Kupujesz mandarynki, pomarańcze albo cytryny na święta? Zrób to zanim je zjesz lub użyjesz do ciasta. Inaczej mogą ci zaszkodzić

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mandarynki, pomarańcze, cytryny, limonki i grejpfruty – zimą, a szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia często wybieramy owoce cytrusowe, ponieważ mamy ograniczony dostęp do rodzimych świeżych owoców. Są one źródłem licznych witamin, ale nieodpowiednio jedzone, zamiast pomagać, mogą zaszkodzić. Zanim więc je zjesz czy użyjesz ich do ciasta sprawdź, jak myć owoce cytrusowe i czy można usunąć pestycydy z pomarańczy lub cytryny.

Spis treści

Czy trzeba myć owoce cytrusowe przed jedzeniem?

Mandarynki, pomarańcze, cytryny, limonki, grejpfruty czy pomelo – zimą owoce cytrusowe często goszczą na naszych stołach. O tej porze roku jest na nie sezon, więc tym częściej po nie sięgamy, bo nie mamy dostępu do naszych rodzimych świeżych owoców. Wiele osób zastanawia się, czy trzeba myć cytrusy przed jedzeniem skoro i tak zdejmujemy z nich skórkę i ją wyrzucamy? Odpowiedź jest prosta – trzeba.

Skórką z pomarańczy czy cytryny chętnie wykorzystujemy do aromatyzowania świątecznych ciast, ciasteczek czy sosów. Nie każdej jednak można użyć w tym celu.
Skórką z pomarańczy czy cytryny chętnie wykorzystujemy do aromatyzowania świątecznych ciast, ciasteczek czy sosów. Nie każdej jednak można użyć w tym celu.
cookie studio/freepik.com

Cytrusy mimo że posiadają wiele cennych dla zdrowia właściwości odżywczych, a nawet leczniczych, przyjeżdżają do nas z odległych miejsc. Te egzotyczne owoce często przemierzają setki kilometrów, zanim znajdą się w naszej kuchni. Z tego powodu są one zabezpieczane przed psuciem w trakcie transportu czy szkodnikami już w czasie wzrostu za pomocą pestycydów, konserwantów, substancji grzybobójczych i innych chemicznych środków ochrony roślin.

Oznacza to, że cytrusy, szczególnie na swojej skórce, mają spore ilości substancji chemicznych potencjalnie toksycznych dla człowieka. Badania udowodniły, że stosowane w produkcji cytrusów pestycydy takie jak imazalil, tiabendazol i malation przyczyniają się do rozwoju raka u ludzi. Stosowane są w owocach w dopuszczalnych ilościach, które jednak kumulują się w organizmie.

W czasie świąt Bożego Narodzenia często kupujemy i jemy owoce cytrusowe, a także korzystamy z ich skórek, zwłaszcza ze skórki cytryny czy pomarańczy, przy przygotowywaniu świątecznych dań. Szczególnie w tym drugim przypadku znacznie lepiej jest kupować owoce ekologiczne, do których produkcji nie używa się szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Możesz też kupić gotową skórkę z cytryny lub pomarańczy.

Tej części cytrusów nigdy nie jedz! Zawiera rakotwórcze związki

Tej części cytrusów nigdy nie jedz! Zawiera rakotwórcze związki

Cytrusy to samo zdrowie? Niezupełnie, bo większość owoców handlowych zawiera toksyczne związki. Z tego powodu niektórych ich części nigdy nie należy jeść. Tymczasem świadomość na ten temat w społeczeń...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak myć owoce cytrusowe? Jak usunąć pestycydy z pomarańczy?

Niestety, badania udowodniły, że pozbycie się pestycydów z pomarańczy czy innych owoców cytrusowych różnymi polecanymi sposobami nic nie daje. Pestycydy nie rozpuszczają się w wodzie, a mycie owoców w ciepłej czy zimnej wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń czy płukanie ich w wodzie z octem, a następnie z sodą pozwala na pozbycie się tylko znikomych ilości pestycydów. Należy też zaznaczyć, że substancje te częściowo przedostają się także do miąższu owoców. Nie da się więc całkowicie pozbyć pestycydów z owoców cytrusowych za pomocą umycia ich czy nawet sparzenia wrzątkiem.

Nie oznacza to jednak, że mamy ich nie myć. Na skórkach cytrusów znajdują się bowiem także inne substancje, które rozpuszczają się w wodzie, a także bakterie czy zabrudzenia. Owoce są także zwykle woskowane, aby ładniej wyglądały. Należy je wszystkie zmyć, aby podczas obierania owocu nie dostały się do jego miąższu. W tym celu dobrze jest umyć cytrusy w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie dokładnie wypłukać czystą wodą. Można je także wypłukać najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym, np. z dodatkiem octu, a następnie zasadowym, z dodatkiem sody i przetrzeć szczoteczką, aby pozbyć się wosku. Po obraniu skórki nie używaj tylko wyrzuć.

Lepszym wyborem będą więc owoce z upraw ekologicznych, w których użycie tiabendazolu i imazalilu jest niedopuszczalne. Jednak takie owoce też trzeba myć. Różnica jest taka, że skórkę z pomarańczy czy cytryny z uprawy ekologicznej bez obaw możesz wykorzystać do przygotowania świątecznego ciasta czy sosu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia