Spis treści
Jak stworzyć udany związek? Postaw na zaufanie i zaangażowanie
Para światowej sławy psychologów, twórców Instytutu Gottmana, od 50 lat prowadzi przełomowe badania z udziałem tysięcy par, dotyczące życia w małżeństwie. Dr John Gottman i jego żona dr Julie Schwartz Gottman są autorami licznych publikacji i szkoleń.
W książce „Siedem zasad udanego małżeństwa”, dr Gottman zachęca m.in. do tworzenia map miłości. Jest to pierwszy poziom w budowaniu udanego związku, którego fundamentem powinny być zaufanie i zaangażowanie. Wiedza na temat zarówno ważnych, jak i drobnych faktów z życia partnera, które można poznać właśnie dzięki mapom, sprzyja rozwojowi przyjaźni i intymności w związku.
Poświęcenie czasu na poznanie myśli, uczuć, wspomnień czy planów bliskiej osoby, sprawia, że w mózgu tworzy się swoista „mapa miłości”, obszar, w którym przechowywane są ważne informacje o życiu partnera.
Ta wiedza nie tylko cementuje związek, ale jest również pomocna w przetrwaniu małżeńskich kryzysów. Znając dobrze zachowania i schematy myślowe swojego partnera, wiemy jak radzić sobie później w konfliktowych czy stresujących sytuacjach.
Ponadto osoby wyposażone w pogłębioną wiedzę o swoich małżonkach są w stanie zrobić im np. udaną niespodziankę, przygotowując ich ulubioną potrawę, wesprzeć je w odpowiedni dla nich sposób w trudnej sytuacji czy dopingować i motywować do osiągniecia zamierzonych celów.
Jak budować mapy miłości? Zacznij od tego ćwiczenia
Gottmanowie zachęcają do regularnych, wspólnych rozmów, podczas których para pogłębi wiedzę o sobie nawzajem. Spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania i dowiedzcie się, ile wiecie o świecie swojego partnera. Wypróbujcie przykładowe ćwiczenie z tworzenia mapy miłości:
- Wymień dwóch najbliższych przyjaciół swojego partnera.
- Co miał na sobie twój partner, kiedy spotkaliście się po raz pierwszy?
- Wymień jedno z hobby swojego partnera.
- Co stresuje teraz twojego partnera?
- Opisz szczegółowo, co twój partner zrobił dzisiaj lub wczoraj.
- Jakie jest najmilsze niezrealizowane marzenie twojego partnera?
- Jaki jest jeden z największych lęków twojego partnera?
- Jaki jest jego ulubiony sposób na spędzenie wieczoru?
- Jaki jest jeden z ulubionych sposobów twojego partnera na ukojenie?
- Wymień osobę, której twój partner nie lubi.
- Jaka jest idealna praca twojego partnera?
- Jakimi problemami zdrowotnymi martwi się twój partner?
Pamiętajcie, że nie chodzi o to, kto udzieli bardziej trafnych odpowiedzi, ale o dowiedzenie się, jak największej ilości szczegółów o życiu partnera. Nie ma tu wygranych czy przegranych. Są to jedynie wskazówki, które pokazują, którą drogą podążać, o co pytać i nad czym się zastanawiać. Gracie do wspólnej bramki, a to ćwiczenie ma być rozgrzewką przed wspólnie rozegranym meczem.
Pamiętaj o „aktualizacji mapy”
Należy pamiętać, że praca nad związkiem to ciągły proces. W budowaniu mapy miłości nie chodzi więc o jednorazową rozmowę i odpowiedzenie na powyższe pytania, ale o regularne dbanie o lepsze poznawanie partnera. Jak przypominają Gottmanowie: im więcej o sobie wiecie, tym silniejszą czujecie więź i tym głębszy, bardziej satysfakcjonujący będzie wasz związek.
Dlatego „aktualizacja” map miłości jest tak ważna. Podczas rozmowy warto poruszyć temat obecnych przyjaciół, znajomych czy rywali partnera, omówić ostatnie i nadchodzące ważne wydarzenia w waszym życiu oraz związane z nimi odczucia, a także podzielić się aktualnymi aspiracjami i zmartwieniami.
Zach Brittle z Instytutu Gottmana mówi, że mapa, którą wręczamy swojemu partnerowi na początku relacji, jest jak szkic ołówkiem. A zadaniem pary jest celowe dodawanie szczegółów do tej mapy. Aby to osiągnąć potrzebują: skali, kierunku i legendy. W ciągu całego wspólnego życia powinni stale dodawać do mapy punkty orientacyjne, tekstury i kolory.
Tylko ciągła, wspólna praca nad relacją, może sprawić, że para – mimo długiego stażu – nadal będzie się lubiła, tworząc szczęśliwy związek oparty na przyjaźni i wzajemnym zainteresowaniu.
Źródła:
- The Sound Relationship House: Build Love Maps The Gottman Institute
- Build Love Maps The Gottman Institute