Ból i pieczenie oczu lub słabszy wzrok? To mogą być blizny na oczach. Skąd się biorą i co zrobić, żeby ich uniknąć?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Słabiej widzisz, bolą cię oczy, masz zamglone widzenie? To może nie być wada wzroku tylko blizny na oczach. Tak, urazy czy infekcje oczu powodują uszkodzenie ich powierzchni, a gojenie się może pozostawić blizny. Jak je wykryć i leczyć?

Spis treści

Blizny na oczach. Skąd się biorą?

Blizny na oczach mogą być spowodowane urazem, ale też zdawałoby się niegroźną infekcją.
Blizny na oczach mogą być spowodowane urazem, ale też zdawałoby się niegroźną infekcją. wirestock/freepik.com

Możesz nie wiedzieć o tym, że na oczach masz blizny. Mogą one powstawać na różnych strukturach oka i mieć różną wielkość. W zależności od tego mogą powodować objawy takie jak zamglone widzenie, ból i pieczenie oczu, nadwrażliwość na światło czy pogorszenie ostrości wzroku.

Przyczyny powstawania blizn to m.in.:

  • urazy mechaniczne – bezpośrednie urazy, takie jak zadrapania, przecięcia lub uderzenia w oko,

  • infekcje – infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, takie jak opryszczka oczna, mogą powodować blizny na rogówce,

  • zapalenia – choroby zapalne, takie jak zapalenie rogówki, zapalenie twardówki czy zapalenie błony naczyniowej,

  • choroby oczu – takie jak jaglica (chlamydioza oczu) lub dystrofia rogówki,

  • operacje chirurgiczne – blizny mogą powstawać jako powikłanie po operacjach oka, takich jak keratotomia, keratoplastyka czy operacje zaćmy.

– Objawy powstawania blizn mogą być różnorodne. Blizny na rogówce mogą powodować zamglenie widzenia i zniekształcenia obrazu. W niektórych przypadkach blizny mogą powodować ból lub uczucie ciała obcego w oku. Prowadzić do zwiększonej wrażliwości na światło (fotofobia). W zależności od lokalizacji, powodują pogorszenie ostrości widzenia – wyjaśnia specjalista optometrii klinicznej Piotr Toczołowski.

Oczy też mogą mieć blizny. Jak to sprawdzić?

Jeśli odczuwasz ból i pieczenie oczu, światłowstręt, masz słabszy wzrok lub uczucie piasku czy ciała obcego pod powiekami koniecznie idź do okulisty. Przeprowadzi on szczegółowe badania wzroku. Badanie za pomocą lampy szczelinowej pozwala na szczegółową ocenę przedniego odcinka oka, w tym rogówki, pod kątem obecności blizn.

Z kolei tomografia koherentna (OCT) służy do rejestrowania przekrojowych obrazów struktury rogówki i innych części oka. Badanie to może pomóc w ocenie przepływu krwi i identyfikacji obszarów bliznowacenia w tylnej części oka.

Mam blizny na oczach i co dalej? Czy da się je wyleczyć?

W zależności od przyczyny i wielkości blizn leczenie może obejmować farmakoterapię, laseroterapię, chirurgię oraz stosowanie soczewek kontaktowych.

Najłatwiej wyleczyć blizny spowodowane stanami zapalnymi lub infekcjami. Należy wtedy stosować krople do oczu z antybiotykami, steroidami lub inne leki przeciwzapalne.

Do usunięcia powierzchownych blizn na rogówce w niektórych przypadkach stosuje się laseroterapię. Można je także leczyć, nosząc specjalne soczewki kontaktowe, które poprawiają ostrość widzenia i zapewniają komfort bez odczuwania bólu czy podrażnienia oczu.

Jednak jeśli masz poważne blizny, które znacząco wpływają na widzenie, może być konieczne przeprowadzenie operacji chirurgicznej, takiej jak keratoplastyka (przeszczep rogówki). Badania nad komórkami macierzystymi i innymi nowoczesnymi metodami regeneracyjnymi mogą oferować nowe możliwości leczenia blizn rogówki.

Zapobiegaj infekcjom i urazom oczu, zanim dojdzie do powstania blizn

Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby uniknąć uszkodzeń oczu i powstawania na nich bliznowaceń podczas wykonywania prac fizycznych lub uprawiania sportów zawsze zakładaj okulary ochronne. Pozwoli ci to uniknąć urazów mechanicznych.

Zapobiegaj infekcjom, utrzymując odpowiednią higienę oczu i soczewek kontaktowych. Natomiast w przypadku wystąpienia stanu zapalnego czy infekcji nie czekaj, tylko od razu idź do lekarza. Wczesne leczenie pomoże zapobiec powstawaniu blizn. Pamiętaj też o regularnych wizytach u okulisty, które pomogą szybko wykryć i podjąć odpowiednie leczenie problemu z oczami, zanim stanie się on poważny i doprowadzi do przykrych konsekwencji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia