Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) - zalecenia, metody i domowe sposoby

Paulina Dragan
Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy.
Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania próchnicy. pixabay.com
Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych i zaleca się go wykonywać raz na sześć miesięcy. Kamień na zębach jest problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym, ponieważ jego nadmierne nagromadzenie się może skutkować próchnicą, paradontozą i chorobami dziąseł.

Kamień nazębny - czym jest?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która tworzy się w przypadku, gdy nie usuniemy całości osadu gromadzącego się na powierzchni naszych zębów. Sam osad jest stosunkowo miękki i można go bez problemu usunąć, jeśli jednak nie zrobimy tego wystarczająco szybko lub dokładnie następuje jego zwapnienie. W związku z tym staje się on twardy i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jego usunięciem przy pomocy szczoteczki, nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej.

Kamień nazębny składa się między innymi z resztek jedzenia, martwych komórek błony śluzowej jamy ustnej czy też z bakterii próchnicy. Powstaje on przede wszystkim w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej, ale jego powstawania sprzyjają również takie nawyki jak picie większych ilości kawy i czarnej herbaty, częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze i cukry proste czy palenie tytoniu. Kamień nazębny ma żółtawy lub nawet jasno brązowy kolor i może się tworzyć zarówno nad dziąsłem, jak i pod nim.

Przeczytaj również:

Kamień na zębach - czy jest groźny?

Wiele osób sądzi, iż kamień na zębach to przede wszystkim problem estetyczny i z tego powodu chcą z nim walczyć. Warto pamiętać, że stanowi on jednak przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia naszych zębów. To właśnie na kamieniu nazębnym bytuje mnóstwo bakterii żywiących się jego składnikami. Wytwarzane przez nie kwasy mają bardzo negatywny wpływ na szkliwo, które ulega uszkodzeniu i demineralizacji. W efekcie nasze zęby są znacznie bardziej narażone na próchnicę, ale płytka nazębna może także wywoływać choroby dziąseł oraz przyzębia. A warto pamiętać, że zapalenie dziąseł czy parodontoza, w dłuższej perspektywie czasu są w stanie spowodować przedwczesne wypadanie zębów. Dlatego też należy regularnie usuwać kamień nazębny, gdy tylko zauważymy u siebie ten problem.

Usuwanie kamienia nazębnego - skaling

Skaling nazębny to nazwa zabiegu usuwania kamienia nazębnego, który jest wykonywany w gabinetach dentystycznych. Można go przeprowadzić, korzystając z kilku metod:

  • Tradycyjnej, w której wykorzystuje się skalery ręczne. Jest to dość niedokładny sposób na usuwanie kamienia na zębach, a także pochłania sporą ilość czasu.
  • Mechanicznej, w której wykorzystuje się wiertła typu frez. Ich działanie polega na odłamywaniu kamienia znajdującego się na zębach.
  • Ultradźwiękowej, która jest najpopularniejszą metodą. Wykorzystuje się przy niej skaler ultradźwiękowy.
  • Dźwiękowej, która polega na usuwaniu kamienia przy użyciu fal dźwiękowych o częstotliwości 6-8 kHz.
  • Laserowej, która polega na wykorzystywaniu skalera laserowego (jagowo-erbowego).
  • Chemicznej, która polega na nałożeniu na powierzchnię zęba roztworu perhydrolu o stężeniu 30 proc. W wyniku jego działania kamień się rozpuszcza, a następnie zostaje wypłukany przy pomocy wody pod ciśnieniem.

Usuwanie kamienia nazębnego - skalling naddziąsłowy

Skalling naddziąsłowy jest to najczęściej wykonywany rodzaj zabiegu, w ramach usuwania kamienia nazębnego. Wykonuje się go u większości pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych z problemem, jakim jest płytka nazębna. Polega on na oczyszczeniu z groźnego osadu powierzchni korony zęba.

Skaling naddziąsłowy jest zazwyczaj wykonywany przy użyciu metody ultradźwięków. Skaler jest w takim przypadku przykładany do miejsca, w którym pojawił się kamień na zębach, po czym ultradźwięki i woda uderzają w cząsteczki osadu. W wyniku tego działania następuje jego pęknięcie i oderwanie się od powierzchni zęba. Kiedy osad na zębach zostanie już usunięty, wykonywane jest także ich polerowanie. Dzięki temu powierzchnia zębów jest gładka i lepiej chroniona przed ponownym tworzeniem się na nich kamienia.

