Gorączka to stan, w którym temperatura ludzkiego ciała osiąga powyżej 38 stopni Celsjusza. Jest to zespół reakcji, występujący w wyniku zaburzeń ośrodka termoregulacji, który znajduje się w podwzgórzu.
Gorączka – jakie są jej przyczyny?
Przyczyny gorączki mogą być bardzo zróżnicowane. Do podwyższenia temperatury ciała może doprowadzić zarówno niegroźna infekcja, jak i poważne zakażenie, choroba autoimmunologiczna lub nawet zmiany nowotworowe.
Wysoka gorączka u dorosłych i dzieci ma zadanie zmobilizować układ immunologiczny i poprawić skuteczność naturalnych mechanizmów obronnych. W podwyższonej temperaturze zachodzi większa produkcja przeciwciał, zwiększa się także ukrwienie tkanek, w związku z czym organizm może się samodzielnie obronić i zwalczyć zagrożenie.
Kiedy mówimy, że gorączka jest wysoka?
Wyróżnia się różne stopnie gorączki, w zależności od wieku pacjenta. U osób dorosłych o stanie podgorączkowym mówimy, gdy temperatura ciała osiąga 37-38 stopni Celsjusza. Pomiędzy 38 i 38,5 stopni Celsjusza to stan gorączki nieznacznej, 38,5-39,5 stopni Celsjusza świadczy o gorączce umiarkowanej. Z gorączką znaczną mamy do czynienia, gdy temperatura ciała wynosi od 39,5 do 40,5 stopni Celsjusza, a z wysoką, gdy ciało jest rozpalone do 41 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 41 stopni Celsjusza świadczy o hiperpireksji, czyli gorączce nadmiernej i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.