz, ale także ogrzewane, suche powietrze w pomieszczeniach oraz rzadkie mruganie podczas spędzania czasu przed ekranem.
Zimą oczy wysusza nie tylko mróz, ale także ogrzewane, suche powietrze w pomieszczeniach oraz rzadkie mruganie podczas spędzania czasu przed ekranem. kroshka nastya/gettyimages.com

Mało naturalnego światła słonecznego, za to więcej patrzenia w ekrany, przebywanie na mrozie lub w ogrzewanych pomieszczeniach i narażenie na smog wysuszają oczy zimą. Przez te wszystkie czynniki oczy mogą łzawić, piec, a także możesz mieć uczucie piasku pod powiekami. Jak dbać o oczy zimą?

– O oczy powinniśmy dbać przez cały rok. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów, które mamy. 80 proc. informacji odbieramy dzięki zmysłowi wzroku. Najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularne wizyty u specjalisty – mówi Barbara Szalewska-Czubacka Okulista Roku 2024 Polski wybrana w Plebiscycie Medycznym HIPOKRATES.

Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok

Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok

Słabszy wzrok, pieczenie oczu, a nawet ból głowy. Tak jesień wpływa na wzrok. Coraz krótsze, zimne i wietrzne dni oraz ograniczona ilość naturalnego światła źle wpływają na kondycję oczu. Tych 5 czynn...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak dbać o wzrok przed ekranem komputera? Poznaj 3 rady okulistki

Zimno, ciemno, mróz, śnieg i wiatr – taka pogoda zimą nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Częściej więc przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach przed ekranami komputerów, tabletów czy telewizorów. Nie wpływa to dobrze na nasz wzrok. Oczy stają się wysuszone z powodu niskiej wilgotności powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Dodatkowo patrząc w monitor rzadziej mrugamy, więc oko jest jeszcze słabiej nawilżone. Szkodzi nam także światło niebieskie, jakie emitują ekrany:

– Światło niebieskie wpływa na syntezę hormonów, które regulują nasz cykl dobowy. Osoby, które dużo czasu spędzają przed monitorem, zwłaszcza wieczorami, mogą mieć problemy z zasypianiem. Światło niebieskie wpływa na wydzielanie melatoniny, która reguluje nasz sen i cały cykl dobowy – mówi Barbara Szalewska-Czubacka.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ ekranów na nasz wzrok, zastosuj 3 rady okulistki. Pomogą one zadbać o wzrok oraz zniwelują świąd, pieczenie i podrażnienie oczu:

– Kiedy spędzamy dużo czasu przed monitorem należy pamiętać o przerwach, ważne jest też nawilżanie powierzchni oka poprzez stosowanie kropli nawilżających. Warto rozważyć także stosowanie filtrów światła niebieskiego, które zabezpieczają oczy przed jego działaniem –podpowiada ekspertka.

Tak nie zasypiaj, bo szkodzisz swojemu zdrowiu

Tak nie zasypiaj, bo szkodzisz swojemu zdrowiu

Sposób zasypiania ma wpływ na nasze zdrowie. Zasypiasz przy włączonej lampce, przed telewizorem lub ze smartfonem w dłoni? To poważny błąd. Zasypianie przy świetle może bowiem przyczyniać się do rozwo...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia