Spis treści
Sekretem zadbanych dłoni jest systematyczna pielęgnacja. Nie potrzeba przy tym specjalnych kosmetyków, bo istnieje wiele domowych, naturalnych i co za tym idzie – tanich metod, które sprawią, że skóra na rękach będzie gładka, miękka i bez przebarwień. W ten sposób ukryjesz negatywne skutki upływającego czasu i pierwsze oznaki starzenia.
Dlaczego warto stosować zabiegi na skórę dłoni?
Skóra dłoni codziennie narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Częsty kontakt z detergentami, niska temperatura, wilgoć, wysuszenie czy promieniowanie UV przyspieszają procesy jej starzenia się. Dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja i ochrona. Warto wybierać zwłaszcza naturalne metody, które są łatwe do stosowania, ekologiczne, a przede wszystkim niedrogie.
Wszystkie składniki, które będziesz potrzebowała do przygotowania SPA dla dłoni, znajdziesz w kuchni. Będziesz zaskoczona efektami!
Domowy peeling wygładzający dłonie
O działaniu peelingu i jego wpływie na skórę nikogo nie trzeba informować. Jednak nie wszyscy wiedzą, że sprawdzi się on również na dłoniach. Ręce też wymagają oczyszczania z martwego naskórka. Dzięki temu zabiegowi ich skóra stanie się wygładzona, nawilżona i odżywiona, a dzięki temu bardziej miękka i gładka.
Jak przygotować peeling w 3 minuty ze składników, które masz w kuchni? Wystarczy sięgnąć po olej kokosowy, ewentualnie oliwę z oliwek, cukier i sok z cytryny. Zmieszaj ze sobą wszystkie produkty w proporcji 1:1 i tak przygotowaną miksturę wcieraj w dłonie przez kilka minut. Następnie zmyj peeling pod ciepłą wodą, osusz ręce i nakremuj swoim ulubionym kosmetykiem. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu. Jeśli skóra Twoich dłoni jest w naprawdę złej kondycji, do mieszanki dodaj zmielone migdały i płatki owsiane.
Kąpiel w oliwie z oliwek, która nawilży twoje dłonie
Kąpiel w oliwie z oliwek to sposób naszych babć, które od zawsze sięgały po nią, aby zadbać o ręce. Oliwa z oliwek jest cennym źródłem przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych, witaminy E i innych antyoksydantów. Dzięki tej kąpieli zyskasz miękkie, odżywione, wygładzone i nawilżone dłonie. Dodatkowo zmniejszą się podrażnienia.
Wystarczy, jak podgrzejesz w garnku 2 szklanki oliwy extra virgin i przelejesz ją do miseczki. Gdy ostygnie do odpowiedniej temperatury, zanurz w niej dłonie i delikatnie wcieraj oliwę w skórę, wykonując przy okazji masaż. Powinno to trwać około 20 minut. Potem wytrzyj ręce papierowym ręcznikiem i załóż bawełniane rękawiczki. Po jakimś czasie umyj dłonie w ciepłej wodzie, osusz i je nakremuj. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu. Do takiej kąpieli można również dodać miód, sok z cytryny i olejek rycynowy.
Siemię lniane w pielęgnacji skóry rąk
Kąpiel w siemieniu lnianym to jedna ze skuteczniejszych metod, która w spektakularny sposób odmładza skórę dłoni. Ponieważ te niewielkie nasiona są cennym źródłem kwasów omega i witaminy E, zadbają nie tylko o odpowiedni poziom natłuszczenia i nawilżenia, ale również sprawią, że skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna.
Jak przygotować lnianą kąpiel dłoni? Zalej 2 łyżki siemienia lnianego i zagotuj. Gdy wywar ostygnie, zanurz w nim ręce na około 20 minut, po czym opłucz pod dłonie wodą i osusz. Pamiętaj o nałożeniu kremu.
Maseczka z oliwy i żółtka na skórę dłoni
Jeśli twoja skóra rąk wymaga odżywienia i regeneracji, warto skorzystać z dobroczynnego działania maseczki z oliwy i żółtka. W oliwie znajduje się duża dawka łagodzącej i chroniącej przed działaniem wolnych rodników witaminy E. Natomiast żółtko jest źródłem witaminy A i cynku, które mają właściwości regeneracyjne.
Do wykonania maseczki potrzebne będą: 3 łyżki oliwy i żółtko, które trzeba ze sobą wymieszać. Ponieważ maseczka będzie miała płynną konsystencję, po jej nałożeniu na dłonie warto owinąć je folią spożywczą i dodatkowo ręcznikiem. Po upływie 20 minut należy zmyć maseczkę ciepłą wodą z mydłem i nawilżyć je kremem.
O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć zadbaną skórę rąk?
Pielęgnacja dłoni powinna składać z dwóch etapów. Oprócz zabiegów, które przywracają skórze witalność i piękny wygląd, ważne są też zdrowe nawyki. Istotnym elementem, na który rzadko zwraca się uwagę, są produkt do mycia.
Oprócz łagodnego środka myjącego (nie jest nim SLS czy SLES) mydło powinno zawierać składniki takie jak: oleje, masła i witaminy. Kiedy zaczyna być zimno, koniecznie trzeba nosić ciepłe rękawiczki. Przy sprzątaniu, pracach ogrodowych i innych czynnościach, gdzie skóra dłoni ma kontakt z detergentami, trzeba założyć ochronne rękawiczki z tworzywa. Nie bez znaczenia jest też dieta i odpowiednia ilość wypijanych płynów, najlepiej wody.
Nie można też zapominać o częstym stosowaniu kremów do rąk, które latem powinny mieć też filtr przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku SPF, najlepiej wynoszącym co najmniej 30.