Czym jest phubbing? Ten nowy niepokojący trend panuje nie tylko wśród młodzieży. Prowadzi do samotności i stresu

Marta Siesicka-Osiak
W 2021 roku na całym świecie było około 5,3 miliarda użytkowników smartfonów, co w znaczący sposób wpływa na kształtowanie relacji międzyludzkich. Jednym ze skutków nadużywania telefonów jest phubbing.
W 2021 roku na całym świecie było około 5,3 miliarda użytkowników smartfonów, co w znaczący sposób wpływa na kształtowanie relacji międzyludzkich. Jednym ze skutków nadużywania telefonów jest phubbing. JackF/GettyImages
Czy zdarzyło ci się chociaż raz zignorować partnera, przyjaciela albo dziecko zaglądając do telefonu? A może ty zostałeś w ten sposób zlekceważony przez kogoś podczas rozmowy? Jeśli tak, to znaczy, że zjawisko phubbingu nie jest ci obce. Zobacz, co dokładnie oznacza i jaki może mieć wpływ na twoje samopoczucie.

Spis treści

Phubbing – co oznacza ten nowy termin?

Phubbing to termin, który niestety będziemy słyszeli coraz częściej. Jest połączeniem angielskich słów phone i snubbing, czyli telefon i lekceważenie. Odnosi się do stosunkowo nowego, ale niepokojącego zjawiska związanego z lekceważeniem rozmówcy poprzez przeglądanie zawartości telefonu – głównie mediów społecznościowych – w trakcie wspólnego spędzania czasu.

W phubbingu można być albo phubberem – czyli osobą, która ignoruje rozmówcę, albo ofiarą tego zjawiska, która nazywana jest phubbee. Badacze już zaczęli prowadzić obserwacje niepokojącego trendu i dochodzą do jednoznacznych wniosków.

Skąd bierze się phubbing?

Phubbing jest wynikiem naszego uzależnienia od telefonów i mediów społecznościowych. Dlaczego tak łatwo wpaść w tę pułapkę?

– Uzależniająca natura urządzeń cyfrowych wynika z dostarczanych przez nie uderzeń dopaminy – mówi dr Ryan Sultán, adiunkt psychiatrii klinicznej i dyrektor Sultan Lab for Mental Health Informatics w Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons. – Dopamina, neuroprzekaźnik związany z przyjemnością i nagrodą, jest uwalniany w odpowiedzi na nagrody z interakcji i powiadomień w mediach społecznościowych. Może to prowadzić do nawykowego korzystania z urządzenia, co utrudnia „odłączenie się” – tłumaczy.

Pandemia COVID-19 i izolacja społeczna pogłębiły uzależnienie od telefonów. Termin phubbingu, choć po raz pierwszy został użyty w 2012 r., właśnie teraz zaczyna trendować na całym świecie jako określenie zjawiska, które łatwiej zauważyć, kiedy znów zaczęliśmy spotykać się z innymi osobami twarzą w twarz.

Jak wpływa na nas phubbing?

Phubbing bez wątpienia wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie. Według ekspertów obniża on satysfakcję ze związku i ma pośredni wpływ na czerpanie radości z życia i depresję. Co więcej, wyniki badań sugerują również, że zwiększa on zazdrość między partnerami.

Ponadto prowadzi do spadku jakości komunikacji oraz zmniejsza poczucie więzi. Badanie opublikowane niedawno w „BMC Psychology” pokazuje, że ludzie, którzy są narażeni na phubbing, częściej doświadczają samotności lub stresu, co może również sprawić, że poczują się mniej zadowoleni ze swojego życia.

Twoje dziecko korzysta ze smartfona? To wpływa na jego zachowanie i pamięć

Twoje dziecko korzysta ze smartfona? To wpływa na jego zachowanie i pamięć

Dzieci spędzające zbyt dużo czasu przed ekranami telewizorów, smartfonów czy komputerów mają słabszą pamięć, są mniej uważne i mają problemy z kontrolowaniem swojego zachowania. Do takich wniosków dos...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak radzić sobie z phubbingiem?

Jeśli jesteś ofiarą phubbingu masz pełne prawo zwrócić uwagę drugiej osobie nazywając jej zachowanie i mówiąc, jakie uczucia to w tobie wzbudza. Możesz poprosić wprost o schowanie telefonu i skupienie uwagi na rozmowie z tobą.

Jeśli uważasz, że ty możesz być phubberem, to już samo to, że rozważasz taką myśl, znaczy, że jesteś na dobrej drodze, aby „odłączyć się” od sieci. Eksperci polecają dwa zabiegi, które mogą pomóc w pozbyciu się nawyku ciągłego zaglądania do telefonu:

  1. Wyznacz strefy lub czas bez telefonu – może być to sypialnia albo 2-3 godziny przed pójściem spać.
  2. Wyłącz wszystkie powiadomienia w telefonie – brak migających czy wibrujących powiadomień, wykluczy dodatkowe bodźce skupiające twoją uwagę na wirtualnym świecie.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia