Nie zmieniasz diety, a tyjesz? Te leki mogą powodować przybieranie na wadze. Zobacz, jak zapobiec otyłości, stosując leki długotrwale

Monika Góralska
Niektóre leki mogą sprawiać, że przybierasz na wadze nawet bez zmiany diety czy zmniejszenia aktywności fizycznej. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które leki zwiększają masę ciała.
Niektóre leki mogą sprawiać, że przybierasz na wadze nawet bez zmiany diety czy zmniejszenia aktywności fizycznej. Dowiedz się z kolejnych slajdów, które leki zwiększają masę ciała. pandorapictures, serezniy/123rf.com
Za przybieranie na wadze mogą odpowiadać niektóre leki, szczególnie jeśli przyjmujesz je przez dłuższy czas. Zwykle za dodatkowe kilogramy obwinia się sterydy lub tabletki antykoncepcyjne, ale nie tylko one powodują wzrost masy ciała. Sprawdź, jakie leki powodują tycie i czy masz je w swojej apteczce.

Spis treści

Nie zmieniasz diety, a tyjesz? Leki mogą powodować przybieranie na wadze

Główne przyczyny nadwagi i otyłości to spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania na nie organizmu oraz brak aktywności fizycznej. Otyłość często jednak wywołują również schorzenia takie jak np. choroby tarczycy. Wśród nich głównie niedoczynność tarczycy, ponieważ zbyt niski poziom hormonów tarczycy (T3, T4 i TSH) odpowiadających za przemianę materii prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W wyniku tego zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa i przybieramy na wadze. W tym przypadku konieczne jest przyjmowanie leków, które regulują gospodarkę hormonalną i przywracają prawidłową przemianę materii.

Niektóre leki jednak sprawiają, że tyjemy, ponieważ ich działanie:

  • spowalnia przemianę materii,
  • wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej,
  • zwiększa łaknienie, np. zaburzając działanie ośrodka głodu i sytości w mózgu lub zmieniając poziom leptyny w osoczu,
  • zaburza nastrój i może prowadzić do zwiększenia apetytu.

Które leki sprawiają, że tyjesz? Sprawdź, czy je bierzesz!

Jak nie przytyć, biorąc leki przez dłuższy czas?

Jednorazowe przyjęcie leku nie sprawi, że od razu dojdzie nam kilka kilogramów. Jednak długotrwałe stosowanie leków wpływających na naszą przemianę materii lub apetyt może doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale nawet otyłości. Aby do tego nie dopuścić, najlepiej jest kontrolować uważnie swoją wagę. Dobrze jest prowadzić notatki i zapisać wagę sprzed kuracji oraz w trakcie jej trwania.

Jeśli po 1-2 miesiącach zaobserwujemy znaczny przyrost masy ciała, skonsultujmy się z lekarzem. Duże wahania wagi podczas przyjmowania leków mogą wymagać zmiany kuracji. Należy jednak pamiętać, aby samodzielnie nie zaprzestawać przyjmowania leków, ponieważ może nam to zaszkodzić dużo bardziej niż przybranie kilku dodatkowych kilogramów.

Dobrze jest też pamiętać, że nie zawsze to leki same w sobie odpowiadają za wzrost masy ciała. Często mamy bowiem wpływ na to, czy będziemy tyć czy nie, ponieważ zależy to od naszej diety i aktywności fizycznej. Przyjmując leki, które wzmagają apetyt nie jesteśmy skazani na podjadanie dodatkowych porcji jedzenia. Możemy bowiem regulować nasze łaknienie, wybierając zamiast kalorycznego batonika pełnego cukru i węglowodanów np. produkty bogate w błonnik, które zwiększają uczucie sytości na dłuższy czas, a zmniejszają chęć na podjadanie. Dzięki temu nie będziemy przyjmować zbędnych kalorii, a nasz głód będzie zaspokojony.

Warto również pamiętać o zdrowym trybie życia, a więc podejmować regularnie nawet niewielki wysiłek fizyczny (spacer, pływanie) oraz pamiętać o wysypianiu się i właściwej higienie snu. Badania naukowe udowadniają, że zbyt mała ilość snu (poniżej 7 godzin na dobę), spanie przy włączonej lampce, a nawet korzystanie ze smartfona czy komputera przed snem zaburzają nasz zegar biologiczny. Prowadzi to do bezsenności, podwyższa poziom glukozy we krwi, a także znacznie zwiększa ryzyko rozwoju otyłości.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia