Czy herbata pomoże w walce z COVID-19?
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kioto oraz Centralnego Instytutu Badawczego w Japonii wykazali, że pewne bioaktywne substancje występujące w herbacie zielonej, czarnej i oolong, mają skuteczne działanie przeciwwirusowe wobec koronawirusa SARS-CoV-2. Eksperymentalne badania przeprowadzili w warunkach in vitro, wykorzystując do tego specjalne linie komórkowe zawierające białko TMPRSS2. Jest ono obecne w nabłonku nosa, oskrzeli oraz przewodu pokarmowego i bierze udział we wnikaniu koronawirusa do organizmu.
W tym badaniu naukowcy poddawali cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 działaniu różnych herbacianych ekstraktów lub oczyszczonych katechin oraz ich pochodnych. Wymienione związki są obecne w liściach herbaty, a wiele z nich ma udowodnione prozdrowotne działanie.
Aby zbadać, które substancje hamują namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2, traktowano go różnymi związkami przez 1 minutę, a następnie mieszaniny poddawano testom w celu określenia ilości cząsteczek wirusa, jakie pozostały. Najskuteczniejsze działanie przeciwwirusowe wykazała herbata czarna, która doprowadziła do obniżenia ilości wirusów do poziomów niewykrywalnych. Również skuteczne, choć w mniejszym stopniu, okazały się wyciągi z herbaty zielonej i oolong.
Przeciwwirusowe substancje skuteczne w walce z koronawirusem
Substancjami, które wyróżniły się najsilniejszym działaniem przeciwwirusowym okazały się TSA (teasinensin A) i TFDG (3'-digusan teaflawiny), a w mniejszym stopniu EGCG (galusan epigalokatechiny). Ten ostatni jest obecny w największych ilościach w liściach herbaty zielonej, a dwie pierwsze substancje powstają w wyniku utleniania EGCG i występuję w dużych dawkach w liściach herbaty czarnej i oolong. Wszystkie związki należą do grupy katechin, czyli substancji politenolowych.
Znaczenie wyników badania
Naukowcy podkreślają, że spożycie nawet kilku filiżanek aromatycznego naparu każdego dnia nie wystarczy do osiągnięcia skutecznej dawki tych związków we krwi. Dzieje się tak, ponieważ po wypiciu herbacianego naparu substancje są metabolizowane przez mikroflorę bakteryjną jelit i słabo wchłaniane.
Niemniej jednak zdaniem badaczy, doustne przyjmowanie tych związków w formie suplementów diety, może inaktywować SARS-CoV-2 w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Ponadto sugerują, że płukanie gardła herbatą lub pochodnymi katechiny może skutecznie blokować przenoszenie się koronawirusa SARS-CoV-2 z człowieka na człowieka poprzez ich eliminację ze śliny.
Ponieważ wyniki opisanego badania ukazały się na platformie bioRxiv w formie przedruku, trzeba poczekać na ich naukową weryfikację. Nie mniej jednak są obiecujące.