Ból gardła zaliczany jest do powszechnych i niejednorodnych objawów o zróżnicowanych przyczynach. Stanowi on jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Wpływ na diagnozę przyczyny bólu gardła ma: jego charakter, stopień nasilenia i objawy towarzyszące. Może mieć on zarówno błahe, jak i bardzo poważne podłoże, dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest lekceważenie bólu gardła.
Na co może wskazywać ból gardła?
Najpowszechniejsze przyczyny bólu gardła to:
- Stany zapalne: zapalenie gardła, angina (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych), zapalenie krtani, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie zatok.
- Choroby zakaźne o podłożu wirusowym: odra, różyczka, ospa wietrzna, świnka, mononukleoza.
- Choroby bakteryjne: szkarlatyna (płonica).
- Niezłośliwe guzki gardła: guzki głosowe (śpiewacze), polipy krtani.
- Choroby zębów i dziąseł m.in. próchnica i zapalenie dziąseł.
- Choroby nowotworowe: rak gardła, rak krtani, rak węzłów chłonnych.
Dowiedz się:
Rozpoznanie przyczyny bólu gardła uzależnione jest przede wszystkim od objawów towarzyszących. Wśród najczęstszych symptomów występujących wraz z bólem gardła można wymienić:
- Poczucie drapania w gardle.
- Pieczenie gardła.
- Suchość gardła.
- Chrypka.
- Problemy z przełykaniem.
- Gorączka.
- Obrzęk gardła.
- Kaszel.
- Katar (nieżyt nosa).
- Bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
- Zapalenie błon śluzowych gardła.
Ból gardła – różnicowanie
Leczenie bólu gardła uzależnione jest przede wszystkim od zdiagnozowanej dolegliwości i objawów towarzyszących. Najpowszechniejsze choroby, w których występuje ból gardła to:
- Zapalenie gardła, które jest infekcją o podłożu grzybiczym lub wirusowym (rzadziej bakteryjnym). Charakterystyczne objawy zapalenia gardła to: katar, zapalenie spojówek, kaszel, chrypka, bóle mięśni, nieznacznie podwyższona temperatura ciała. Paciorkowcowe zapalenie gardła ma nieco inny przebieg. W jego przebiegu można zaobserwować: silny ból gardła, wysoką gorączkę, obrzęknięte węzły chłonne, biały nalot na migdałkach podniebiennych.
- Zapalenie krtani, które zazwyczaj współwystępuje z zapaleniem gardła i zapaleniem tchawicy. Charakteryzuje się ono: kaszlem (suchym i duszącym, który bardzo często pojawia się w nocy), świstem podczas oddychania, przyspieszeniem oddechu, chrypką, problemami z mówieniem i złapaniem tchu, drapiącym bólem gardła i stanem podgorączkowym.
- Zapalenie węzłów chłonnych, które może mieć podłoże bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Charakterystyczne objawy tego zapalenia to: gorączka, ból gardła, ból ucha, katar, wysypka. Dodatkowo zapalenie węzłów chłonnych może towarzyszyć chorobie zakaźnej – mononukleozie.
- Zapalenie zatok przynosowych, które charakteryzuje się bólem w obrębie czoła, obrzękiem powiek, gorączką, złym samopoczuciem, brakiem apetytu i bólem gardła.
- Angina (zapalenia gardła i migdałków podniebiennych), która występuje wraz z: bardzo wysoką temperaturą ciała, zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka, ogólnym osłabieniem organizmu, bólami mięśniowymi, bólem gardła w obrębie migdałków. Dodatkowo może pojawić się halitoza – nieprzyjemny zapach z ust.
Przeczytaj również:
- Choroby zakaźne – odra, ospa, różyczka, w których przebiegu można zaobserwować ból gardła, jednakże nie jest on najbardziej charakterystycznym objawem. Chorobom tym towarzyszy wysypka, podwyższona temperatura ciała, a niekiedy również powiększenie węzłów chłonnych.
- Guzki głosowe (śpiewacze), które nazywane są także guzkami krzykaczy, ponieważ ich pojawienie się ma bezpośredni związek z nadwyrężeniem strun głosowych. Ich przyczyną jest emisja wysokich dźwięków. Głównym objawem guzków głosowych jest: chrypka, szybka męczliwość, poczucie przeszkody w krtani i ból gardła.
- Polipy krtani, które przyjmują postać miękkich, guzowatych tworów. Towarzyszą im takie objawy jak: wodnisty katar, utrudnione swobodne oddychanie, bezdechy nocne, zniekształcenie nosa, chrypka i intensywny ból gardła.
- Nowotwory, które mogą dawać wiele zróżnicowanych objawów. Jednym z nich jest jednostronny i intensywny ból gardła, nieprzyjemny zapach z ust (halitoza), krwawienia z gardła lub z nosa, zmieniona barwa głosu, zaburzona funkcja mowy. Co istotne, symptomy nowotworu gardła uzależnione są od umiejscowienia guza.
Czym złagodzić ból gardła?
Osoby, które zastanawiają się nad tym co na ból gardła jest rzeczywiście pomocne, powinny na samym początku sięgnąć po doraźne i naturalne sposoby na tę dolegliwość.
Domowe sposoby na ból gardła nie powinny stanowić alternatywy dla leczenia zaleconego przez lekarza!
Najbardziej pomocne domowe sposoby na uśmierzenie bólu gardła to:
- Płukanki ziołowe z: rumianku, szałwii i z tymianku. Wykazują one właściwości: odkażające i przeciwzapalne.
- Płukanki z sody oczyszczonej, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
- Herbata z miodem, która łagodzi dolegliwości bólowe, a przy tym działa bakterio- i grzybobójczo.
- Czosnek, który jest skutecznym środkiem na pozbycie się bólu gardła przy infekcjach bakteryjnych i wirusowych.
Przeczytaj również poradnik:
Jedną z najpowszechniejszych metod walki z bólem gardła są płukanki, które wykorzystywane były już przez nasze prababki. Popularność płukanek wynika przede wszystkim z faktu, że przynoszą one niemal natychmiastową ulgę. Z powodzeniem można je wykonywać z sody oczyszczonej lub z ziół (rumianku, szałwii, tymianku i kory dębu). Przed wykonaniem płukanki na gardło warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:
- Roztwór, którym płuczemy gardło, powinien mieć taką samą temperaturę jak nasze ciało.
- Płukanki należy wykonywać kilka razy dziennie – najlepiej przed posiłkiem.
- „Gulgotanie” płynem jest niewskazane, ponieważ w ten sposób można sobie tylko podrażnić gardło.