Zobacz, jaka dieta wspomaga stan zębów i jamy ustnej.

Jaka dieta wspomaga stan zębów i jamy ustnej? Na pewno naturalna i taka, w której nie ma dużo cukru. Istnieją jednak produkty, które mogą szczególnie wspomóc piękny uśmiech. Warto sięgać po nie co dzień!

Zęby: 10 najlepszych produktów dla zdrowia jamy ustnej

Usuwanie kamienia nazębnego - skaling poddziąsłowy

Niestety, kamień nazębny może się tworzyć nie tylko nad samym dziąsłem, ale również poniżej jego linii, a dokładniej w kieszonce dziąsłowej, lub nawet w samym korzeniu zęba. W takim przypadku niezbędne staje się przeprowadzenie zabiegu, którym jest skaling poddziąsłowy. Metoda ta polega na zastosowaniu skalera ultradźwiękowego oraz kiretu, czyli specjalistycznego urządzenia, które jest wygięte w taki sposób, aby dotrzeć do każdej szczeliny w jamie ustnej pacjenta. Kiedy kamień nazębny zostanie już usunięty z szyjek zębowych, wykonywane jest również polerowanie, aby nie osadzał się on ponownie w zbyt szybkim tempie. Niektórzy pacjenci wykonują również fluoryzację, która wpływa na umocnienie korzenia zęba. Warto podkreślić, że choć brzmi to dość groźnie, zabieg jest w pełni bezpieczny.

Usuwanie kamienia nazębnego - przeciwwskazania

Wykonywanie skalingu przy pomocy urządzeń emitujących ultradźwięki nie zawsze jest możliwe. Tego typu zabieg jest przeciwwskazany dla pacjentów:

  • W ciąży.
  • Z rozrusznikiem serca.
  • Z pourazowym odklejaniem się siatkówki.
  • W takich sytuacjach, gdy pacjent wymaga usunięcia kamienia nazębnego, zabieg ten jest wykonywany metodą tradycyjną.

Usuwanie kamienia nazębnego na NFZ

Cena wykonania skalingu obydwóch łuków waha się w zależności od rodzaju zabiegu oraz gabinetu dentystycznego, w którym będzie on wykonywany. Przeciętnie jest to jednak od 100 do 150 złotych. Warto jednak wiedzieć, że usuwanie kamienia nazębnego jest także refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każdy pacjent posiadający ubezpieczenie ma prawo do jednego bezpłatnego zabiegu skalingu w ciągu 12 miesięcy. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się, że gabinet stomatologiczny, w którym będzie on wykonany posiada stosowną umowę z NFZ.

Usuwanie kamienia nazębnego - domowe sposoby

Wiele osób szuka skutecznych sposobów na usunięcie osadu na zębach przy pomocy domowych sposobów. Specjaliście podkreślają jednak, iż samodzielnie możemy jedynie spowolnić odkładanie się kamienia lub ochronić przed nim zęby. Dlatego zalecane nam domowe sposoby na odkamienianie zębów stanowią tak naprawdę profilaktykę płytki nazębnej. Jakie produkty możemy zatem wykorzystać?

  • Ocet jabłkowy - raz w tygodniu nanosimy na szczoteczkę trzy krople i dokładnie czyścimy zęby. Ocet jabłkowy przeciwdziała osadzaniu się kamienia a do tego wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą, a także ma pozytywne działanie na dziąsła i ma właściwości odkażające.
  • Soda oczyszczona i olej kokosowy - z pół łyżeczki sody i łyżki oleju kokosowego przyrządzamy pastę, którą czyścimy zęby raz dziennie przez tydzień. Pasta doskonale usuwa bakterie, a dodatkowo ma właściwości wybielające zęby.
  • Szałwia - jedną łyżeczkę ziela szałwii należy zalać szklanką wrzącej wody i poczekać aż ostygnie. Takim naparem należy następnie płukać jamę ustną przez co najmniej 4 minuty każdego dnia, przez okres jednego tygodnia.

Stomatologia - profilaktyka przeciw powstawaniu próchnicy u dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia