Spis treści
Czym jest przewianie? Objawy i przyczyny
O przewianiu mówimy w momencie, kiedy pod wpływem zimnego powietrza dochodzi do gwałtownego oziębienia organizmu, co z kolei prowadzi do spadku odporności. Osłabiony organizm ma trudność w obronieniu się przed patogenami i może to prowadzić do rozwoju infekcji. Inną reakcją naszego ciała może być powstanie stanu zapalnego mięśnia lub nerwu w miejscu wystawionym na wychłodzenie.
Przewianie szyi i głowy. Kiedy najczęściej do niego dochodzi?
Do przewiania górnych części ciała dochodzi zazwyczaj, kiedy wyjdziemy na zewnątrz z niedosuszonymi włosami, spocimy się i zdejmiemy czapkę, znajdując się w przeciągu czy zapomnimy zabrać ze sobą szalika.
Przewianie karku lub głowy najczęściej objawia się w pierwszej fazie odczuciem przejmującego zimna, a w kolejnej bolesnością osłabionego miejsca. Gdy dojdzie do przewiania szyi, możemy odczuwać ból i sztywność mięśni. Podobne dolegliwości mogą wystąpić w przypadku przewiania głowy.
Jeśli jednocześnie dojdzie do infekcji drobnoustrojami – wirusami lub bakteriami – mogą pojawić się symptomy typowe dla przeziębienia:
- gorączka,
- dreszcze,
- katar,
- ból gardła,
- suchy kaszel.
Kiedy przewianie spowoduje powstanie stanu zapalnego mięśni lub nerwów, u chorego może dojść do obrzęku węzłów chłonnych, trudności w poruszaniu szyją lub głową, lub przykurczu mięśni.
Przewiane ucho – jakie daje objawy?
Przewianie ucha to wyjątkowo bolesna przypadłość, która zazwyczaj wynika z braku nakrycia głowy albo spędzenia dłuższej chwili w przeciągu czy pod nawiewem klimatyzacji. Może do niego dojść, także, gdy zgrzani po wysiłku fizycznym wyjdziemy na dwór. Do przewiania uszu najczęściej dochodzi u najmłodszych dzieci, ale także zdarza się u dorosłych.
Pierwsze objawy przewiania ucha to ogólne złe samopoczucie, silny ból głowy i ucha, wrażenie zatkanego ucha i szumy uszne. Jeśli chory będzie miał szczęście, przewianie nie rozwinie się w zapalenie ucha środkowego. Jednak, jeżeli ból nie ustępuje po 2-3 dniach prawdopodobnie doszło infekcji i konieczna jest wizyta u specjalisty oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Przewiane plecy mogą być początkiem bolesnego zapalenia
Ból pojawiający się w dole pleców może wskazywać, że nas przewiało i doszło m.in do tzw. zapalenia korzonków. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zimne powietrze lub silny wiatr owieją rozgrzane i wilgotne ciało. Podobnie, jak w przypadku innych przewiań, dochodzi wtedy do gwałtownego skurczu mięśni, co prowadzi do osłabienia barier ochronnych organizmu.
Wśród najczęstszych objawów przewiania pleców wymienia się ból odczuwalny w dole pleców lub w okolicy łopatek, promieniujący w stronę szyi. Jeśli jednocześnie towarzyszą mu: podwyższona temperatura, rozbicie, ból głowy i złe samopoczucie, oznacza to, że wraz z przewianiem doszło u nas do rozwinięcia przeziębienia.
Jak szybko wyleczyć przewianie? Kiedy udać się do lekarza?
Domowe sposoby na przewianie to przede wszystkim jak najszybsze rozgrzanie bolącego miejsca oraz unikanie niskich temperatur i przeciągów. Warto wypróbować także:
- ciepłą kąpiel,
- gorące okłady,
- olejki eteryczne np. sosnowy lub eukaliptusowy,
- rozgrzewające napary z dodatkiem imbiru,
- odpoczynek i sen.
Jeśli po 2-3 dniach nie widać poprawy i pojawiają się nowe objawy typowe dla przeziębienia lub stanu zapalnego, to znak, że pora udać się do lekarza. W przypadku stanów zapalnych konieczne może być podanie leków przeciwzapalnych, a w niektórych przypadkach nawet rehabilitacja. Jeśli doszło do infekcji bakteryjnej, specjalista zaleci odpowiedni antybiotyk.