Kawa w ciąży? Okazuje się, że nie ma bezpiecznego poziomu jej spożycia. Dotyczy to również innych napojów zawierających kofeinę

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać swoje zdrowie i dobre nawyki
Kobieta w czasie ciąży powinna szczególnie dbać swoje zdrowie i dobre nawyki John Looy on Unsplash
Udostępnij:
Zgodnie z obecnym stanowiskiem towarzystw ginekologicznych oraz zdrowotnych, spożycie do 200 mg kofeiny w ciąży jest dawką bezpieczną zarówno dla matki, jak i rozwijającego się w jej łonie płodu. Jednak najnowsze dane pochodzące ze wspólnej analizy prawie 50 wartościowych publikacji dostarczają wniosku, że nie można określić takiej dawki, która nie stanowiłaby zagrożenia dla zdrowia maluszka.

Kawa w ciąży

Kawa w ciąży, choć z reguły słabsza niż zwykle, jest jednym z napojów spożywanych przez ciężarne każdego dnia. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy niewielkie ilości kofeiny zawartej w kawie, mocnej herbacie, napojach typu cola i energetycznych, nie powinny zaszkodzić dziecku. Ten bezpieczny poziom oszacowano na dawkę do 200 mg dziennie, co odpowiada mniej więcej dwóm filiżankom kawy o średniej mocy.

Naukowcy podważają bezpieczeństwo picia kawy w ciąży

Ciekawych, a zarazem niepokojących odkryć dokonał profesor Jack James z Uniwersytetu w Reykjaviku w Islandii. Jego obiektem zainteresowań był wpływ spożycia napojów zawierających kofeinę na zdrowie ciężarnej oraz płodu. Szczególnym zainteresowaniem otoczył możliwe negatywne konsekwencje konsumpcji tej substancji psychoaktywnej na przebieg ciąży oraz zdrowie płodu. Szukał możliwych korelacji między spożyciem kofeiny a ryzykiem:

  • poronienia,
  • przedwczesnego porodu,
  • narodzin martwego płodu,
  • narodzin dziecka z niską masą urodzeniową i/lub zbyt małą masą jak na wiek ciąży,
  • rozwoju ostrej białaczki dziecięcej,
  • rozwoju nadwagi lub otyłości w okresie dzieciństwa.

Profesor zidentyfikował aż 1261 prac naukowych, które podejmowały ten temat na przestrzeni ostatnich 20 lat. Po wnikliwej ich analizie wyodrębnił jedynie 48 najbardziej wartościowych, których wyniki poddał szerokiej analizie. Efekty pracy opublikowano na łamach cenionego czasopisma BJM Evidence-Based Medicine (Medycyna oparta na faktach) w sierpniu 2020 roku.

Prawie 80 proc. Polaków pije kawę! Wśród tych, którzy sięga po nią codziennie, większość spożywa 2-3 filiżanki małej czarnej. Ci, którzy raczą się nią 2-3 razy w tygodniu, najczęściej ograniczają się do filiżanki na dzień – podaje Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Czy jednak kawa jest zdrowa? To już nie ulega wątpliwości, jednak na temat „małej czarnej” wciąż krąży wiele niesprawiedliwych opinii. Które informacje są prawdziwe, a które nie? Sprawdź 15 faktów i mitów na temat działania kawy na organizm! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czy kawa jest zdrowa? TOP 15 faktów i mitów o kawie. Czy kaw...

Zaskakujące wyniki. Kofeina w ciąży może szkodzić bez względu na dawkę

Analiza wyodrębnionych publikacji dostarczyła bardzo intrygujących wniosków, które jednocześnie są sprzeczne z obecnym stanowiskiem m.in. Towarzystwa Ginekologicznego odnośnie bezpiecznej do spożycia dawki kofeiny w okresie ciąży.

Ponad 75 procent analizowanych publikacji wykazało, że kofeina znacząco zwiększała ryzyko negatywnych wyników ciąży. W 25 procent publikacji okazało się, że spożycie kofeiny przez przyszłą matkę wiązało się w większym ryzykiem wystąpienia poronienia, urodzenia martwego płodu, niskiej masy urodzeniowej oraz rozwojem ostrej białaczki dziecięcej. Żadna praca nie podejmowała tematu wpływu spożycia kofeiny na ryzyko nadwagi i otyłości u dziecka, lecz w kilku zaobserwowano istotne powiązania.

Profesor nie zaobserwował zależności między spożyciem kawy w ciąży oraz innych napojów zawierających kofeinę na ryzyko przedwczesnego porodu. Jednocześnie podkreśla, że istnienie związek między pozostałymi negatywnymi konsekwencjami i sugerując konieczność zmiany obecnych zaleceń.

Jak podkreśla na otrzymane wyniki, mogły mieć wpływ również inne czynniki, takie jak palenie papierosów przez kobiety ciężarne uczestniczące w badaniach. Wyniki mogły zostać zakłócone również z powodu występowania u kobiety typowych objawów ciąży, jak nudności i wymioty, które mogły zmobilizować do zmiany sposobu żywienia i ilości spożytej kofeiny w ciągu dnia.

Profesor sugeruje, aby kobiety starające się o maluszka oraz będące w ciąży rozważyły rezygnację z konsumpcji kawy, mocnej herbaty, napojów energetycznych i coli, na czas ciąży oraz etap starania się o potomstwo.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200824203250.htm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie