Spis treści
Domowe sposoby na ość w gardle – czy są skuteczne?
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ości lub inaczej rybiej kolki z gardła. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach wymagana jest pomoc laryngologa lub internisty, który za pomocą specjalnych narzędzi ułatwi usunięcie zalegającej ości.
Wśród domowych sposobów na usunięcie kolki z gardła wymienia się przede wszystkim powolne wypicie połowy szklanki ciepłej wody lub wypicie 2 łyżek soku z cytryny. Spożycie kwaśnego płynu pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych, a naturalny odruch przełykania powinien skierować ość w dalsze części przewodu pokarmowego.
UWAGA! Często mówi się, że w przypadku ości w gardle należy spożyć pół kromki chleba. Jednak jest to mylne przekonanie, a zjedzenie stałego i suchego pokarmu, jakim jest chleb, może wręcz doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.
Jeśli ość w gardle nie przesuwa się w naturalny sposób w dalsze części przełyku i jest wbita przez 15 minut, należy udać się do laryngologa lub na szpitalny oddział ratunkowy. W przypadku wbicia kolki u dziecka, nie należy czekać, a bezpośrednio udać się na SOR.
Czym grozi zatrzymanie ości w gardle?
Zatrzymanie się ości w gardle jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. W większości przypadków kolka szybko sama przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego i nie stanowi zagrożenia. Jednak w momencie, gdy wbije się w gardło lub przełyk może dojść do rozwoju silnego stanu zapalnego.
Niebezpieczną praktyką na pozbycie się ości jest spożycie kromki suchego chleba. W momencie przełykania kawałka chleba ość wbita w gardło lub przełyk może przedostać się jeszcze głębiej, a w najgorszym wypadku spodobać nawet perforację, czyli przebić przełyk. Dodatkowo niecałe 20 cm od gardła po lewej stronie mieści się aorta, a przebicie jej kolką może spowodować krwawienie wewnętrzne lub nawet zadławienie się krwią.